Ile kosztuje urządzenie ogrodu?

Trudno wyobrazić sobie dom pozbawiony ogrodu. Ogród jest duszą każdej posesji, miejscem relaksu i wypoczynku. Oczywiście prosty ogród można zaprojektować samodzielnie, samemu można też wykonać część związanych z nim prac. Jednak otrzymanie naprawdę pięknych efektów wymaga już pewnego nakładu finansowego. Ile kosztuje urządzenie takiego ogrodu?

ogródogródogródogród

Na początek – projekt ogrodu

Pierwszym elementem, o który należy zadbać w kontekście urządzania ogrodu, jest jego projekt. Nikogo nie powinno dziwić fachowe projektowanie ogrodu, podobnie bowiem, jak tworzy się projekty budynków, tak samo tworzy się koncepcje obszarów poza nim. Projekt gwarantuje stworzenie prawdziwej kompozycji ogrodowej i osiągnięcie niezwykłych efektów.

Koszt zamówienie projektu ogrodu zależy przede wszystkim od jego rozmiaru. Za projekt mniejszej przestrzeni, wynoszącej ok. 500 m2 zapłacimy ok. 1600 zł. Projekt ogrodu większego, do 1000 m2, to już koszt 2500 zł. Za projekt ogrodu mierzącego już powyżej 1000 m2 przyjdzie nam zapłacić ok. 3500 – 4000 zł.

ogródogródogródogród

Przygotowanie terenu pod ogród

Kolejnym krokiem założenia ogrodu jest przygotowanie terenu, który należy oczyścić i wyrównać (ok. 4 – 5 zł za m2). W zależności od gleby, konieczne może być także nawiezienie właściwej do ogrodu ziemi (ok. 1,7 zł za m2). Dla działki o obszarze 500 m2 będzie to koszt ok. 3000 zł. Konieczne może być też założenie siatki przeciw kretom: koszt jej montażu dla przytoczonej działki to ok. 4000 – 5000 zł.

Automatyczny system nawadniania nie jest wprawdzie obligatoryjny, a rośliny można podlewać ręcznie, nie polecamy jednak tego rozwiązania. Koszt montażu takiego systemu dla ogrodu 500 m2 to ok. 5000 zł.

Sadzenie roślin i traw

Sadzenie roślin wiąże się również z koniecznością przygotowania rabat, co dla wspomnianej wcześniej działki wiąże się z kosztem ok. 2500 zł. Określenie kwoty, jaką zapłacimy za posadzenie roślin, drzew, czy też krzewów jest niemożliwe, zależy ona bowiem od gęstości ich rozmieszczenia oraz wykorzystanych gatunków. Kwota ta może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Niezbędne jest także posadzenie trawnika ogrodowego. W tym przypadku załóżmy, że trawnik będzie zajmował ok. połowę przestrzeni ogrodowej, czyli w naszym przypadku ok. 250 m2. Cena za założenie trawnika siewnego będzie w tym przypadku wynosiła ok. 2500 zł. Natomiast założenie trawnika z rolki to koszt ok. 7000 zł.

ogródogródogródogród

Zabudowa ogrodu

Ogród powinien ponadto dysponować dodatkową zabudową. Przede wszystkim warto postawić na altanę ogrodową. Koszt takiej altany będzie wynosił od 3000 do 7000 zł – zależnie od jej wielkości i modelu. Ogród należy też wyposażyć w szereg mebli, takich jak stoły i fotele ogrodowe. Koszt zestawu ogrodowego będzie wynosił od 2000 do 4000 zł.

Z pewnością bardzo dużo uroku ogrodowi nada kupno grilla, świetnego na letnie przyjęcia. Jego koszt to ok. 1500 – 3000 zł, zależnie od wielkości i zastosowanej w nim technologii. Jeżeli w ogrodzie mają bawić się dzieci, polecamy zainstalować huśtawkę (ok. 700 zł).

Wykończenie ogrodu

Nie zapominajmy o wykończeniu ogrodu. Jego część spacerowa powinna być wyposażona w kostkę brukową, kamień, itp. Cena takiego przedsięwzięcia to ok. 10  - 20 tyś złotych, w zależności od wykorzystanego materiału. Ogród powinien też być dobrze oświetlony i dysponować kilkoma klimatycznymi, pięknymi lampami. Koszt tego elementu wyniesie ok. 6 tyś. złotych.

Ogród warto również ozdobić. Za ozdoby mogą służyć kultowe krasnale ogrodowe, pagody, fontanny, czy nawet ażurowe płoty ogrodowe. W zależności od zakresu i stopnia wykorzystania takich elementów, ich koszt wyniesie w przybliżeniu ok. 5000 zł.

<H2>Brakuje gotówki? Kredyt pomoże w spełnieniu marzenia! </H2>

Sumaryczny koszt założenia ogrodu o powierzchni 500 m2 może wynieść ok. 50 000 – 60 000 tyś. złotych, a mówimy tu i tak wariancie stosunkowo oszczędnym, dla niewielkiej działki. W przypadku braku oszczędności na ten cel, Lendo Polska może pomóc w odnalezieniu odpowiedniego kredytu konsumenckiego, który pozwoli na zrealizowanie marzenia.

 

Piękny ogród, duży wydatek

Założenie i urządzenie ogrodu jest kosztownym przedsięwzięciem i wymagającym dużego nakładu pracy. Oczywiście część prac można wykonać samodzielnie, a pewne elementy ogrodu dodawać dopiero z czasem. Niemniej jednak wciąż jest to duża inwestycja, która może wymagać kredytu na jej zrealizowanie.