Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Sofa, fotele czy krzesła ogrodowe?

Wybór mebli ogrodowych wpływa na to, jak spędzamy czas nas na świeżym powietrzu. Na miękkich siedziskach można się wygodnie rozsiąść i czytać książkę nawet przez kilka godzin, na twardych i wysokich siada się do posiłku, po czym odchodzi. Które z nich warto wybrać i dlaczego?

Sofa – element zestawu mebli ogrodowych

Kiedy chcemy szybko i w pełni zagospodarować przestrzeń w ogrodzie czy na tarasie, kupujemy meble ogrodowe w zestawie. Znajdują się w nich wszystkie lub większość elementów, które będą nam potrzebne do komfortowego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Obejmują stół i krzesła – są to zestawy dedykowane spożywaniu posiłków, bądź stół, fotele i sofę – zestawy do relaksu.

Do każdego kompletu można dokupić pojedyncze elementy, w tym również sofę. Nierzadko kupuje się ją oddzielnie, by ustawić przy niskim stoliku kawowym na balkonie czy patio. Ten mebel jest wygodny i umożliwia przybranie dowolnej pozycji: od siedzenia pod leżenie. Sprzyja popołudniowym drzemkom na świeżym powietrzu. Jest właściwy dla osób, które lubią czytać książki, słuchać muzyki lub po prostu długo spędzać czas na zewnątrz, odpoczywając statycznie.

Proste modele sof, takie jak Loa marki Blooma, są idealne na ogród, ponieważ cechuje je lekkość i poręczność. Łatwo przenieść je pod dach, gdy zaczyna padać. Z uwagi na wysokie nóżki umożliwią szybkie sprzątanie podłoża pod nimi. Łączy się je ze stolikami niższymi, więc służą raczej do relaksu niż wygodnego spożywania posiłków.

Siedziska rattanowe z kolei, takie jak sofa Soron, świetnie sprawdzą się na patio i tarasie. Są oporniejsze i cięższe, ale także bardziej eleganckie.

Zobacz także: Wybieramy meble ogrodowe – zalety i wady różnych materiałów

Sofa, fotele czy krzesła ogrodowe?

Fotele ogrodowe – do posiłków i relaksu

Fotele ogrodowe są formą pośrednią między bardzo wygodnymi sofami a prostymi krzesłami. Dzielą się na kilka modeli, m.in. przystosowanych do odpoczywania w ogrodzie bądź dwufunkcyjnych, bo właściwych także do spożywania posiłków. Te drugie możemy postawić przy wysokim stole, zapewniając większy komfort uczestnikom spotkania.

Wśród foteli ogrodowych znajdziemy zatem:

- wygodne i „deserowe”, takie jak fotel z podłokietnikami Sulana. Nadają się do czytania książki i popijania kawy. Są niskie, za to miękkie i eleganckie. Cechuje je większy ciężar. Poza ogrodem mogą być stawiane bliżej domu, np. na balkonie. Z uwagi na zastosowanie kilku materiałów są mniej odporne na warunki atmosferyczne i nadają się raczej do miejsc zadaszonych;

- pośrednie, wciąż cechujące się wygodą użytkowania – mają miękkie siedziska – ale jednocześnie wysokie, przez co przystosowane także do stawiania przy stole. Taki jest np. fotel Janeiro, wykonany z materiałów odpornych na korozję, więc przeznaczony do ogrodu;

- twarde „typu krzesłowego”. Model Denia od krzesła odróżnia się jedynie tym, że jest rozbudowany, czyli ma więcej funkcji. Możemy go ustawić aż w pięciu pozycjach;

- bujane, stanowiące wariację na temat mebla domowego i ogrodowego. Na przykładzie modelu Rural przekonamy się, że są designerskie i przykuwają uwagę;

- wiszące, takie jak model Cannock. To nowoczesne meble, którymi uzupełnia się zestawy meblowe lub kupuje osobno. Trudno jeść w nich posiłek, za to świetnie nadają się do relaksu.

Dowiedz się: Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?

Czy wiesz, że…?

Jeśli chcemy podnieść komfort korzystania z danego mebla, musimy tylko znaleźć odpowiednie pod względem rozmiaru poduszki do mebli ogrodowych. Oprócz tego w niektórych zestawach meblowych pojawiają się pojedyncze miękkie elementy, np. w fotelach z poduszkami.

Sofa, fotele czy krzesła ogrodowe?

Krzesła ogrodowe – idealne na imprezy grillowe

Krzesła są najmniej wygodne spośród zaprezentowanych mebli ogrodowych. Jednocześnie stanowią najlepszy wybór do wysokiego stołu. Podczas gdy na wieloosobowych niskich sofach posiłki spożywa się niewygodnie, a fotele trudniej oczyścić w przypadku zabrudzenia sosem czy napojem, krzesła odznaczają się niemal samymi zaletami. Są lekkie, więc można łatwo je przenosić. Wykazują odporność na oddziaływanie promieni UV i deszczu. Znajdziemy je w wielu wariantach kolorystycznych i kształtach. Są też łatwe do utrzymania w czystości, dzięki czemu dbanie o nie jest niezwykle proste, i w przechowywaniu – krzesła składają się lub pozwalają na wygodne włożenie jednego na drugie.

Większą wygodę siedzenia zapewniają krzesła z podłokietnikami, takie jak model Adelaide. Tu oprzemy ręce podczas picia czy grania w karty. Mają też oparcie, więc umożliwiają długie siedzenie w jednej pozycji.

Mniej wygodne, ale praktyczne są krzesła składane bez podłokietników: proste jak model Holi lub ozdobne jak model Orlean. Te drugie pozwalają na tworzenie modnych aranżacji. Pierwsze są po prostu praktyczne, a przy okazji atrakcyjne cenowo.

Zamiast krzeseł do ogrodu możemy także rozważyć zakup taboretów. Są najmniej wygodne, za to poza siedzeniem służą jako podpórka, podstawka, drabinka czy tymczasowy stolik.