Ile kosztuje cyklinowanie parkietu? Cena której możesz się spodziewać

Mimo, że nie jest to generalny remont pomieszczenia, odnawianie podłogi często wiąże się z podobnymi ograniczeniami dla codziennego funkcjonowania w mieszkaniu. Jeśli planujesz cyklinowanie parkietu, cena i czas realizacji takiego zabiegu będą mieć kluczowe znaczenie. Nie spiesz się z wyborem wykonawcy i materiałów. Błędna decyzja może Cię sporo kosztować, szczególnie, że takiego przedsięwzięcia raczej nie będziesz szybko powtarzać.

Czym właściwie jest cyklinowanie podłóg?

Zanim zastanowisz się, ile kosztuje cyklinowanie, wyjaśnimy, na czym polega ten proces. Cyklinowanie to nic innego jak usuwanie wierzchniej warstwy pokrycia podłogi, żeby przygotować ją na wchłonięcie świeżego lakieru. Wspomnianą górną warstwę okrycia podłogowego najłatwiej jest zeszlifować wraz z lakierem i częścią samej klepki drewnianej.

Po takim oczyszczeniu podłoga jest gotowa na przyjęcie nowej warstwy środka zabezpieczającego: lakieru lub oleju. Po cyklinowaniu podłoga ma odsłoniętą strukturę i musi zostać zabezpieczona w podobny sposób. Powinniśmy zatem od razu uwzględniać łącznie cyklinowanie i lakierowanie parkietu. Cena obu zabiegów jest przez fachowców różnie traktowana: czasem łączona, a czasem wyliczana oddzielnie.

Warto wspomnieć jeszcze, że cyklinowanie dotyczy tylko pokryć podłogowych z naturalnego drewna. Rodzaj drewnianej podłogi również ma wpływ na to, ile kosztuje cyklinowanie. Może ono obejmować również pewne elementy dodatkowe, takie jak schody czy listwy. Możesz zatem odnowić na przykład:

  • parkiet lub podłogę z mozaiki parkietowej,
  • podłogę z litych lub malowanych desek drewnianych,
  • niektóre panele podłogowe z warstwą drewna (w tym przypadku zawsze sprawdź wcześniej informację od producenta o grubości warstwy naturalnej),
  • listwy przypodłogowe, schody i niektóre inne elementy wykończenia powierzchni płaskich wykonane z drewna.

Cyklinowanie parkietu – cena za długowieczność drewna

Kiedy wiesz już, na czym polega cyklinowanie parkietu, możesz zastanawiać się, dlaczego właściwie się je wykonuje. Wyjaśniamy: zerwanie starego lakieru i zastąpienie go nowym to sposób na przedłużenie żywotności drewnianej podłogi. Podczas codziennego użytkowania zużywa się nie tylko warstwa ochronna, ale i sama deska budująca podłoże. Jeśli zeszlifujesz jej powierzchnię, masz szansę przy okazji wyrównać grunt i wypełnić ubytki, a także pozbyć się uporczywych plam.

Skuteczne cyklinowanie umożliwia dotarcie do świeżej warstwy drewna, którą od razu zaimpregnujesz. Możesz także wykonać je na mniej zniszczonej podłodze, aby po prostu zmienić jej wygląd lub nadać nowy odcień przez odpowiednią farbę czy lakier.

Jak często ponosi się koszt cyklinowania?

Jeśli jednak zabezpieczenie drewna to główny powód, dla którego decydujesz się na cyklinowanie podłogi, cena tej operacji nie powinna być dla Ciebie uciążliwym obowiązkiem – a na pewno nie częstym. Koszt cyklinowania to zdecydowanie sporadyczny wydatek. Standardowo przeprowadza się je co około 10 lat. Zależy to przede wszystkim od tego, jak intensywnie użytkowana jest dana powierzchnia i jak szybko zużywa się wykorzystany do jej zabezpieczenia lakier lub olej.

Niezależnie od tego, ile kosztuje cyklinowanie starego parkietu, czasem nie warto się go podejmować. Jeśli Twój parkiet jest już bardzo zniszczony, a klepki coraz cieńsze, pomyśl, czy nie powinieneś jednak zdecydować się na całkowitą wymianę. Pamiętaj, że grubość klepek nigdy nie powinna wynosić mniej niż pięć milimetrów, a każde szlifowanie zmniejsza tę wartość o około dwa milimetry. Gdy zastanawiasz się zatem, czy rozpocząć któreś z kolei cyklinowanie parkietu, cena za nową podłogę może być rozsądniejszym wydatkiem.

Ile kosztuje cyklinowanie podłóg na własną rękę?

Odpowiedź na to pytanie zależy od Twojego doświadczenia w tego typu pracach. Odjęcie robocizny ma na pewno niebagatelny wpływ na to, ile kosztuje cyklinowanie parkietu. Z drugiej strony, bez pewnej wprawy w tym fachu łatwo o błąd, którego naprawa może pochłonąć pieniądze zaoszczędzone na rezygnacji z zatrudnienia parkieciarza.

Do odnawiania podłóg drewnianych potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Zakup samej cykliniarki to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy. Biorąc pod uwagę okazjonalne cyklinowanie podłogi, cena ta jest zdecydowanie nieopłacalna. Na szczęście podobne urządzenie można wynająć już za 100-150 złotych za dobę.

Po przeczytaniu dołączonej instrukcji bez problemu uruchomisz cykliniarkę i zaczniesz pracę – nie uchroni to jednak przed błędami nowicjusza. Jeśli na przykład zostawisz ją przez chwilę bez ruchu, włączona maszyna przetrze nieestetyczną dziurę w podłodze. Do uzyskania odpowiedniego efektu należy też dobrać właściwe grubości papieru ściernego do pracy z danym typem drewna. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy w tej dziedzinie, lepiej poproś o pomoc fachowca.

Od czego zależy to, ile kosztuje cyklinowanie parkietu?

Duży wpływ na budżet odnowy parkietu ma robocizna. Na jej wycenę ma wpływ kilka czynników:

  • metraż powierzchni do odnowienia,
  • rodzaj podłogi i sposób jej ułożenia,
  • lokalizacja – każdy region ma inne stawki.

Jeśli podejmujemy się cyklinowania samodzielnie, w miejscu wynagrodzenia fachowców znajdzie się koszt wynajmu lub zakupu niezbędnego sprzętu: cykliniarki, szlifierki kątowej, polerki i tym podobnych.

Zarówno do wyceny parkieciarza, jak i kosztów własnej pracy, musisz doliczyć też cenę jednorazowych materiałów. Elektronarzędzia należy wyposażyć w tarcze i papiery ścierne o różnej ziarnistości, na kilka serii szlifowania. Średnio zużywa się około trzech różnych gradacji papieru. Niekiedy zdarza się, że ekipa remontowa wlicza w koszt cyklinowania również zużycie materiałów.

Następnie czas na ponowne zabezpieczenie powierzchni. Usługa lakierowania bywa wyceniana osobno, tak samo jak materiały do niej niezbędne. Możesz zdecydować się alternatywnie na olej lub inny rodzaj impregnatu, jednak najpopularniejszym rozwiązaniem o optymalnych właściwościach jest właśnie lakier do drewna.

W trakcie pracy może się okazać, że po zdarciu powierzchni drewnianej podłogi odsłonią się ubytki lub będzie trzeba uzupełnić fugi. W takim wypadku przed impregnacją będziesz musiał zaszpachlować powierzchnię. Wykorzystując specjalny podkład i pył zebrany podczas szlifowania, stworzysz masę o kolorze idealnie dopasowanym do Twojej podłogi. Po wypełnieniu nią nierówności wykonaj ponowne szlifowanie i wykończ polerką.

Cyklinowanie podłogi – cena każdego etapu

Z jakim szacunkowym budżetem należy się liczyć przy odnowie drewnianego parkietu? Aktualne ceny cyklinowania przez fachową ekipę wahają się od 23 do 30 złotych za metr kwadratowy w przypadku parkietu czy podłogi z surowych desek. Koszt ten może wzrosnąć nawet do 50 zł/m2, jeśli chcesz zeszlifować panele częściowo drewniane lub deski pokryte farbą olejną.

Nie zapomnij o taśmach papieru ściernego i tarczach polerujących – ten koszt jest ściśle związany z rodzajem drewna i ma ogromną rozpiętość. Jedna rolka papieru ściernego, w zależności od długości i gradacji, kosztuje od kilku do kilkunastu złotych. Najlepiej uzyskaj w tej kwestii poradę Twojego wykonawcy.

W budżecie uwzględniamy także niezbędne później lakierowanie. Doliczając uśredniony koszt materiałów, taka usługa wraz z zakupem lakieru może wynieść mniej więcej 18 zł/m2.

Po podliczeniu powyższych kosztów, przede wszystkim za cyklinowanie i lakierowanie parkietu, cena całego przedsięwzięcia wynosi od około 85 do 140 złotych za metr kwadratowy powierzchni. Oznacza to, że przykładowo za kompleksowe odnowienie salonu o powierzchni 20 m2 zapłacisz między 1700 a 2800 złotych.

Przemyślana odnowa drewnianej podłogi

Cyklinowanie parkietu to duże przedsięwzięcie, jednak nie aż tak kosztowne, jak mogłoby się wydawać. Potrafi jednak zdezorganizować codzienne życie – cyklinowane pomieszczenia pozostają wyłączone z użytku nawet przez tydzień. Warto zatem dobrze się do tego przygotować i upewnić, że nie stracimy niepotrzebnie czasu ani pieniędzy. 

Nasza rada? Zastanów się, jakiego zakresu usług potrzebujesz i skontroluj stan swojego parkietu z zaufanym ekspertem. Jeśli masz już pewność, jakie rozwiązania będą dla Ciebie najlepsze, możesz wyszukać odpowiednie materiały i narzędzia. W sklepach Castorama służymy pomocą i bogatym asortymentem akcesoriów do szlifierek, środków do impregnacji naturalnego drewna, a także w wielu innych kategoriach.