icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak i po co zrobić drenaż w doniczce?

Uprawa roślin w domu może przynieść sporo satysfakcji i pozwoli na udekorowanie mieszkania w dobrym stylu – naturalnie i ze smakiem. Jednak aby nasze kwiaty zdobiły mieszkanie, musimy o nie odpowiednio zadbać. Jednym z podstawowych elementów pielęgnacji domowych roślin jest ich podlewanie – wcześniej jednak wykonajmy drenaż, który sprawi, że właściwe nawadnianie będzie jeszcze łatwiejsze!

Drenaż w doniczkach – czemu służy?

Podlewanie roślin jest niezbędne do ich rozwoju, jednak nieprawidłowe nawadnianie może im zaszkodzić. Woda gromadząca się na dnie doniczki sprawia, że korzenie mają z nią bezustanny kontakt, skutkiem czego mogą gnić i obumierać. W tym celu na dnie pojemników wykonuje się zazwyczaj otwory, przez które nadmiar wody może uchodzić. Mimo to dziurki mogą się zamulić i zasklepić przez mokrą ziemię, co sprawia, że są nieskuteczne. Aby uniknąć takich sytuacji, warto wykonać drenaż w każdej doniczce z naszymi roślinami. Będzie on stanowił swoistą warstwę odsączającą, ułatwiającą odprowadzanie wody.

Jak i po co zrobić drenaż w doniczce?

Jak zrobić drenaż?

Aby wykonać prawidłowo działający drenaż, najpierw przygotujmy odpowiednią doniczkę oraz podstawkę, na której będzie się gromadziła woda z podlewania. Pojemnik powinien posiadać dziurki – jeśli ich nie ma, możemy je wykonać samodzielnie. Następnie wybierzmy kamyczki i wysypmy nimi dno doniczki. W przypadku mniejszych pojemników wystarczająca będzie warstwa 2-centymetrowa, przy dużych możemy wysypać ich znacznie więcej, nawet do 10 cm wysokości. Drenaż z dużych elementów skutecznie oddzieli korzenie roślin od wody, a także nie spowoduje zatkania się otworów w dnie doniczki. Tutaj znajdziemy więcej sposób na to, aby wyhodować zdrowe rośliny doniczkowe.

Czy wiesz, że…?

Drenaż może pełnić także dekoracyjną funkcję. Wystarczy, że wybierzemy przezroczystą doniczkę i wsypiemy do niej kolorowe kamyczki. Wówczas będą one widoczne i dodadzą uroku całej ozdobie. Także widoczne warstwy będą robiły wrażenie, dlatego warto dodatkowo wysypać ziemię z wierzchu czymś w innym odcieniu, aby zyskać jeszcze ciekawszy efekt.

Jak i po co zrobić drenaż w doniczce?

Wybieramy materiał na drenaż

Wspomniane wcześniej kamyczki możemy bez problemy dostać w różnych sklepach. Zobaczmy, jakie mamy możliwości:

  • keramzyt jest jednym z chętniej wybieranych materiałów na drenaż, co zawdzięcza swojej trwałości i niewielkiej wadze;
  • w roli drenażu świetnie sprawdzą się także zwykłe kamyki, które pozbieramy na spacerze po parku czy plaży;
  • jeśli posiadamy uszkodzone lub nieużywane gliniane doniczki, możemy je potłuc i pokruszyć i wysypać nimi dno doniczki;
  • piasek poprawi nie tylko przepływ wody i powietrza w doniczce, ale i polepszy strukturę ziemi – najlepiej wybrać piasek jasnożółty lub czerwony, a unikać jasnoszarego, który może zawierać sól;
  • perlit w postaci drobnych, białych kamyczków świetnie sprawdzi się także jako dekoracja doniczki;
  • do wykonania drenażu możemy też wykorzystać kulki styropianowe wymieszane z ziemią – będą one także absorbowały wodę i uwalniały ją po wyschnięciu podłoża;
  • właściwości absorbujące ma także flizelina, która również może znaleźć się w naszych doniczkach – jeśli nie jako drenaż, to jako warstwa oddzielająca drenaż od ziemi.