Jak pomalować linoleum?

Jak pomalować linoleum?

Popularne niegdyś linoleum, dziś nie jest już materiałem tak chętnie wykorzystywanym do wykańczania podłóg. Jeśli jednak wciąż pokrywa nasze posadzki, a jego wygląd pozostawia wiele do życzenia, możemy podjąć się jego renowacji. Jak to zrobić?

czyszczenie linoleumStare linoleum – 2 sposoby na odświeżenie

Pełne rys i plam linoleum, które już dawno straciło dawny blask nie prezentuje się zbyt elegancko. Jeżeli jednak nie dostrzegamy w nich poważniejszych uszkodzeń, możemy spróbować przywrócić mu estetyczny wygląd. Sposobem, który nam to umożliwi, jest malowanie. Do malowania linoleum służą specjalnie przeznaczone do tego lakiery, choć możemy też spróbować pokryć je dobrą farbą akrylową, co pozwoli na zmianę koloru podłogi. Odpowiedni lakier stworzy natomiast na naszej wykładzinie elastycznej ochronną powłokę, która na długi czas zabezpieczy ją przed uszkodzeniami. Odświeżanie linoleum za jego pomocą powinno przebiegać w 3 krokach.

Czyszczenie – od niego zaczynamy renowację linoleum. Wykładzina wymaga dokładnego oczyszczenia i usunięcia wszelkich plam. Może okazać się konieczne użycie profesjonalnych środków czyszczących, które usuną trudne zabrudzenia, w tym nawet odplamiacza. Musimy liczyć się także z tym, że aby wywabić plamy, będziemy musieli szorować je ręcznie przy użyciu specjalnych padów.

koncentrat do linoleumNeutralizacja powierzchni i jej osuszenie – wszystkie zastosowane podczas wywabiania plam środki musimy dokładne usunąć z powierzchni linoleum. W tym celu wystarczy zwykła woda, którą dwukrotnie przemywamy podłogę, np. za pomocą mopa. Tak oczyszczone linoleum pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.

Lakierowanie – na czystą i suchą podłogę możemy zaaplikować lakier – robimy to za pomocą wałka malarskiego do lakieru. W przypadku najlepszej jakości preparatów oczekiwany efekt osiągniemy już po zaaplikowaniu jednej warstwy. Podłoga nadaje się do użytku dopiero po całkowitym wyschnięciu warstwy ochronnej.

Jeżeli decydujemy się na malowanie linoleum farbą, po etapie jego czyszczenia warto je przeszlifować. Po usunięciu powstałego pyłu nakładamy specjalny podkład, który poprawi przyczepność farby. Dopiero po jego wyschnięciu nakładamy na podłogę farbę – możemy w tym wypadku pokusić się o odmalowanie na niej różnorodnych wzorów. Emulsję najlepiej nałożyć w 2-3 warstwach, za każdym razem czekając, aż poprzednia powłoka dobrze wyschnie. Po upływie określonego przez producenta farby czasu, posadzka będzie gotowa do eksploatacji.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak usunąć stare płytki i wykładziny?

Jak usunąć stare płytki i wykładziny?
Zarówno płytki ceramiczne, jak i wykładziny są dobrym materiałem na praktyczne i estetyczne wykończenie posadzki w wielu pomieszczeniach domowych, biu...
Czytaj więcej

Jak wykończyć posadzkę w przedpokoju?

Jak wykończyć posadzkę w przedpokoju?
Podłoga w przedpokoju powinna być trwała i estetyczna. Dlatego zanim wybierzemy odpowiedni materiał, warto dowiedzieć się, które z nich szczególnie wa...
Czytaj więcej

10 pomysłów na oryginalną podłogę w kuchni

10 pomysłów na oryginalną podłogę w kuchni
Podłoga w kuchni jest najczęściej wykańczana tradycyjnymi, prostokątnymi płytkami o gładkiej lub chropowatej fakturze. Już zastosowanie w niej paneli ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak pomalować linoleum?