Jaka mata grzejna do łazienki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać

Mata grzejna do łazienki to najprostszy sposób na wykonanie ogrzewania podłogowego w tym pomieszczeniu. Jej instalacja nie wymaga generalnego remontu. Mata grzewcza pod płytki do łazienki wspomoże istniejącą instalację grzewczą lub całkowicie zastąpi grzejniki. Dlaczego mata grzejna do łazienki to dobre rozwiązanie?

Przejdź do następnych akapitów:

Czym jest mata grzejna do łazienki? 

Czy istnieje sposób na ciepło w domu bez grzejników? Oczywiście, że tak! Maty grzewcze podłogowe to tylko jedna z metod. O innych rozwiązaniach przeczytaj w artykule: Dom bez grzejników – czy to możliwe?

Mata elektryczna do łazienki czy też mata grzewcza do łazienki to gotowy system przewodów używanych do ogrzewania podłogowego elektrycznego, zamocowany na jednej powierzchni. Ułatwia samodzielny montaż instalacji cieplnej pod podłogą. 

mata-grzejna-do-lazienki

Jakie zalety mają maty grzewcze podłogowe w łazience?

Zacznijmy od tego, dlaczego warto zainstalować maty grzewcze podłogowe w mieszkaniu. Przyjemne ciepło z posadzki jest odczuwalne bezpośrednio pod stopami i nie magazynuje się bezcelowo pod sufitem, jak to dzieje się w wysokich pomieszczeniach w starych kamienicach. Mata grzejna do łazienki ,zapewnia Ci komfort i ciepło po kąpieli. Odetchną także ci, którzy będą mogli zrezygnować z codziennego widoku dotychczas używanych źródeł ciepła – kaloryfery starego typu, zwłaszcza żeliwne – nie poprawiały estetycznego odbioru pomieszczeń. Mata grzewcza pod płytki do łazienki, jest zupełnie niewidoczna. 

Obecnie stosowane są 2 typy ogrzewania podłogowego: wodna i elektryczna. Różnica polega na sposobie ocieplania posadzki – służą do tego rury, które wypełnia ciekły czynnik roboczy o podwyższonej temperaturze, lub rozgrzewające się przewody elektryczne. Sprawdź też artykuł, jakie wybrać ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?

Pierwszy typ to ogrzewanie podłogowe wodne, trudne do zainstalowania zwłaszcza w istniejących już budynkach wielorodzinnych – blokach i kamienicach. Dlaczego? Sposób ten wymaga ingerencji w posadzkę, często jej skucie i wykonanie na nowo po ułożeniu systemu rur. Wiąże się to z uciążliwym, długotrwałym remontem, większymi nakładami inwestycyjnymi i nierzadko ingerencją w konstrukcję stropu. Wymusza to dopełnienie odpowiednich formalności i uzyskanie pozwolenia na budowę. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność wyposażenia domu w urządzenie ogrzewające wodę w instalacji. Ogrzewanie podłogowe wodne ,najczęściej wykonuje się w nowo powstających budynkach. 

W porównaniu do wykonania systemu wodnego, elektryczne ogrzewanie podłogowe nie wymaga tak sporych nakładów inwestorskich i jest prostsze do instalacji. Mata grzejna do łazienki to jedno z najprostszych rozwiązań montażu podłogowego ogrzewania elektrycznego. W czym więc tkwi haczyk? W kosztach eksploatacji – nieporównywalnie wyższych niż w przypadku ogrzewania zasilanego wodą z kotła. Niestety, pomimo wszelkich swoich zalet, ogrzewanie podłogowe nie magazynuje ciepła, by oddawać je i zapewnić komfortowe warunki termiczne w całym domu. Inną kwestią jest mata elektryczna do łazienki, która działa czasowo, w określonych porach. To dodatkowa wartość dla tego pomieszczenia. 

Mata grzewcza do łazienki to rozwiązanie stosowane w trakcie remontu i nie wymaga do zamocowania dużego nakładu sił i środków. Na jego popularność wpływa fakt, że nie musisz dokupować pojedynczych elementów składających się na system podłogówki – mata elektryczna do łazienki zawiera wszystkie komponenty w zestawie. 

Co ważne, w tradycyjnym systemie ogrzewania podłogowego elektrycznego konieczne jest odpowiednie dobranie i umiejscowienie przewodów elektrycznych, a następnie ich przytwierdzenie. Mata natomiast nie tylko zawiera na swojej powierzchni zaizolowane żyły grzejne w optymalnym rozmieszczeniu, ale sama w sobie jest gotowa do szybkiego umiejscowienia jej na jastrychu w warstwie wylewki betonowej lub zaprawy klejowej. 

Jaka mata grzewcza do łazienki?

Mata grzewcza do łazienki może być samoprzylepna, co dodatkowo ułatwia prace montażowe. Oprócz tego elementu, mata grzewcza pod płytki do łazienki powinna zawierać:

 • termostat,
 • czujnik temperatury,
 • przewody doprowadzające napięcie,
 • puszka instalacyjna,
 • peszle.

Zobacz, jak powinien wyglądać montaż maty grzewczej do łazienki pod płytki

mata-grzejna-do-lazienki

Mata grzejna do łazienki – na co uważać?

Nie wystarczy znać powierzchnię łazienki, by odpowiednio do niej dobrać komplet maty o mocy grzewczej równej metrażowi. Dlaczego? Dobrze zainstalowana mata grzejna do łazienki pracuje bezawaryjnie jedynie wtedy, kiedy powierzchnia posadzki tuż nad przewodami grzewczymi nie będzie obciążona – na przykład przez mebel łazienkowy lub pralkę. Z tego względu, zliczając liczbę metrów kwadratowych, zmierz tylko tę przestrzeń, która pozostanie wolna od dodatkowych naprężeń. Dopiero w zależności od wyniku sumy nieobciążonych powierzchni dobierz komplet maty grzejnej.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy montażu?

 • poszczególne maty możesz ze sobą łączyć, ale nie skracaj samodzielnie umieszczonego na nich przewodu grzejnego. Dopuszczalne jest jedynie przecięcie samej siatki, natomiast żyły w izolacji pozostają nienaruszone,
 • matę rozwijaj, zapoznając się wcześniej dokładnie z instrukcją montażu, użytkowania i serwisowania,
 • podłączenie przewodów urządzenia do istniejącej lub rozbudowanej na potrzeby podłogówki instalacji elektrycznej to zadanie dla elektroinstalatora.

Do czynności wstępnych, które możesz wykonać samodzielnie, należą: 

 • umieszczenie na posadzce maty grzejnej wraz z zachowaniem kolejności i sposobu jej rozwijania (dostępne dla każdego modelu w instrukcji obsługi), 
 • wykucie bruzd na przewody, 
 • zatopienie maty w warstwie spoiwa, 
 • położenie płytek i wypełnienie fug lub położenie paneli.

Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w odpowiednie artykuły, które pomogą Ci zainstalować ogrzewanie podłogowe w Twoim domu. 

Jaka mata grzewcza do łazienki? Teraz już wiesz!

Bez względu na to, jaka mata grzewcza do łazienki to będzie, zapewni Ci komfort i wygodę. Jej położenie jest dość proste, choć przy instalacji elektrycznej poproś o pomoc elektryka – to zawsze najbezpieczniejsze rozwiązanie!

Data publikacji: 08.08.2016