LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Choroby mieczyków – objawy i zwalczanie

Co zrobić, gdy zauważymy, że nasze mieczyki schną i żółkną? Okazuje się, że rośliny te – zwane także gladiolami – są niezwykle podatne na najróżniejsze choroby spowodowane zarówno obecnością grzybów, jak i insektów. Zobaczmy, jak rozpoznać, co się dzieje z mieczykiem i w jaki sposób mu pomóc, aby mógł znów zachwycać pięknymi kwiatami.

choroby mieczykow

Białe plamy na płatkach mieczyków – czego są objawem?

Na płatkach mieczyka pojawiły się białe plamy, kwiatostany wydają się mniejsze niż wcześniej, a niektóre z nich wręcz wcale się nie rozwinęły? Najprawdopodobniej nasza roślina została zaatakowana przez szkodniki zwane wciornastkami mieczykowcami. Te niewielkie owady ukrywają się w liściach i pąkach, a następnie wysysają z nich soki – miejsca te przybierają biały kolor i pojawia się na nich srebrzysty nalot. Po pewnym czasie pąki przestają rozkwitać, a liście zaczną schnąć i żółknąć.

W jaki sposób pozbyć się szkodnika? Pomoże nam w tym zastosowanie specjalnych środków chemicznych przeznaczonych do zwalczania wciornastków. Jeśli nie mamy ich pod ręką, możemy wypróbować domowy sposób – przemyjmy liście i pąki wodą z szarym mydłem. Insekty te nie lubią też wilgoci – warto więc przenieść rośliny do miejsca o dużej wilgotności powietrza. Zobaczmy również, jak prawidłowo pielęgnować gladiole – możemy na ten temat przeczytać tutaj.

choroby mieczykow

Mątwik korzeniowy – czym jest i jak z nim walczyć?

Bulwy pokryte ciemnymi, skorkowaciałymi plamami mogą oznaczać, że na mieczyku żerują nicienie z rodziny mątwikowatych. Larwy i dorosłe osobniki żyją wewnątrz bulw, doprowadzając w ten sposób do powolnego żółknięcia roślin od wierzchołka do dołu. Z mątwikami można walczyć środkami chemicznymi. Równie skuteczne jest także namaczania bulw w okresie spoczynku, czyli od trzech do pięciu dni po zbiorze. Przez pierwsze dwie godziny temperatura wody powinna wynosić ok 24°C, później powinna wzrosnąć do 45°C – należy je w niej pozostawić na kolejne dwie godziny, a następnie dokładnie osuszyć.

Porad eksperta

Jeśli nasze mieczyki zostały silnie zaatakowane przez mątwiki, nie pozostaje nam nic innego, jak usunąć je z ogrodu – w ten sposób ochronimy pozostałe rośliny przed zarażeniem. Dotknięte chorobą okazy należy wyrwać wraz z ziemią dookoła bulw, gdyż w niej także mogą znajdować się szkodniki. Usunięte mieczyki nie nadają się do kompostowania – nicienie mogłyby dostać się kompostu, a następnie trafić do roślin wraz z nawozem. Pamiętajmy także o dezynfekcji narzędzi ogrodniczych.

choroby mieczykow

Sucha zgnilizna bulw i łodyg mieczyka ogrodowego

Sucha zgnilizna bulw to choroba, która z pozoru przypomina objawy zarażenia mątwikiem korzeniowym – liście schną i żółkną, a na bulwach pojawiają się brunatne plamy. Jest jednak jeden szczegół, który odróżnia ją od wcześniej opisanego przypadku – liście zaczynają schnąć od dołu rośliny, a nie od jej wierzchołka. Za ten stan odpowiedzialny jest grzyb Sromatinia gladioli. Można z nim walczyć poprzez selekcję roślin – wyrzucanie okazów zarażonych i dezynfekowanie gleby po nich. Przed zarażeniem nim chroni również zaprawianie nasion – stąd dowiemy się, jak to zrobić.

Gladiole mogą też zostać zaatakowane przez szarą pleśń. O tym, jak z nią walczyć, możemy przeczytać w tym artykule.