Grzejniki do pompy ciepła – jak działają?

Coraz częściej wybieranymi urządzeniami grzewczymi są pompy ciepła. To rozwiązanie posiada wiele zalet zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Pompy mogą współpracować z systemem ogrzewania podłogowego, jak i grzejnikami, choć niekoniecznie tymi tradycyjnymi. Podpowiemy, jak wybrać grzejniki do pompy ciepła, a także jakie są zalety takiego rozwiązania.

Przejdź do następnych akapitów:

W nowych budynkach mieszkalnych pompa ciepła to obecnie bardzo często wybierane urządzenie grzewcze. Na jej montaż decyduje się również wiele osób, które modernizują ogrzewanie w domu. Czemu? Po pierwsze to rozwiązanie jest ekologiczne, ponieważ działanie pompy ciepła nie jest oparte na procesie spalania. Po drugie jest ekonomiczne, gdyż pompa wykorzystuje energię zgromadzoną w gruncie, wodzie i powietrzu – Ty płacisz jedynie za podtrzymanie pracy systemu, czyli rachunek za prąd. 

Aby ogrzać dom, potrzebujesz nie tylko urządzenia grzewczego, ale również rozprowadzony system ogrzewania. Pompa ciepła może współpracować zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i grzejnikami. Sprawdź, jakie grzejniki do pompy ciepła możesz zamontować, tak by sprostały nie tylko potrzebom, ale również możliwościami technicznymi Twojego domu. 

Pompa ciepła a grzejniki 

W nowo budowanych domach, w których całą instalację kładzie się od podstaw, sytuacja jest bardzo prosta. Niskotemperaturowa pompa ciepła współpracuje z dedykowanymi grzejnikami lub innym systemem grzewczym, którego właściwości sprawiają, że ogrzewanie będzie w 100% wydajne. 

Niskotemperaturowa pompa ciepła do grzejników tradycyjnych to natomiast połączenie, które w tym przypadku się nie sprawdzi. Dlaczego? By ogrzać pomieszczenie, tradycyjne grzejniki wymagają temperatury wejścia, w okolicach od 60 do 70°C. Tymczasem niskotemperaturowa pompa ciepła generuje temperaturę wody niższą niż 50°C. Oznacza to, że tradycyjne grzejniki nie będą w stanie wydajnie ogrzać domu. W tej sytuacji bowiem mamy do czynienia z bardzo niskim współczynnikiem wydajności (COP), w którego efekcie pompa nie będzie odzyskiwać energii naturalnej, a do ogrzania zacznie pobierać duże nakłady energii elektrycznej. Wygeneruje to wysokie rachunki za prąd przy jednocześnie niskiej temperaturze w pomieszczeniu.

grzejnik-do-pompy-cieplagrzejnik-do-pompy-cieplagrzejnik-do-pompy-cieplagrzejnik-do-pompy-ciepla

Jak rozwiązać ten problem? – istnieją dwa rozwiązania 

W przypadku decyzji o zakupie niskotemperaturowej pompie ciepła niezbędna będzie wymiana grzejników tradycyjnych na kompatybilne z urządzeniem grzewczym, zwiększenie liczby grzejników lub ich wielkości w poszczególnych pomieszczeniach w domu. Zakup niskotemperaturowej pompy to dobry pomysł, jeśli planujesz w przyszłości modernizację instalacji grzewczej.

Jeśli jednak chcesz wymienić jedynie urządzenie grzewcze i pozostawić dotychczasowe grzejniki, wybierz wysokotemperaturową pompę ciepła. Tego rodzaju pompa generuje temperaturę do 65°C, dzięki czemu jest zgodna z tradycyjnymi grzejnikami. Ważne jest tutaj również  odpowiednie zintegrowanie pompy z istniejącą już instalacją i grzejnikami. 

Sprawdź również: Grzejnik kanałowy – rodzaje i montaż krok po kroku

Grzejniki do pompy ciepła – jakie wybrać?

Nie bez przyczyny zaleca się połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem płaszczyznowym, np. podłogowym. Wynika to z faktu, że pompa ciepła to instalacja niskotemperaturowa (dostarcza wodę o temperaturze ok. 55 stopni), więc potrzebuje instalacji grzewczej, która poradzi sobie z ogrzaniem domu o dokładnie takim samym stopniu nagrzania w układzie wody. 

Jakie grzejniki do pompy ciepła należy zatem zastosować, aby cała instalacja pracowała efektywnie? Wyróżnia się trzy rodzaje instalacji grzewczych:

  • grzejniki płytowe;

  • klimakonwektory;

  • grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną.

Wszystkie trzy wymienione rodzaje instalacji to grzejniki niskotemperaturowe do pomp ciepła, które charakteryzują się dużą i efektywną powierzchnią wymiany ciepła, małą pojemnością wodną oraz niewielką masą.

Największy wybór znajdziesz wśród grzejników płytowych. Bez problemu dopasujesz je wizualnie do stylu, w którym urządzony jest dom. Te grzejniki do pompy ciepła występują nie tylko w różnych wymiarach, ale także wersjach – jednopłytowych, dwupłytowych, trzypłytowych i konwekcyjnych. Grzejniki płytowe to dobre rozwiązanie, gdy wymieniasz urządzenie grzewcze, ale nie możesz zmienić rodzaju instalacji na ogrzewanie płaszczyznowe. 

Czy wiesz, że grzejniki do pompy ciepła możesz wykorzystać na dwa sposoby – do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczenia? Służą do tego klimakonwektory. Jak sama nazwa wskazuje, z wyglądu taki model grzejnika przypomina klimatyzację. Klimakonwektor ma wbudowany wentylator, który odpowiada za przepływ ciepłego oraz zimnego powietrza. Zwróć uwagę, że klimakonwektory występują w różnych wariantach – podłogowych, ściennych, kanałowych lub kasetonowych. 

A co powiesz na grzejnik do pompy ciepła, którego prawie nie widać? Grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną to ciekawe rozwiązanie, które sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. To propozycja dla osób, które nie chcą posiadać instalacji płaszczyznowej, a jednocześnie szukają możliwości, by grzejniki nie zaburzały aranżacji wnętrza – grzejniki kanałowe montuje się bowiem w podłodze przy szybie. Ten wybór charakteryzuje się również innowacyjnością, która przejawia się posiadanymi czujnikami, które włączają wentylator, w momencie, kiedy temperatura obniży się poniżej ustalonego poziomu.

Przeczytaj również: Zalety klimakonwektorów

grzejnik-do-pompy-cieplagrzejnik-do-pompy-cieplagrzejnik-do-pompy-cieplagrzejnik-do-pompy-ciepla

Pompa ciepła do grzejników – zalety

Systemy grzewcze, w których wykorzystuje się pompę ciepła, pozwalają na uzyskanie oszczędności pod względem kosztów eksploatacyjnych. Co więcej, brak procesu spalania sprawia, że ogrzewanie z użyciem pompy ciepła nie wprowadza do środowiska zanieczyszczeń. To główne zalety, gdy urządzeniem grzewczym jest pompa ciepła. Jednak grzejniki, które są z nią kompatybilne, również nie są ich pozbawione. To dobre rozwiązanie dla osób lubiących punktowe źródła ciepła.

Przy grzejniku rozgrzejesz się znacznie szybciej po zimowym spacerze niż w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym.

Pompa ciepła do grzejników to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą wymieniać instalacji na podłogową. Pozwala to zarówno rozłożyć modernizację systemu ogrzewania domu, jak i jego koszty na poszczególne etapy. Grzejniki do pompy ciepła sprawdzają się również w domach, w których drewniana podłoga ma wysoki współczynnik skurczu – nie powinno się pod nią montować instalacji grzewczej. 

Data publikacji: 24.10.2022

Data aktualizacji: 24.10.2022