Projektujemy i budujemy wyspę w kuchni

Wyspa w kuchni to bardzo nowoczesne i wygodne rozwiązanie. Na tak skonstruowanej przestrzeni możemy na co dzień w przyjemny sposób przyrządzać posiłki, a podczas domowej imprezy potraktować ją jak bar. O czym trzeba pamiętać przy jej projektowaniu i budowaniu?

duża wyspa w nowoczesnej kuchni ze zlewemduża wyspa w nowoczesnej kuchni ze zlewemduża wyspa w nowoczesnej kuchni ze zlewemduża wyspa w nowoczesnej kuchni ze zlewem

Jeszcze przed laty nasze babcie, przygotowując posiłki, stawiały stoły w centralnej części kuchni, tak aby nie tracić kontaktu z domownikami. W dzisiejszych czasach idea pozostała, wykonanie jest jednak odrobinę bardziej sformalizowane – w kuchniach już na etapie projektu planuje się bowiem wybudowanie niewielkiej kwadratowej konstrukcji pokrytej najczęściej blatem – tak zwanej wyspy.

Jeszcze przed samym zbudowaniem tego mebla warto się zastanowić, czy będzie on pasował do naszego domu. Najważniejsze, by wyspa nie przeszkadzała w codziennym funkcjonowaniu w kuchni i okolicach tego pomieszczenia. Co ważne, aby cała idea spełniała swoje założenia, dostęp do wyspy musi być swobodny praktycznie z każdej strony, a wokół powinno być jeszcze sporo wolnego miejsca.

Projekt

O wyspie usytuowanej w centralnej części pomieszczenia możemy zacząć myśleć na poważnie w momencie, kiedy nasza kuchnia ma kształt kwadratu o metrażu nie mniejszym niż 25 m2, a w dodatku nie jest pomieszczeniem zamkniętym. Najlepiej bowiem, by odległość od ścian do wyspy nie była mniejsza niż metr, co w założeniu ma pozwalać na swobodne poruszanie się dookoła wyspy i po całym pomieszczeniu W innym wypadku może być ona tylko i wyłącznie denerwującą przeszkodą. Ważne, by do miejsca, w którym znajdzie się wyspa, doprowadzić także odpowiednio wcześnie niezbędne media. Projektowanie naszego domu od zera to najlepszy moment na takie manewry. Po prostu poprowadźmy w to miejsce instalację gazową, elektryczną czy sanitarną, a także wentylację, tak by później uniknąć niepotrzebnego kucia.

Budowanie

Już na etapie projektowania wyspy powinniśmy zaplanować ilość szafek, półek i szuflad, a także odpowiednich blatów, które będą do niej potrzebne. Dzięki temu bardzo szybko będziemy mogli dobrać właściwe do jej wykonania materiały. Choć na rynku dostępne są od niedawna gotowe moduły, które możemy po prostu zamontować w naszej kuchni, odpowiednią konstrukcję zbudujemy  także sami. Najlepiej użyć do tego płyt gipsowo-kartonowych, które da się wyciąć według własnego uznania, a w dodatku są odporne na wilgoć, której w kuchni nie brakuje. Aby całość była solidna, płyty powinniśmy zamontować na skonstruowanym wcześniej metalowym szkielecie, a następnie ozdobić płytkami bądź specjalnymi panelami. Wyspę możemy stworzyć również z cegieł: tradycyjnych bądź klinkierowych. W tym wypadku kolejne warstwy powinniśmy układać na tak zwaną „zakładkę” (najlepiej co pół cegły), uzupełniając solidną spoiną o równomiernej grubości (od 5 do 50 mm). W miejscach, które będą szczególnie obciążane, możemy dodatkowo zamontować metalowe zbrojenia.

wyspa kuchennawyspa kuchennawyspa kuchennawyspa kuchenna

Jeśli uda nam się zbudować odpowiednią konstrukcję, aby móc cieszyć się jej funkcjonalnością wystarczy jeszcze tylko zamontować wybrane szafki i sprzęty. O ile całość dobrze przemyślimy i zaprojektujemy, wyspa może się okazać naprawdę bardzo dobrym i nowoczesnym rozwiązaniem. Jeśli tylko nie będzie nam przeszkadzać, warto zainwestować w jej budowę i wyposażenie, by dzięki niej przygotowanie wspólnych posiłków przynosiło jeszcze więcej przyjemności niż dotychczas.

Data publikacji: 08.10.2015