Umywalki wpuszczane w blat – aranżacje, rodzaje, zastosowanie.

Wśród rozmaitych rodzajów umywalek znajdziemy także umywalki wpuszczane w blat. Odpowiednia aranżacja tego elementu łazienki pozwoli na stworzenie eleganckiego wnętrza. Jakie ich wersje możemy wyróżnić i kiedy mają one swoje zastosowanie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym są umywalki wpuszczane w blat?

Umywalki wpuszczane należą do szerszej grupy umywalek blatowych, które dzielą się na modele stawiane na blat oraz umieszczone pod nim – podblatowe. Oprócz tych rodzajów możemy wyróżnić jeszcze dwa główne: 

  •  umywalki wiszące,

  •  umywalki meblowe.

Wpuszczane umywalki stanowią jeden z trzech podrodzajów umywalek blatowych. Przede wszystkim odróżniają się sposobem montażu – jak sama nazwa wskazuje, są wpuszczane w blat. Po wycięciu odpowiedniego otworu, w blat wkłada się miskę i w ten sposób się ją osadza – szersze brzegi umywalki opierają się na blacie. Z reguły rant miski wystaje ponad powierzchnię blatu.

Jest to ciekawe rozwiązanie, popularne ze względu na swoje liczne zalety. Pozwala ono stworzyć bardziej otwartą przestrzeń i nowocześniejsze aranżacje. To dlatego, że kompletna umywalka i wszystkie elementy montażowe są ukryte pod blatem. Ważna jest również szeroka gama rozmiarów. Umywalka wbudowana w blat może być bardzo mała, a nadal funkcjonalna. Warto wspomnieć także o estetycznym wyglądzie, jakim charakteryzują się umywalki wpuszczane w blat. Aranżacje łazienek dzięki temu są efektowne i pozwalają na stworzenie praktycznych i cieszących oko wnętrz. 

Tego rodzaju umywalki pozwalają także na łatwe i szybkie sprzątanie łazienki. Brak zakamarków, gdzie może ukryć się brud, powoduje, że czyszczenie blatu, jak i samej umywalki jest szybkie i wygodne. Dużym plusem jest także ogromny wybór tego rodzaju elementów wyposażenia łazienki. Zarówno pod względem kształtu, jak i materiału, z jakiego zostały one wykonane.

Umywalki wpuszczane w blat

Umywalki wpuszczane w blat – rodzaje i zastosowanie

W zależności od stylu łazienki i naszych preferencji możemy wybrać różne modele poszczególnych rodzajów umywalek. Również w grupie wpuszczanych mis istnieje kilka różnych typów, które można podzielić ze względu na ich kształt, jak i sposób umiejscowienia umywalki. Rozróżniamy je głównie na modele, które wpuścimy w blat na środku i te, które możemy zamontować w rogu pomieszczenia.

Ze względu na kształt wyróżniamy umywalki wpuszczane w blat:

  • owalne,

  • kwadratowe,

  • prostokątne.

Najczęściej materiałem, z którego powstaje ten typ umywalek, jest biała, klasyczna ceramika, która pasuje do innych urządzeń sanitarnych oraz zapewnia odpowiednie utrzymanie higieny w łazience. Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem są umywalki wpuszczane w blat zrobione ze szkła – w tym przypadku masz większe możliwości dopasowania ich koloru do swoich preferencji i wnętrza.

Jeżeli interesują Cię bardziej nietypowe rozwiązania, to na rynku spotkasz także inne umywalki wpuszczane w blat. Mogą być stworzone z takich materiałów jak kamień, marmur czy też stal i w wielu łazienkach mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Także pod względem kolorystyki możesz wyjść poza oczywiste i sprawdzone rozwiązania. Zamiast białej umywalki wybierz czarną, beżową, a nawet czerwoną. Do takich elementów możesz dobrać pasującą baterię umywalkową. Dzięki temu stworzysz eleganckie wnętrze nawet w małej łazience.

Jeśli nie zamierzasz zastosować w łazience zmiękczacza wody a ta, która leci z kranów, jest twarda (co tyczy się większości miast), lepiej jednak nie stawiaj na umywalki w kontrastowych, mocnych kolorach. Na czarnej czy czerwonej powierzchni łatwo odznaczać się będą wszelkie zacieki i zaschnięty na nich kamień pochodzący z wody. O ile takie wyposażenie łazienki może prezentować się wyjątkowo efektownie, o tyle będziesz musiał codziennie specjalnie je czyścić.

Umywalka wpuszczana w blat drewniany to elegancki sposób na złamanie dominacji ceramiki w łazience oraz stworzenie ciepłej i przytulnej o każdej porze roku przestrzeni przeznaczonej do higieny i relaksu. Wyjątkowo dobrze takie elementy prezentują się w przypadku długiego blatu i przy zastosowaniu dwóch umywalek.

Rozwiązanie to pozwala także zmniejszyć ilość innych mebli w łazience. Zamiast w szafach na ścianach, kosmetyki oraz inne produkty do higieny możesz przechowywać i zorganizować na blacie. Jest to wygodne i pozwala zaoszczędzić przestrzeń w pomieszczeniu. Dzięki temu wszystkie najpotrzebniejsze produkty oraz przybory będą zawsze pod ręką, a ściany łazienki nie będą wydawały się zagracone. Pomieszczenie wizualnie się powiększy, a Ty będziesz mógł zaaranżować uzyskaną w ten sposób przestrzeń, tak jak będziesz sobie tego życzył.

Umywalki wpuszczane w blat

Umywalki wpuszczane w blat – aranżacje, które sprawdzają się najlepiej

Umywalki wpuszczane doskonale nadają się do łazienek, w których chcemy mieć duży blat. Z reguły zostawiamy pod nim wolne miejsce lub umieszczamy dopasowane szafki metalowe czy kosz na bieliznę. Mała umywalka wpuszczana w blat nie ma szerokich brzegów, dlatego montując ją w ladzie, zyskujemy sporo miejsca na kosmetyki i podręczne akcesoria, które możemy przechowywać wokół niej. To na nim możemy bezpośrednio trzymać koszyki i segregatory z rozmaitymi przedmiotami higienicznymi i pielęgnacyjnymi.

Taka umywalka nie musi być też bardzo duża, ponieważ blat stanowi ochronę przed zachlapaniem podłogi. Ceny umywalek wpuszczanych też nie należą do wygórowanych, dlatego możemy je zastosować w budżetowym projekcie. Nadają się do toalet i łazienek publicznych, w których nie potrzebujemy zbyt wielu mebli.

Tego rodzaju umywalki sprawdzą się doskonale w domowych łazienkach, jak i w przestrzeniach biurowych lub komercyjnych. Dlatego często stosowane są na stacjach benzynowych, w restauracjach i toaletach publicznych. Wybierając tego rodzaju umywalki, z pewnością stworzysz łazienkę Twoich marzeń, w której będziesz relaksował się każdego wieczoru oraz szykował na nowe wyzwania każdego ranka – czego serdecznie Ci życzymy!