icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Instrukcja wideo - jak przykleić obrzeża meblowe na 3 sposoby?

Meble straciły na estetyce? Zanim zdecydujemy się na zakup nowych, najpierw spróbujmy je uratować – np. oklejając je nowym obrzeżem meblowym. Jak to zrobić? W naszym filmie znajdziemy praktyczne wskazówki, dzięki którym samodzielnie okleimy meble!

Kiedy warto zdecydować się na oklejenie mebli?

W jakiej sytuacji warto zastosować obrzeże meblowe? Przede wszystkim wtedy, gdy stara okleina odkleja się od płyty – np. na skutek uszkodzenia mechanicznego lub zawilgocenia. Jeśli jej nie wymienimy, wilgoć będzie wnikać coraz głębiej w płytę, powodując jej powolne wykruszanie lub nawet gnicie. Jeśli w porę nie zabezpieczymy jej nowym obrzeżem meblowym, meble mogą nie nadawać się już do naprawy.

Na oklejanie mebli warto też zdecydować się wtedy, gdy remontujemy pomieszczenie, lecz nie chcemy wymieniać szafek. Zamiast tego, możemy po prostu kupić obrzeże, które będzie nawiązywać do nowego wystroju i wykończyć nim płytę. Na rynku można znaleźć szeroki wybór takich akcesoriów w bogatej palecie kolorów – z łatwością wybierzemy coś, co będzie pasować do naszej kuchni.

Jaką okleinę meblową wybrać?

Pierwsze kryterium wyboru obrzeża meblowego to rodzaj laminatu, który znajduje się na jego powierzchni. Powinien być jak najgrubszy – wtedy nie będzie podatny na uszkodzenia mechaniczne, zarysowanie czy działanie wysokiej temperatury. Jeśli w naszym domu mieszka alergik, zwróćmy też uwagę na materiał, z którego wyprodukowano okleinę. W tej sytuacji najlepiej sprawdzi się syntetyczny lateks, który jest bezwonny i nietoksyczny, dzięki czemu nie powoduje reakcji alergicznych.

Uważajmy również na wzór, którym jest wykończone obrzeże meblowe. Jeśli na niewielkiej przestrzeni zastosujemy wzór w dużej skali, nie będzie się to dobrze prezentować. Zasada jest więc jedna: drobne wzory na wąskiej powierzchni, większy motyw na szerszej części płyty meblowej.

Przyklejanie obrzeża meblowego – praktyczne wskazówki

Podczas oklejania mebli najważniejszą kwestię stanowi dokładne wygładzenie powierzchni obrzeża. Dlaczego jest to tak istotne? Jeśli nie będzie przylegać do płyty, będzie się pod nią dostawać powietrze lub woda – z czasem doprowadzi to do jego odklejenia. Nie bez znaczenia jest też oczywiście kwestia estetyczna – pofałdowana okleina po prostu nie prezentuje się zbyt dobrze.

 

Play Video