Idzie zima – sposoby na przechowywanie przetworów

Wraz z nadchodzącą zimą staramy się odpowiednio do niej przygotować. W tym okresie brakuje nam szczególnie świeżych warzyw i owoców, dlatego chcemy zapewnić sobie pyszne i domowe przetwory. Wykonujemy je już latem i jesienią, kiedy możemy dostać najlepsze, sezonowe produkty. Jak je przechowywać?

Miejsce do przechowywania przetworów

Zdarza się, że nie posiadamy piwnicy czy specjalnej spiżarni, a w kuchennych szafkach często brakuje miejsca na dodatkowe słoiki. Przetwory mają to do siebie, że najczęściej robimy je w dużych ilościach – tylko wtedy jest sens, aby gotować kilogramy owoców czy warzyw. Jeśli chcemy je przechowywać w słoikach w niewielkim mieszkaniu, musimy znaleźć odpowiednie ku temu miejsce. Optymalnie jest, jeśli posiadamy wnękę, którą możemy zabudować – nawet tylko ażurowymi drzwiczkami. Możemy również przeznaczyć na przetwory dolną półkę w szafie czy garderobie, jeśli niekoniecznie jest ona zajmowana. Czy są jeszcze jakieś sposoby, żeby swobodnie przechowywać przetwory?

Dodatkowe systemy przechowywania

Jeśli miejsce w naszej kuchni na to pozwala możemy zamontować półki – metalowe czy drewniane, a nawet na relingi, które posłużą nam do postawienia słoików. Wykorzystajmy również nieużywaną przestrzeń na szczycie szafek – z reguły pozostaje ona wolna, ponieważ i tak nie sięgamy do niej swobodnie. Możemy również wstawić do kuchni szafkę z półkami, komódkę, stolik barkowy – słowem mebel, który zapewni nam dodatkową przestrzeń na słoiki.

Pawlacze – ukryte przechowalnie

W wielu mieszkaniach wciąż możemy spotkać pawlacze – te ukryte schowki nie są zbyt wygodne do przechowywania codziennych przedmiotów, jednak doskonale nadają się na rzeczy, po które nie sięgamy tak często. Na przetwory mogą być idealne również z tego powodu, że są odcięte od światła, co stwarza doskonałe warunki do przechowywania naszych „słoików”.

Pod łóżkiem

Miejsce pod łóżkiem często jest niewykorzystane, dlatego możemy śmiało postawić tam słoiki z przetworami – na przykład w skrzynkach, pojemnikach czy pudełkach, żeby wygodnie móc je wysuwać.

Idzie_zima___sposoby_na_przechowywanie_przetworowIdzie_zima___sposoby_na_przechowywanie_przetworowIdzie_zima___sposoby_na_przechowywanie_przetworowIdzie_zima___sposoby_na_przechowywanie_przetworow

Pomieszczenie gospodarcze doskonałe do przechowywania

Jeśli mamy pokój, z którego zbytnio nie korzystamy na co dzień, może być on wykorzystany jako dodatkowy składzik. Postawmy w nim regał, na którym możemy umieścić przedmioty, narzędzia czy rzadko używane elementy garderoby. Będzie doskonale służył również do przechowywania przetworów.

Balkon

To doskonała przestrzeń, zabezpieczmy jednak odpowiednio nasze przetwory – możemy wstawić je do skrzynek i osłonić.

Sloik_0_9_l_zgrzewka_8_szt.Sloik_0_9_l_zgrzewka_8_szt.Sloik_0_9_l_zgrzewka_8_szt.Sloik_0_9_l_zgrzewka_8_szt.