Produkty

Mata grzejna – łatwy sposób na podłogówkę

Mata grzejna – łatwy sposób na podłogówkę

Najprostszym do wykonania sposobem na ogrzewanie podłogowe jest zastosowanie maty grzejnej. Na to rozwiązanie możemy się zdecydować nawet przy okazji zmiany wystroju pomieszczenia, polegającej na położeniu nowej okładziny podłogowej. Jeśli uwzględnimy zainstalowanie maty grzejnej, wspomoże ona istniejącą instalację grzewczą lub całkowicie zastąpi istniejące grzejniki w niewielkich wnętrzach, na przykład w łazience.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe?

Domownicy korzystający z ogrzewania podłogowego, którzy mogą w sezonie zimowym chodzić po mieszkaniu – lub jego wybranych częściach – bez obuwia, mają zapewniony komfort cieplny, jednak jest on nieporównywalny z wrażeniami towarzyszącymi stosowaniu tradycyjnych systemów ogrzewania pomieszczeń. Ciepła podłoga zachęca do przesiadywania na niej, a z pokoju dziecięcego można wreszcie usunąć dywan lub wykładzinę, które nawet jeśli były często sprzątane, dawały dobre warunki do rozwoju drobnoustrojów. Co więcej – osoby o skłonnościach do alergii wywoływanej między innymi dużą zawartością kurzu w powietrzu, będą się lepiej czuły we wnętrzu, w którym drobinki zanieczyszczeń nie są unoszone przez prąd gorącego powietrza stale obecny w pobliżu parujących ciepłem grzejników usytuowanych w pobliżu okien.

Gres Soft Nut 15 x 100 cm 1,23 m2
Gres Soft Nut 15 x 100 cm 1,23 m2

Czy wiesz, że...?

System ogrzewania podłogowego jest wykorzystywany od niemal dwu i pół tysiąca lat! Ciepło term i wnętrz domów co bogatszych Greków i Rzymian pochodziło z umieszczonych w podłodze kanałów, które dzięki pracy specjalnych pieców wypełniane były gorącym powietrzem. Udoskonaloną wersję takiego zapewniania odpowiedniej temperatury stosuje się także dzisiaj: gorący czynnik grzewczy dociera nie tylko pod podłogi, ale także – podgrzewa płyn wypełniający wnętrza paneli umiejscowionych w ścianach. Ten paruje, a następnie się skrapla, oddając pokrytej tynkiem ścianie część swojej energii cieplnej. Tym sposobem wysoka temperatura jest odczuwalna nie tylko od posadzki, ale również ścian pomieszczenia.

Folia pod lustro Thermoval 59 W 0,33 m2
Folia pod lustro Thermoval 59 W 0,33 m2

Przyjemne ciepło z posadzki jest odczuwalne bezpośrednio i nie magazynuje się bezcelowo pod sufitem, jak to dzieje się w wysokich pomieszczeniach w starych kamienicach. Odetchną także ci, którzy będą mogli zrezygnować z codziennego widoku dotychczas używanych źródeł ciepła – kaloryfery starego typu, zwłaszcza żeliwne – nie poprawiały estetycznego odbioru pomieszczeń. Jeśli ogrzewanie podłogowe ma tyle zalet, dlaczego nie jest stosowane powszechnie i tylko niektórzy mogą pozwolić sobie na jego instalację?

Ogrzewanie podłogowe – tak!, ale…

Obecnie stosowane są dwa typy ogrzewania podłogowego. Różnica polega na sposobie ocieplania posadzki – służą do tego rury, które wypełnia ciekły czynnik roboczy o podwyższonej temperaturze, lub rozgrzewające się przewody elektryczne. Pierwszy typ to ogrzewanie podłogowe wodne, trudne do zainstalowania zwłaszcza w istniejących już budynkach wielorodzinnych – blokach i kamienicach. Dlaczego?

Sposób ten wymaga ingerencji w posadzkę, często jej skucie i wykonanie na nowo po ułożeniu systemu rur miedzianych lub tańszych – wielowarstwowych – z użyciem takich materiałów, które są odpowiednie do współpracy z ogrzewaniem wodnym i z wykonaniem dodatkowych warstw izolacji. Wiąże się to z uciążliwym, długotrwałym remontem, większymi nakładami inwestycyjnymi i często ingerencją w konstrukcję stropu, co wymusza dopełnienie odpowiednich formalności i uzyskanie pozwolenia na budowę. Dodatkowym utrudnieniem będzie konieczność wyposażenia domu w urządzenie ogrzewające wodę w instalacji, którego montaż będzie efektywny, jeśli dodatkowo uzyskamy dzięki niemu ciepłą wodę użytkową.

Przewód grzejny Thermoval 15 W/m zasilanie jednostronne 4 mb 60 W
Przewód grzejny Thermoval 15 W/m

Tym sposobem to głównie właściciele domów jednorodzinnych mogą rozważać zastosowanie ogrzewania podłogowego wodnego, a najkorzystniejszą opcją jest jego uwzględnienie przed rozpoczęciem prac budowlanych, na etapie wykonywania planów. Wtedy będzie możliwe dobranie mocy obsługującego potrzeby całego domu kotła i wszelkich komponentów systemu, na który składają się przewody, kształtki, rozdzielacz czy dodatkowa pompa.

W porównaniu do wykonania systemu wodnego, elektryczne ogrzewanie podłogowe nie wymaga tak sporych nakładów inwestorskich i jest prostsze do wykonania – można przeprowadzić wszelkie czynności wykorzystując istniejącą wylewkę betonową. W czym więc tkwi haczyk? W kosztach eksploatacji, nieporównywalnie wyższych niż w przypadku ogrzewania zasilanego wodą z kotła. Nawet gdyby ze względu na cenę użytkowania energii elektrycznej zdecydować się na zmianę taryfy na dzienno-nocną, bardziej korzystną w przypadku standardowego ogrzewania elektrycznego – z piecami akumulacyjnymi z rozładowaniem statycznym lub dynamicznym – z rozwiązania takiego zadowoleni byliby tylko ci, którzy prowadzą nocny tryb życia. Niestety, pomimo wszelkich swoich zalet, ogrzewanie podłogowe nie magazynuje ciepła, by oddawać je w godzinach 6.00-13.00 i 15.00-22.00 i zapewnić komfortowe warunki termiczne w całym domu.

Porada eksperta:

Jeśli chcemy cieszyć się komfortem wynikającym z użytkowania ogrzewania podłogowego i jednocześnie mieć w całym domu odpowiednią dla siebie temperaturę, system podłogowy będzie idealnym uzupełnieniem istniejącej instalacji, który wspomagać będzie jej działanie w miejscach, w których ciepła z podłogi najbardziej potrzebujemy. Przykładem jednego z nich jest łazienka. A że pomieszczenie to zwykle jest niewielkie w porównaniu do salonu i pokoi gościnnych, czyni ją to wnętrzem idealnym do zastosowania w niej maty grzejnej – już w krótkim czasie po uruchomieniu ciepło będzie wyraźnie odczuwalne.

Mata grzewcza Devi DSVF -150 4 m2 750 W + Devireg 535
Mata grzewcza Devi DSVF -150 4 m2 750 W + Devireg 535
Mata grzewcza Devi DSVF -150 10 m2 1500 W + Devireg 535
Mata grzewcza Devi DSVF -150

Mata grzejna – co się na nią składa?

Rozwiązanie tego typu jest często stosowane w czasie zmian dokonywanych w trakcie remontu i nie wymaga do zamocowania dużego nakładu sił i środków. Na jego popularność wpływa fakt, że nie trzeba dokupować pojedynczych elementów składających się na system podłogówki – wszystkie komponenty dostępne są w kompletach. Co ważne – w tradycyjnym systemie ogrzewania podłogowego elektrycznego trzeba odpowiednio dobrać i umiejscowić przewody elektryczne, a następnie przytwierdzić je, natomiast mata nie tylko zawiera na swojej powierzchni zaizolowane żyły grzejne w optymalnym rozmieszczeniu, ale sama w sobie jest gotowa do szybkiego umiejscowienia jej na jastrychu w warstwie wylewki betonowej lub zaprawy klejowej. Niektóre modele mat są też samoprzylepne, co dodatkowo ułatwia prace montażowe. Oprócz tego elementu na komplet składają się ponadto:

- termostat,
- czujnik temperatury,
- przewody doprowadzające napięcie,
- puszka instalacyjna,
- peszle.

Termostat pokojowy Honeywell cyfrowy
Termostat pokojowy Honeywell cyfrowy

Jak dobrać matę do wielkości ogrzewanej powierzchni?

Nie wystarczy znać ilość metrów kwadratowych łazienki, by odpowiednio do niej dobrać komplet maty o mocy grzewczej równej metrażowi. Dlaczego?

Niezmiernie ważne jest to, że dobrze zamocowana podłogówka będzie pracowała bezawaryjnie jedynie wtedy, kiedy powierzchnia posadzki tuż nad przewodami grzewczymi nie będzie obciążona na przykład przez mebel łazienkowy lub pralkę. Z tego względu, zliczając ilość metrów kwadratowych, mierzymy tylko tę przestrzeń, która pozostanie wolna od dodatkowych naprężeń. Dopiero w zależności od wyniku sumy nieobciążonych powierzchni dobieramy komplet maty grzejnej.

Uwaga!

- poszczególne maty możemy ze sobą łączyć, ale nie możemy samodzielnie skracać umieszczonego na nich przewodu grzejnego. Dopuszczalne jest jedynie przecięcie samej siatki, natomiast żyły w izolacji pozostają nienaruszone,

- matę rozwijamy zapoznając się wcześniej dokładnie z instrukcją montażu, użytkowania i serwisowania,

- o ile nie predysponują nas do tego doświadczenie zawodowe i znajomość postępowania z zasilaniem urządzenia, do czynności wstępnych, które możemy wykonać samodzielnie, należą: umieszczenie na posadzce maty grzejnej wraz z zachowaniem kolejności i sposobu jej rozwijania (dostępne dla każdego modelu w instrukcji obsługi), wykucie bruzd na przewody, zatopienie maty w warstwie spoiwa, położenie płytek i wypełnienie fug lub położenie paneli,

- podłączenie przewodów urządzenia do istniejącej lub rozbudowanej na potrzeby podłogówki instalacji elektrycznej to zadanie dla elektroinstalatora.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Mokra technologia ogrzewania podłogowego

Mokra technologia ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe, którego komfort docenia coraz więcej użytkowników budynków mieszkalnych, możemy wykonać dwiema metodami. Pierwsza z nich to tech...
Czytaj więcej

Ekologiczna pompa bezglikolowa

Ekologiczna pompa bezglikolowa
Czynnik roboczy jest niezwykle istotnym elementem każdej pompy geotermalnej. Odpowiada on bowiem za przenoszenie energii termicznej między dolnym a gó...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Mata grzejna – łatwy sposób na podłogówkę