Jak ukryć drzwi do spiżarni w kuchni? Poznaj nasze rozwiązania

Rodzaje spiżarni kuchennych

Szafki cargo - minispiżarnia w niewielkiej kuchni

Jak stworzyć idealną spiżarnię w kuchni? Przede wszystkim weź pod uwagę, jak dużo miejsca możesz na nią przeznaczyć. W przypadku niewielkich pomieszczeń doskonale sprawdzą się duże i pojemne kosze cargo. To rodzaj szafek ze specjalnym systemem koszykowym, w którym bez problemu umieścisz wszystkie niezbędne podczas kuchennych czynności produkty i sprzęty. Dzięki mechanizmowi wysuwania, szafki cargo zajmują niewiele miesjca.

Odpowiednio zaadaptowana wnęka

Ponadto na niewielką spiżarnie możesz poświęcić jedną z kuchennych wnęk. Na umieszczonej w niej szafce z łatwością zmieścisz część domowych zapasów, które musisz mieć pod ręką podczas gotowania. Gdy wybierzesz sam korpus szafki kuchennej, to całość bezproblemowo odgrodzisz dobrze dobraną zasłonką. Możesz także postawić na zamykaną szafkę, której wnętrze przed resztą pomieszczenia zakryją drzwiczki.

Odrębne pomieszczenie

Jeżeli masz trochę więcej miejsca, postaw na nieco bardziej tradycyjną spiżarnię w osobnym pomieszczeniu połączonym z kuchnią. Zapewni Ci to więcej miejsca na składowanie słoików, garnków czy patelni, po które w każdej chwili z łatwością sięgniesz. Możesz postawić na odkryte lub zamknięte pomieszczenie. Jeśli osadzisz drzwi do spiżarni w zabudowie kuchennej, nie wyróżnią się one na tle reszty pomieszczenia i doskonale wpasują do designu całości.

Spiżarnia w piwnicy

Jeśli w Twoim domu znajduje się piwnica, możesz rozważyć zaaranżowanie spiżarni właśnie w tym pomieszczeniu. Spiżarnia ulokowana nieco niżej niż kuchnia będzie idealnym miejscem na przechowywanie zapasów żywności z racji występującej tam niższej temperatury.

Ukryte drzwi do spiżarni w kuchni – zalety

Utrzymanie spójnej stylistyki

Dlaczego ukryte drzwi do spiżarni w kuchni są dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim zlicowanie ich z zabudową pozwoli Ci utrzymać całe pomieszczenie w jednym, konkretnym stylu, pozbawionym wyróżniających się elementów. Wkomponowanie przejścia do spiżarni w zabudowę mebli kuchennych jest zatem przede wszystkim zabiegiem estetycznym. 

Optyczne powiększenie kuchni

Ponadto takie rozwiązanie pozwoli Ci zachować nieco więcej przestrzeni, co szczególnie docenisz, gdy Twoja kuchnia jest w niewielka. Dzięki zamaskowaniu drzwi do spiażarni, kuchnia wizualnie stanie się większa. Umieszczenie drzwi do spiżarni w meblach, zajmuje mniej miejsca. Drzwi wkomponowane w meble nie mają widocznych zawiasów czy progu, często także nie otwierają się w stronę pomieszczenia (jak na przykład drzwi przesuwne czy harmonijkowe).

Nowoczesny design

Ukryte drzwi to bardzo dobry dodatek do każdego wnętrza utrzymanego w minimalistycznym stylu. Skoro nie zajmują dużo miejsca, perfekcyjnie sprawdzają się w designie, który wymaga jak największej przestronności. Pomogą Ci stworzyć harmonijne i nowoczesne wnętrze, budzące zachwyt u każdego, kto rzuci na nie okiem. Co ważne, z łatwością dobierzesz je do typowych dla minimalistycznego designu ścian utrzymanych w jasnych, jednolitych barwach.

Kuchnia z drzwiami do spiżarni ukrytymi na różne sposoby sprawdzi się również w przypadku wystroju w stylu skandynawskim przy ścianach utrzymanych w jasnych, surowych kolorach.

Jak ukryć drzwi do spiżarni w kuchni – poznaj najlepsze sposoby

Zastanawiasz się jak ukryć drzwi do spiżarni? W kuchni możesz to zrobić na przynajmniej kilka różnych sposobów. 

Spójność kolorystyczna

Przede wszystkim drzwi do spiżarni powinny być dopasowane kolorystycznie do koloru pozostałych mebli, ale też ściany, tapety czy listew przypodłogowych. Jeśli więc nie masz możliwości wkomponowania wejścia do spiżarni w zabudowę kuchenną, postaraj się nadać drzwiom barwę, która sprawi, że optycznie wtopią się w tło. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli zachować kolorystyczną spójność, ale także wizualnie powiększy rozmiary całego pomieszczenia.

Ukrycie drzwi w kuchennej zabudowie

Inną metodą jest ukrycie wejścia w zabudowie. Drzwi do spiżarni w kuchni dobrane pod resztę wystroju perfekcyjnie dopełnią się wraz z szafkami czy półkami. Dzięki temu na co dzień będą wyglądać jak zwykły mebel, w którym przechowujesz talerze czy szklanki, a po otwarciu okażą się przejściem do większego pomieszczenia. Jest to doskonały wybór szczególnie wtedy, gdy chcesz urządzić pomieszczenie w stylu minimalistycznym i musisz postawić na jak najmniejszą liczbę mebli.

Wykorzystanie zasłony

Dobrym i przede wszystkim mniej kosztownym rozwiązaniem jest wykorzystanie zasłony. Taki sposób zamaskowania wejścia do spiżarni sprawdzi się w przypadku kuchni urządzonych w stylu skandynawskim czy rustykalnym. Zastosowanie zasłonki z pewnością nada pomieszczeniu wrażenia lekkości, ale też przytulności. 

Drzwi przesuwne

Kolejnym dobrym sposobem na ukrycie wejścia do spiżarni w kuchni jest wykorzystanie drzwi przesuwnych. Ta metoda doskonale sprawdzi się szczególnie w mniejszych kuchniach. Zastosowanie mechanizmu przesuwnego pozwoli zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Drzwi przesuwne dostępne są zwykle w wielu wariantach kolorystycznych, więc dopasowanie ich do reszty mebli kuchennych nie powinno być problematyczne. Pamiętaj, że zamiast drzwi przesuwnych możesz wybrać także harmonijkowe. To idealne rozwiązanie dla kuchni aranżowanych w stylu klasycznym i wiejskim.

Wykorzystanie tapety

Drzwi do spiżarni w kuchni możesz także ukryć, wykorzystując tapetę. Wystarczy, że nakleisz na skrzydło tapetę wykorzystaną w aranżacji ścian kuchennych. Metoda ta sprawdzi się na przykład w pomieszczeniach utrzymanych w stylu industrialnym, obitych fototapetą imitującą beton czy pustaki ceramiczne. Dzięki oklejeniu drzwi tapetą, wejście do spiżarni może pozostać niezauważone.

Ukryte drzwi do spiżarni - rozwiązanie dla każdej kuchni?

Ani styl, w jakim urządzona jest Twoja kuchnia, ani jej rozmiar nie powinny stanowić problemu w zamaskowaniu wejścia do spiżarni. Mnogość sposobów na ukrycie drzwi do spiżarni pozwoli Ci zastosować to rozwiązanie zarówno w przypadku kuchni klasycznych, jak i tych urządzonych w bardziej nowoczesnym stylu. W zależności od możliwości finansowych możesz skorzystać z tanich i szybkich rozwiązań, jak użycie zasłony maskującej lub bardziej angażujących metod, jak zamontowanie drzwi przesuwnych. Ważne, aby wybrana przez Ciebie metoda ukrycia drzwi do spiżarni wpisała w estetykę i styl Twojej kuchni.