Ile farby na m2 potrzebujesz? Sprawdź wydajność farby

Masz w planach malowanie, ale zastanawiasz się, ile farby na m2 potrzebujesz, aby dokładnie pokryć powierzchnię? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Wyjaśnimy, czym jest wydajność farby oraz jak obliczyć, ile farby potrzeba na pomalowanie pokoju!

Przejdź do następnych akapitów:

Wydajność farby – co to jest?

Zacznijmy od definicji. Wydajność farby oznacza ilość produktu, która potrzebna jest do pokrycia określonej powierzchni. Dlaczego ten parametr jest tak ważny? Pozwala on na określenie kosztów i ilości farby potrzebnej do konkretnego projektu. Na pewno nie chcesz, aby w połowie remontu zabrakło Ci farby na kilka ostatnich m2, zwłaszcza jeśli kolor jest trudnodostępny czy robiony „na zamówienie”.

Zużycie farby na m2 zależy od kilku czynników, w tym:

  • rodzaju podłoża;

  • grubości warstwy farby;

  • techniki malowania;

  • rodzaju użytej farby. 

Farby akrylowe są zwykle bardziej wydajne niż farby olejne, ponieważ schną szybciej i mają lepszą przyczepność. Z kolei farby lateksowe rozprowadzają się bardziej równomiernie oraz mają mniejsze tendencje do kapania czy ściekania, co pozwala na lepsze ich wykorzystanie.

Jeśli chodzi o grubość nakładania, to cienka powłoka farby wymaga więcej warstw, aby bez prześwitów pokryć powierzchnię. Z kolei grubsza warstwa pozwala na pokrycie powierzchni w mniejszej ilości warstw.

Rodzaj podłoża również ma wpływ na wydajność farby. Powierzchnie chropowate, takie jak np. beton czy cegła, wymagają więcej farby niż gładkie powierzchnie, takie jak wyszlifowane drewno. A co z techniką malowania? Znaczenie mają np. narzędzia użyte do malowania – pędzel i wałek pochłaniają więcej farby niż natrysk.

Dlatego, jeśli chcesz uzyskać optymalną wydajność farby, weź pod uwagę wszystkie te kwestie. Dobierz odpowiedni rodzaj farby do podłoża, zastosuj właściwą liczbę warstw oraz technikę malowania. W ten sposób możesz nie tylko zminimalizować koszty, ale także uzyskać jak najlepszy efekt estetyczny.

ile-farby-na-m2ile-farby-na-m2ile-farby-na-m2ile-farby-na-m2

Przeczytaj także: Dekoracyjne malowanie ścian – jak uzyskać różnorodne efekty?

Wydajność farb – rodzaje

Jak wspomnieliśmy, to, ile litrów farby na m2 jest potrzebne do pomalowania ściany, zależy w dużej mierze od rodzaju farby. Kluczowe rodzaje farb to:

  • farby emulsyjne – zazwyczaj jeden litr farby emulsyjnej wystarcza na pokrycie od 8 do 12 metrów kwadratowych powierzchni (przy cienkiej warstwie).

  • farby olejne – jeden litr farby olejnej może cienką warstwą pokryć od 12 do 15 metrów kwadratowych powierzchni.

  • farby akrylowe – jedna butelka farby akrylowej o pojemności 1 litr powinna pokryć od 8 do 12 metrów kwadratowych powierzchni (przy cienkiej warstwie).

  • farby lateksowe – jedna butelka farby lateksowej o pojemności 1 litr może pokryć od 8 do 12 metrów kwadratowych powierzchni (przy cienkiej warstwie).

  • bejca – jedna butelka bejcy o pojemności 1 litr, będzie na tyle wydajna, by pokryć od 15 do 20 metrów kwadratowych powierzchni (przy cienkiej warstwie).

Są to jednak parametry bardzo ogólne, od których zależą m.in. gęstości farby czy jakości podłoża, by starczył Ci litr farby. Na ile m2 nada się odpowiednia pojemność, znajdziesz w informacji producenta umieszczonej na pojemniku. Koniecznie zapoznaj się z nią przed dokonaniem zakupu. 

ile-farby-na-m2ile-farby-na-m2ile-farby-na-m2ile-farby-na-m2

Zobacz również: Farby z mieszalnika – jaką farbę wybrać do malowania ścian?

Ile farby na m2 potrzebujesz? Sprawdź!

Jeśli zastanawiasz się, ile farby na m2 będzie Ci potrzebne, mamy złą wiadomość – niestety nie istnieje żadna złota metoda czy precyzyjny wzór, który pozwoli na dokładne obliczenia.

Warto zatem w tej kwestii przede wszystkim zaufać producentowi, ale i skorzystać z prostych chwytów, które pomogą Ci oszacować, ile farby na pokój, salon, czy kuchnie będzie Ci potrzebne.

Przygotuj kartkę papieru, miarkę oraz kalkulator.

  1. Na początek dokładnie zmierz pomieszczenie – szerokość wszystkich ścian pomnóż razy ich wysokość. W ten sposób otrzymasz całkowitą powierzchnię wnętrza.

  2. Następnie zmierz powierzchnie, które nie zostaną pomalowane, np. okna, drzwi. Wynik odejmij od całkowitej powierzchni (zwykle jest to około 10% całości). 

  3. Oddzielnie odmierz sufit (zwłaszcza, jeśli masz w planach pomalować go na inny kolor, niż resztę ścian). Wówczas zaplanuj, na jakiej powierzchni znajdą się poszczególne barwy i policz ją osobno dla każdego odcienia. 

Teraz pozostaje Ci tylko zapoznać się z informacjami dołączonymi do karty produktu. Każdy producent szacuje, ile litrów farby potrzeba na pomalowanie pokoju. Zatem spójrz na swoje obliczenia powierzchni i wylicz, jak dużo farby potrzebujesz.

Przykład: Ile litrów farby potrzeba na dwukrotne pomalowanie ścian i sufitu?

Powierzchnia ścian i sufitu: 42 m2

Informacje od producenta: 1 litr farby wystarcza na pomalowanie 10 m2 powierzchni

Obliczenia: 42 : 10 x 2 (ponieważ powierzchnię chcesz pomalować dwukrotnie) = 8,4

Potrzebujesz 8,4 litra farby (ale do wyniku warto dodać nieco zapasu, więc zaopatrz się w 9-10 litrów produktu).

Co ciekawe, niektórzy producenci na swoich stronach internetowych udostępniają także specjalne kalkulatory, które szybko wyliczą, ile konkretnej farby na m2 potrzebujesz. 

ile-farby-na-m2ile-farby-na-m2ile-farby-na-m2ile-farby-na-m2

Zainspiruj się: Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Ile farby na m2 kupić? Podsumowanie artykułu

Na ile starcza 10 l farby? A ile produktu kupić do wnętrza o konkretnej powierzchni? Jeśli właśnie masz w planach odświeżenie koloru ścian, na pewno zadajesz sobie te pytania. Z farbami bywa różnie – ich wydajność zależy od powierzchni, sposobu malowania czy narzędzi, których używasz do pracy. Warto jednak zawsze kupić nieco więcej farby – na wypadek, gdyby odrobina się wylała, czy kiedy będziesz chciał zamalować plamę.

Jeśli szukasz trwałych, doskonale kryjących farb, zajrzyj do Castoramy. Nasz asortyment to bogactwo kolorów od renomowanych producentów. Kupisz u nas farby wewnętrzne różnych rodzajów – lateksowe, ceramiczne, strukturalne, akrylowe czy emulsyjne.

Dostępne są w różnej pojemności – od wersji testowych, do nawet kilkunastu litrów. Mat, połysk, satyna? A może farba dekoracyjna? Wybór należy do Ciebie! Odwiedź nasz salon stacjonarny lub sklep internetowy i zaopatrz się w wysokiej jakości farby oraz solidne narzędzia malarskie! Nasi eksperci chętnie pomogą Ci w wyborze odpowiedniego produktu.

Data publikacji: 20.01.2023

Data aktualizacji: 20.01.2023