Produkty

Hebe – roślina do domu i do ogrodu

Hebe – roślina do domu i do ogrodu

Hebe to rodzaj obejmujący ok. 100 gatunków. Niektóre z nich z powodzeniem przyjmą się w naszym ogrodzie, a także dobrze sprawdzą się we wnętrzach, ubarwiając je swoim zielonym kolorem. Co należy wiedzieć o uprawie i pielęgnacji hebe, by zachwycało zdrowym wzrostem?

hebeHebe jest ciepłolubne

Hebe uprawiana jest jako ogrodowa roślina ozdobna, szczególnie w ciepłych rejonach świata, gdzie nie zagrażają jej niskie zimowe temperatury. Niektóre gatunki przyjmują się także w innych warunkach, w których częstymi zjawiskami są upalne i suche lata oraz ostrzejsze zimy. Zróżnicowanie gatunkowe jest bardzo duże – niektóre z tych zimozielonych bylin osiągają w naturze nawet do 2 m wysokości, jednak te uprawiane w naszych warunkach najczęściej pozostają niskimi krzewinkami, rzadko dorastając do 1 m wysokości.

Jak wygląda hebe?

Ta zimozielona roślina charakteryzuje się sztywnymi, drobnymi, owalnymi i pokrytymi woskowym nalotem listkami, które pokrywają liczne pędy – w zależności od gatunku hebe, mogą one być one wzniesione lub płożące. Liście są zielone, jednak ich odcień może być różny dla różnych gatunków i odmian. Zielone krzewinki w naszych warunkach zakwitają zwykle latem, a ich kwiaty – białe lub niebieskie - nie utrzymują się zbyt długo.

Uprawa i pielęgnacja hebe

Hebe jest rośliną kwasolubną, więc należy zasadzić ją w podłożu kwaśnym, a także przepuszczalnym i próchnicznym. Najlepszym stanowiskiem będzie dla niej miejsce jasne i słoneczne, choć dobrze poradzi sobie także w delikatnym cieniu. Należy też pamiętać, że zbyt silne słońce może spowodować poparzenia liści – dlatego warto posadzić roślinę w miejscu, do którego dociera rozproszone światło. Glebę dookoła hebe dobrze jest wyściółkować, co zapobiegnie wyrastaniu chwastów oraz zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody. Młode rośliny wymagają też podlewania, zwłaszcza w okresie przeciągających się susz.

Nawóz uniwersalny Biohumus Agrecol 1 lOkazy hodowane w domu podlewamy na tyle, by zapewnić im stale wilgotne podłoże. Hebe warto także nawozić – w tym celu sprawdzi się nawóz do roślin wrzosowatych. Latem można zasilić hebe nawozem potasowym, który wpłynie na lepszą mrozoodporność naszych okazów. Ponieważ roślina ta ładnie się zagęszcza i przyjmuje estetyczny pokrój, nie wymaga przycinania – usuwamy jedynie przekwitłe kwiatostany oraz uszkodzone, obumarłe lub porażone chorobami pędy (choć te zdarzają się rzadko). Rośliny doniczkowe przesadzamy co kilka lat, gdy bryła korzeniowa całkowicie wypełni pojemnik.

Rozmnażanie hebe

Kolekcję okazów hebe możemy łatwo powiększyć poprzez samodzielne rozmnożenie starszych roślin. Pierwszą z metod jest przysypanie ziemią dolnych pędów hebe, które mają tendencję do łatwego ukorzeniania się – pamiętajmy, by gleba była stale wilgotna. Późnym latem wystarczy oddzielić je od roślin matecznych, zasadzić w doniczkach i przezimować w chłodnym pomieszczeniu. Innym sposobem jest rozmnażanie przez sadzonki niezdrewniałe, które po zamoczeniu w ukorzeniacza umieszczany w wilgotnej glebie i osłanianym folią. Ustawione w ciepłym miejscu powinny się ukorzenić w ciągu ok. 6 tygodni.

Zimowanie hebe i polecane gatunki

Hebe uprawiane bezpośrednio w glebie wymaga zimą okrycia, co jest ważne szczególnie w przypadku młodych okazów. Starsze rośliny z pewnością lepiej zniosą mroźne podmuchy wiatru, jeśli przykryjemy je gałązkami iglastymi. Okazy uprawiane w doniczkach jako ozdoba tarasów i balkonów można zimować w widnych i chłodnych pomieszczeniach, gdzie temperatura nie spada poniżej 0 stopni Cejsusza. Uprawiając hebe w domu, na czas zimowy ograniczamy podlewanie.

Spośród gatunków hebe, do uprawy ogrodowej w naszym klimacie nadają się hebe widłakowata, ochrowata, tłusto listna i bukszpanolista. Do uprawy w domu nadają się zwłaszcza odmiany karłowate, np. Mrs Winder, Margaret czy Peggy.

Data publikacji: 09.02.2017
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jakie kwiaty do ogrodu? Wieloletnie propozycje

Jakie kwiaty do ogrodu? Wieloletnie propozycje
Kwiaty wieloletnie są piękną dekoracją ogrodu na wiele sezonów. Musisz im zapewnić najlepsze warunki, aby mogły przez te lata cieszyć Twoje oko...
Czytaj więcej

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?
Lato to pora roku, w której słońce nieustannie świeci na niebie. Nie wszystkie rośliny sprawdzą się przy takiej pogodzie. Które wykształ...
Czytaj więcej

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne
Pszczoły to pożyteczne owady, które odgrywają niezwykle ważną funkcję w ekosystemie – chociażby dlatego warto zasadzić w ogrodzie rośliny...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Hebe – roślina do domu i do ogrodu