Produkty

Hydroizolacja łazienki krok po kroku

Hydroizolacja łazienki krok po kroku

Łazienka to miejsce szczególnie narażone na działanie wody i wilgoci. Poprawnie wykonana hydroizolacja łazienki sprawi, że unikniesz ryzyka zalania mieszkania u sąsiada. Zobacz, jak w kilku krokach wykonać poprawnie hydroizolację łazienki.

Przejdź do następnych akapitów:

Hydroizolacja łazienki – dlaczego warto?

Żadna powierzchnia nie zapewnia 100% szczelności przed wnikającą w nią wodą. Problem ten szczególnie dotyczy pomieszczeń narażonych na większą wilgoć, a więc łazienki. Fuga niestety nie jest szczelnym materiałem i będzie przepuszczać wodę. Jeśli woda przedostanie się pod płytki, wówczas możesz mieć poważne kłopoty. Zalany sufit i ściany u sąsiada oraz wykwity grzybni w Twoim pomieszczeniu to ostatnie rzeczy, o których marzysz.

Izolacja łazienki jest szczególnie istotna, kiedy planujesz prysznic bez brodzika. Woda, która będzie uderzać pod dużym ciśnieniem bezpośrednio w płytki podłogowe, po jakimś czasie zacznie przenikać w głąb. Gromadząca się woda i wilgoć pod powierzchnią płytki to idealne środowisko do rozwoju grzybów i pleśni oraz pierwszy krok do tego, aby zalać sąsiada piętro niżej.

hydroizolacja łazienki krok po kroku

Z pomocą jednak przychodzi hydroizolacja łazienki, która zabezpieczy Twoją posadzkę przed przenikaniem wody przez fugi i jej nieszczelności. Izolacja przeciwwilgociowa w łazience to nie tylko posadzka. Pamiętaj, żeby zadbać także o zabezpieczenie ścian, szczególnie w strefie mokrej, a więc pod prysznicem i wokół wanny.

Przygotowanie do pracy

Prawidłowo wykonana izolacja przeciwwilgociowa w łazience stworzy bezspoinową powłokę, która zabezpieczy newralgiczne miejsca w Twojej łazience, pralni czy suszarni.

Co zrobić, aby izolacja łazienki przebiegła pomyślnie? Przede wszystkim liczy się dobre przygotowanie i poukładany plan działania. Zgromadź potrzebne materiały oraz narzędzia i bierz się do roboty!

Co będzie Ci potrzebne?

  • grunt,
  • zaprawa wyrównująca (w razie potrzeby),
  • folia w płynie,
  • kołnierz uszczelniający,
  • taśma uszczelniająca.

Hydroizolacja łazienki krok po kroku

Hydroizolacja łazienki to naprawdę prosta sprawa. Pokażemy Ci krok po kroku jak ją wykonać.

Krok 1. Przygotuj podłoże

Na początku solidnie oczyść podłoże, nad którym będziesz pracować. Sprawdź twardość powierzchni i, jeśli to konieczne, pozbądź się elementów, które są słabo związane z podłożem. Jeśli napotkasz na ubytki, uzupełnij je zaprawą wyrównującą.

Krok 2. Zagruntuj powierzchnię

Następny krok to zagruntowanie powierzchni. Użyj w tym celu np. tego gruntu. Emulsję nakładaj na oczyszczoną powierzchnię. Możesz to zrobić za pomocą wałka lub pędzla malarskiego. Nie pomiń żadnego fragmentu, który będziesz izolować. Zalecana ilość warstw to 2. Nakładaj je w odstępie czasowym 1-2 godzin.

Krok 3. Taśma i kołnierz uszczelniający

izolacja przeciwwilgociowa w łazience

Teraz czas na taśmę i kołnierz uszczelniający, które posłużą Ci do zakrycia styku podłogi ze ścianą, narożników oraz miejsc, w których znajduje się wylot instalacji (np. odpływ liniowy przy prysznicu bezbrodzikowym).

Jak przykleić taśmę i kołnierz do podłoża? Zrobisz to za pomocą gotowej folii w płynie. Na początku nanieś pierwszą powłokę folii w miejsce, w które chcesz wkleić taśmę, przyklej ją do podłoża, a następnie pokryj kolejną warstwą folii.

izolacja łazienki

Krok 4. Hydroizolacja folią w płynie

Kiedy zabezpieczysz narożniki, styk ściany z podłogą oraz okolice instalacji, przejdź do głównego kroku, czyli nakładania folii w płynie. Możesz to zrobić zwykłym wałkiem malarskim bądź pędzlem.

Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, zaaplikuj dwie warstwy folii. Pierwszą mocno wetrzyj w podłoże, aby mogła dokładnie wniknąć w pory i wszelkie nierówności powierzchni. Powinna osiągnąć grubość 1 mm. Zanim położysz drugą warstwę, odczekaj mniej więcej 3-4 godziny (ten czas może być różny w zależności od producenta środka, który zastosujesz. Sugeruj się instrukcją podaną na opakowaniu).

hydroizolacja łazienki

Drugą warstwę nakładaj prostopadle względem kierunku nakładania pierwszej warstwy. Tak wykonana hydroizolacja przeciwwilgociowa nie pozwoli na przenikanie wody w głąb posadzki i ściany narażonej na kontakt z wodą.

Hydroizolacja łazienki gotowa. O czym musisz pamiętać?

Twoja izolacja jest gotowa, możesz więc przystąpić do klejenia płytek. Pamiętaj jednak, że zanim rozpoczniesz ich układanie, powinieneś odczekać mniej więcej 12 godzin od nałożenia ostatniej warstwy folii w płynie.

Zachowaj też szczególną ostrożność i zwróć uwagę na to, by nie uszkodzić warstwy hydroizolacyjnej. Szczelna powłoka płynnej folii jest gwarantem nieprzepuszczalności wody i wilgoci pod powierzchnię płytek i w głąb ścian.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Zabezpieczenie instalacji wodnej przed zamarzaniem - jak zrobić to dobrze?

Zabezpieczenie instalacji wodnej przed zamarzaniem - jak zrobić to dobrze?
Prawidłowo wykonana instalacja wodna zniesie nawet najostrzejszą zimę. Aby mieć stuprocentową pewność, że mimo ujemnych temperatur układ wodociągowy w...
Czytaj więcej

Izolacja pozioma fundamentów – dlaczego warto ją wykonać?

Izolacja pozioma fundamentów – dlaczego warto ją wykonać?
Stając przed wyzwaniem zbudowania własnego domu, z pewnością staramy się wykonać wszystko jak najdokładniej, aby konstrukcja mogła nam służyć przez la...
Czytaj więcej

Prawdy i mity o hydroizolacji fundamentów

Prawdy i mity o hydroizolacji fundamentów
Hydroizolacja to ochrona domu przed wilgocią i wodą opadową z gruntu. Poziomą i pionową izolację przeciwwodną kładzie się na fundamentach, aby ochroni...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
01.08.2020
super fachowo i prosto opisane, wiem co robić, ekstra materiał!
29.01.2020
Pomocny artykuł dla tych co sami lubią coś zrobić. Zaczynam gromadzić materiały i już niedługo pierwszy prysznic na kafelkach bez brodzika czy kabiny. Jak sąsiad przyjdzie mokry to znaczy że coś poszło nie tak.
23.01.2020
fajnie opisane dobre rady Dowiedzialem sie jak dzialac Na efekty trzeba poczekac ale jak bedzie to sie dowiem po robocie Jak bedzie ok to napisze Jestem wdzieczny za Wasza strone Jak dotad nie mialem pojecia o temacie DZIEKI

Ocena i komentarz dla:

Hydroizolacja łazienki krok po kroku