icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak wybrać rury do ogrzewania podłogowego?

Rura do ogrzewania podłogowego to jeden z elementów, dzięki którym tworzony jest system ogrzewania podłogowego. Jakie są rodzaje rur do ogrzewania podłogowego i czym kierować się przy ich wyborze? Podpowiadamy!

Jak wybrać rury do ogrzewania podłogowego

Rura do ogrzewania podłogowego – co to jest?

Rura do podłogówki to jeden z elementów potrzebnych do zbudowania ogrzewania podłogowego. Jest to alternatywny sposób na ogrzewanie pomieszczeń. Jego stosowanie eliminuje konieczność montażu grzejników na ścianie. Dla wielu osób jest to największa zaleta tego rozwiązania. Jednak pozwala ono także na wygodne ogrzanie całego pomieszczenia i zapewnia ciepłą, przyjemną posadzkę, po której można chodzić boso. 

Ogrzewanie podłogowe występuje w systemie wodnym lub elektrycznym, jeśli zastanawiasz się, jakie będzie odpowiednie dla Ciebie, sprawdź zalety każdego z nich

Rurka do ogrzewania podłogowego wykonana jest z lekkich, wytrzymałych i nowoczesnych tworzyw sztucznych. Charakteryzują się one bardzo dobrym przewodnictwem ciepła oraz elastycznością. Dzięki temu ich układanie oraz późniejsze użytkowanie nie niesie ze sobą problemów, czy też ryzyka uszkodzenia. O tym, jakie rury do ogrzewania podłogowego wybrać przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Przeczytaj również, jakich błędów unikać montując ogrzewanie podłogowe?

Jak wybrać rury do ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe – co jeszcze jest potrzebne?

Ogrzewanie podłogowe to prosta  instalacja, która nie wymaga zbyt wielu elementów. Jednak rura do ogrzewania podłogowego to niejedyny jej komponent. Najważniejszym elementem jest źródło ciepła. Może to być instalacja centralnego ogrzewania lub urządzenie przesyłające prąd. Czynnik cieplny to kolejny element tej instalacji. Jest to najczęściej woda, chyba że rurka do ogrzewania podłogowego ogrzewana jest za pomocą energii elektrycznej.

Rura do podłogówki układana jest na specjalnych płytach z wypustkami, które znacznie ułatwiają to zadanie. Potrzebować będziesz także specjalnej zaprawy, by przenoszone rurami ciepło, mogło zostać w odpowiedni sposób rozprowadzone po pomieszczeniu. Na tak przygotowanej powierzchni układa się parkiet, terakotę lub inny rodzaj posadzki. Rurka do ogrzewania podłogowego przekazuje ciepło, a podłoga w pomieszczeniu się nagrzewa. Potrzebne są także drobne narzędzia takie jak miarka, by móc zmierzyć ile rury na ogrzewanie podłogowe trzeba przygotować. Sprawdź, jakie produkty do instalacji wodnego ogrzewania podłogowego znajdziesz w naszym asortymencie

Rurki do podłogówki – dostępne rodzaje

Najczęściej rurki do podłogówki dzieli się ze względu na tworzywo, z jakiego zostały wykonane.  Rury stosowane do ogrzewania podłogowego są najczęściej wykonane z tworzyw sztucznych. Znajdziemy wśród nich zarówno rury wyjątkowo elastyczne, które po zgięciu wracają do swojego pierwotnego kształtu (głównie elementy z polietylenu i polibutylenu), jak i nieposiadające tej cechy (rury wielowarstwowe). Rura do ogrzewania podłogowego może być  stworzona z takich materiałów jak: 

- polipropylen (PP),

- polietylen (PE-X),

- polibutylen (PB),

- PEX/Al/PEX,

- PEX/Al/PE,

- PE-RT/Al/PE-RT,

- PE-Xa ,

- PE-RT.

Alternatywę stanowi giętka rura do podłogówki wykonana z miedzi z osłoną z tworzywa sztucznego, która wykazuje wysoką wytrzymałość i szczelność. Jest to  jednak produkt znacznie droższy i stąd też rzadziej wykorzystywany.

Zobacz także, jakie ogrzewanie podłogowe wybrać, czym kierować się przy wyborze i jak dokonać montażu ogrzewania podłogowego.

Jak wybrać rury do ogrzewania podłogowego

Jakie rury do ogrzewania podłogowego wybrać?

Jeśli interesuje Cię tylko najlepsza rurka do ogrzewania podłogowego, to przed zakupem powinieneś zwrócić uwagę na kilka kwestii. Oto, o czym warto pamiętać.

Obowiązkowe warunki

W przypadku rur do ogrzewania podłogowego liczy się przede wszystkim pełna elastyczność – z tego względu należy wybierać giętkie, a jednocześnie wytrzymałe elementy w zwojach. Tego typu wyroby pozwalają na układanie pętli grzewczych, bez konieczności wykonywania połączeń w warstwie wylewki. Pętle bez połączeń to jedyna gwarancja na uzyskanie odpowiednio szczelnej instalacji ogrzewania podłogowego. Należy pamiętać również o tym, że rury wykorzystywane do budowy takiego systemu powinny być odporne na korozję oraz przepuszczanie tlenu, który może z kolei prowadzić do rdzewienia stalowych elementów – rury powinny więc posiadać specjalną barierę antydyfuzyjną.

Średnica i grubość

Wybierając odpowiednie rury do ogrzewania podłogowego, należy zwrócić szczególną uwagę także na ich średnicę zewnętrzną oraz grubość ścianki. Średnica rur to jeden z najważniejszych parametrów, który decyduje o poprawnym funkcjonowaniu danego systemu. Parametr ten powinien mieścić się w przedziale od 9,9 do 20 milimetrów. W budynkach mieszkalnych najczęściej stosowane są rury o średnicy 16 milimetrów. Natomiast 9,9 to wymiar minimalny, który jest wykorzystywany wyłącznie wtedy, gdy na większą średnicę nie pozwala grubość podłogi. Analogicznie, kiedy grubość jest znacznie większa, możliwe jest wykorzystanie rur o większej średnicy, nieprzekraczającej jednak 20 milimetrów.

Ilość materiału

Zanim przystąpisz do prac montażowych, dokładnie policz, ile rury na ogrzewanie podłogowe będzie Ci potrzebne. Uchronisz się w ten sposób przed kolejnymi wizytami w sklepie lub koniecznością zwrotu nadmiarowego materiału, jaki zostanie po zakończeniu montażu. Oczywiście warto zostawić sobie zapas, by w razie konieczności móc zastąpić uszkodzony odcinek innym. 

Jeżeli będziesz o tym wszystkim pamiętał, to wybrane przez Ciebie rurki do podłogówki spełnią swoje zadanie, a Ty będzie mógł cieszyć się ciepłem w swoim domu. Mamy nadzieję, że teraz wiesz już jakie rury do ogrzewania podłogowego wybrać.