Hebe – roślina do domu i do ogrodu

Hebe to rodzaj obejmujący ok. 100 gatunków. Niektóre z nich z powodzeniem przyjmą się w naszym ogrodzie, a także dobrze sprawdzą się we wnętrzach, ubarwiając je swoim zielonym kolorem. Co należy wiedzieć o uprawie i pielęgnacji hebe, by zachwycało zdrowym wzrostem?

Hebe – roślina do domu i do ogrodu

Hebe jest ciepłolubne

Hebe uprawiana jest jako ogrodowa roślina ozdobna, szczególnie w ciepłych rejonach świata, gdzie nie zagrażają jej niskie zimowe temperatury. Niektóre gatunki przyjmują się także w innych warunkach, w których częstymi zjawiskami są upalne i suche lata oraz ostrzejsze zimy. Zróżnicowanie gatunkowe jest bardzo duże – niektóre z tych zimozielonych bylin osiągają w naturze nawet do 2 m wysokości, jednak te uprawiane w naszych warunkach najczęściej pozostają niskimi krzewinkami, rzadko dorastając do 1 m wysokości.

Jak wygląda hebe?

Ta zimozielona roślina charakteryzuje się sztywnymi, drobnymi, owalnymi i pokrytymi woskowym nalotem listkami, które pokrywają liczne pędy – w zależności od gatunku hebe, mogą one być one wzniesione lub płożące. Liście są zielone, jednak ich odcień może być różny dla różnych gatunków i odmian. Zielone krzewinki w naszych warunkach zakwitają zwykle latem, a ich kwiaty – białe lub niebieskie – nie utrzymują się zbyt długo.

Uprawa i pielęgnacja hebe

Hebe jest rośliną kwasolubną, więc należy zasadzić ją w podłożu kwaśnym, a także przepuszczalnym i próchnicznym. Najlepszym stanowiskiem będzie dla niej miejsce jasne i słoneczne, choć dobrze poradzi sobie także w delikatnym cieniu. Należy też pamiętać, że zbyt silne słońce może spowodować poparzenia liści – dlatego warto posadzić roślinę w miejscu, do którego dociera rozproszone światło. Glebę dookoła hebe dobrze jest wyściółkować, co zapobiegnie wyrastaniu chwastów oraz zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody. Młode rośliny wymagają też podlewania, zwłaszcza w okresie przeciągających się susz.

Okazy hodowane w domu podlewamy na tyle, by zapewnić im stale wilgotne podłoże. Hebe warto także nawozić – w tym celu sprawdzi się nawóz do roślin wrzosowatych. Latem można zasilić hebe nawozem potasowym, który wpłynie na lepszą mrozoodporność naszych okazów. Ponieważ roślina ta ładnie się zagęszcza i przyjmuje estetyczny pokrój, nie wymaga przycinania – usuwamy jedynie przekwitłe kwiatostany oraz uszkodzone, obumarłe lub porażone chorobami pędy (choć te zdarzają się rzadko). Rośliny doniczkowe przesadzamy co kilka lat, gdy bryła korzeniowa całkowicie wypełni pojemnik.

Przeczytaj także: Rośliny odporne na deptanie

Hebe – roślina do domu i do ogrodu

Rozmnażanie hebe

Kolekcję okazów hebe możemy łatwo powiększyć poprzez samodzielne rozmnożenie starszych roślin. Pierwszą z metod jest przysypanie ziemią dolnych pędów hebe, które mają tendencję do łatwego ukorzeniania się – pamiętajmy, by gleba była stale wilgotna. Późnym latem wystarczy oddzielić je od roślin matecznych, zasadzić w doniczkach i przezimować w chłodnym pomieszczeniu. Innym sposobem jest rozmnażanie przez sadzonki niezdrewniałe, które po zamoczeniu w ukorzeniacza umieszczany w wilgotnej glebie i osłanianym folią. Ustawione w ciepłym miejscu powinny się ukorzenić w ciągu ok. 6 tygodni.

Zimowanie hebe i polecane gatunki

Hebe uprawiane bezpośrednio w glebie wymaga zimą okrycia, co jest ważne szczególnie w przypadku młodych okazów. Starsze rośliny z pewnością lepiej zniosą mroźne podmuchy wiatru, jeśli przykryjemy je gałązkami iglastymi. Okazy uprawiane w doniczkach jako ozdoba tarasów i balkonów można zimować w widnych i chłodnych pomieszczeniach, gdzie temperatura nie spada poniżej 0 stopni Cejsusza. Uprawiając hebe w domu, na czas zimowy ograniczamy podlewanie.

Spośród gatunków hebe, do uprawy ogrodowej w naszym klimacie nadają się hebe widłakowata, ochrowata, tłusto listna i bukszpanolista. Do uprawy w domu nadają się zwłaszcza odmiany karłowate, np. Mrs Winder, Margaret czy Peggy.

Data publikacji: 09.02.2017