Grill z kamienia polnego - jak zrobić?

Wędzarnia i grill z kamienia polnego to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, ale również wyjątkowy element dekoracyjny, który może ozdobić Twoją posesję lub ogród. Z naszego artykułu dowiesz się jak krok po kroku samodzielnie postawić taką konstrukcję, na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać.

Grill z kamienia

Grill i wędzarnia z kamienia polnego – zrób to sam

Grill murowany z kamienia polnego pięknie komponuje się z otoczeniem ogrodu, jest trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Kamień polny, dzięki swoim unikalnym właściwościom, jest w stanie wytrzymać ekstremalne temperatury, dzięki czemu doskonale nadaje się jako materiał budowlany na grilla. Budulec taki jest przy tym niedrogi i łatwo dostępny, więc jest to ekonomiczne rozwiązanie. 

Samodzielna budowa grilla i wędzarni jest dobrym pomysłem, także z tego względu, że możesz dopasować konstrukcję do Twoich potrzeb i zaplanować ją tak, aby wykorzystać przestrzeń w Twoim ogrodzie. Przed rozpoczęciem budowy, ważne jest dokładne zaplanowanie projektu. Zdecyduj, gdzie ma stanąć grill, wędzarnia z kamienia polnego. Miejsce powinno być stabilne, na równym terenie i w bezpiecznej odległości od domu oraz roślinności. 

Grill, wędzarnia z kamienia polnego – z czego się składa

Powinieneś rozpocząć od wykonania szczegółowego projektu. Uwzględniaj w nim wszystkie wymiary. Oto, jakie elementy posiada typowy grill-wędzarnia z kamienia polnego:

Fundament

Podstawą każdej solidnej konstrukcji jest stabilny i równy fundament. Najlepiej wylać go z betonu, który zapewnia odpowiednią stabilność. Fundament powinien być nieco większy niż planowana konstrukcja, aby zapewnić dodatkowe wsparcie.

Komora paleniskowa

Wewnątrz grilla znajduje się komora paleniskowa, w której spala się drewno lub węgiel. Dno tej komory najlepiej wyłożyć cegłami szamotowymi lub innym materiałem odpornym na wysokie temperatury, co zapobiega uszkodzeniu konstrukcji przez żar. Dym z komory paleniskowej przepływa do wędzarni i dalej, przez komin na zewnątrz.

Komorę paleniskową możesz wyposażyć w: 

  • Ruszt do grilla – umożliwia grillowanie żywności nad otwartym ogniem. Najczęściej spotyka się ruszty stalowe lub żeliwne, które dobrze przewodzą ciepło i są odporne na wysokie temperatury.
  • Popielnik – wyjmowany popielnik umożliwia łatwe usunięcie popiołu po zakończeniu grillowania.
  • Termometr – umożliwia monitorowanie temperatury wewnątrz komory paleniskowej podczas przygotowywania żywności.

Komora wędzarnicza

Wewnątrz znajdują się ruszty lub haki do zawieszania mięs i ryb. Ważne jest, aby komora wędzarnicza miała możliwość regulacji przepływu dymu i temperatury, co umożliwia kontrolę procesu wędzenia. Komora wędzarnicza i palenisko mogą być umieszczone:

  • Obok siebie na tym samym poziomie – w takim układzie, dym z paleniska przepływa do komory wędzarniczej poprzez otwory lub kanały. Ta konfiguracja umożliwia łatwą kontrolę temperatury i dymu, co jest szczególnie ważne podczas długotrwałego wędzenia na zimno.
  • Komora wędzarnicza powyżej paleniska – dym i ciepło naturalnie unoszą się do góry i wędzą żywność umieszczoną w komorze. 

Komin i system wentylacyjny

Grill z kamienia polnego musi być wyposażony w komin oraz system wentylacyjny. Komin umożliwia odprowadzenie dymu na zewnątrz, natomiast regulowane otwory wentylacyjne pozwalają na kontrolę dopływu powietrza do komory paleniskowej i wędzarniczej.

Dodatki i akcesoria

Możesz wyposażyć Twój grill w dodatkowe elementy, takie jak półki na przybory do grillowania, miejsce na drewno opałowe czy dodatkowe ruszty, które zwiększą funkcjonalność i komfort użytkowania grilla i wędzarni.

Grill z kamienia polnego

Jak zrobić grill ogrodowy z kamienia polnego – krok po kroku

Gdy masz już projekt, powinieneś zgromadzić materiały. Kamień możesz zdobyć z różnych źródeł. Dostępny jest w marketach budowlanych, takich jak Castorama, możesz też nabyć go od rolników czy właścicieli gruntów, którzy chętnie pozbędą się zbędnych kamieni z pola. Potrzebujesz również cementu i piasku do przygotowania zaprawy murarskiej. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak zbudować grill z kamienia polnego:

Krok 1: Przygotuj fundament

Rozpocznij od wykopania dołu o głębokości około 20-30 cm, który powinien być nieco większy niż planowana konstrukcja grilla z wędzarnią. Dno dołu wypełnij warstwą żwiru lub drobnego kamienia, co zapewni lepszy drenaż. Następnie zalej betonową płytę, która stanie się stabilnym fundamentem dla Twojej konstrukcji.

Krok 2: Zbuduj bazę grilla 

Na utwardzonym fundamencie rozpocznij układanie kamieni, łącząc je zaprawą murarską. Przy budowie korzystaj z poziomicy, aby wszystkie elementy były równo ułożone. Zacznij od narożników, tworząc stabilne i proste linie, które będą stanowić ramę dla całej konstrukcji. Pamiętaj o regularnym nawilżaniu zaprawy podczas pracy, aby nie wysychała zbyt szybko. Ważne jest, aby już na tym etapie przewidzieć miejsce na palenisko grilla oraz komorę wędzarniczą, pozostawiając odpowiednie otwory. 

Krok 3: Zbuduj palenisko i komorę wędzarniczą

W miejscu przeznaczonym na palenisko użyj materiałów odpornych na wysoką temperaturę, takich jak cegły szamotowe. Dzięki temu palenisko będzie bezpieczne i trwałe. Przy budowie komory wędzarniczej zadbaj o to, aby była ona odpowiednio izolowana i wyposażona w system regulacji dopływu powietrza. Zainstaluj dymnik, przez który będzie uchodzić dym. Powinien być on umiejscowiony na szczycie komory wędzarniczej.

Krok 4: Wykończenie i detale

Po zbudowaniu głównych elementów konstrukcji dodaj półki z kamienia lub metalowe uchwyty, które ułatwią obsługę grilla i wędzarni. Przed pierwszym użyciem grilla i wędzarni konieczne jest wykonanie curingu, czyli utwardzania. Proces polega na stopniowym zwiększaniu temperatury wewnątrz, aby zaprawa murarska mogła odpowiednio się związać. Utwardzanie może zająć kilka dni.

Jak zrobić grill z kamienia polnego?

Jak zrobić grill ogrodowy z kamienia polnego – podsumowanie

Samodzielnie zbudowany grill z kamienia polnegomoże stać sięcentrum wielu rodzinnych spotkań i kulinarnych przygód. Najważniejsze etapy takiego przedsięwzięcia to przygotowanie stabilnego fundamentu, budowa bazy z kamieni połączonych zaprawą murarską i komory paleniskowej.

Wszystkie materiały niezbędne do zbudowania grilla ogrodowego, w tym doskonałej jakości kamienie i beton, znajdziesz w sklepie Castorama. Oferujemy również szeroki wybór akcesoriów do grillowania, które dopełnią Twój projekt.

Odwiedź sklep Castorama i wybierz wszystko, czego potrzebujesz, aby stworzyć grill ogrodowy z kamienia polnego!