LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Instrukcja wideo - zakładanie trawnika krok po kroku

Piękny trawnik może poprawić estetykę naszej posesji i stać się jej prawdziwą ozdobą. Jak to zrobić, by darń była równa, intensywnie zielona i bez prześwitów? Sprawdźmy przygotowany przez nas film, na którym prezentujemy, jak założyć trawnik krok po kroku!

Instrukcja wideo - zakładanie trawnika krok po kroku

Zakładanie trawnika – z siewu czy z rolki?

Decydując się na wykończenie powierzchni wokół domu trawą, mamy do wyboru 2 możliwości: założenie trawnika z siewu lub skorzystanie z gotowego trawnika w rolkach. Czym się różnią te rozwiązania? Wysiew nasion jest zdecydowanie prostszy do wykonania, dlatego też można to zrobić samodzielnie – w przypadku trawy z rolki zaleca się z kolei skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Układając trawnik z rolki, możemy cieszyć się efektowną, zieloną darnią niemalże od razu – na wykiełkowanie nasion trzeba natomiast nieco poczekać. Warto również wspomnieć o kosztach założenia trawnika tymi metodami. W tej sytuacji korzystniej wypada trawa z siewu, która jest o wiele tańsza.

Przeczytaj także: Wybór ziemi do roślin

Jak siać trawę?

Jeśli zdecydowaliśmy się na założenie trawnika z siewu, powinniśmy przede wszystkim zaopatrzyć się w siewnik. Zastosowanie tego akcesorium umożliwi nam precyzyjniejsze wykonanie czynności niż w przypadku siewu ręcznego. Jak siać trawę, aby równomiernie wykiełkowała? Zaleca się robić to metodą krzyżową – najpierw wzdłuż, a później wszerz trawnika. W ten sposób zyskamy większą pewność, że nasiona dokładnie pokryły całą powierzchnię. Uwaga! Przed zakupem nasion koniecznie oszacujmy, ile ich potrzebujmy – zakłada się, że 1 kg mieszanki wystarcza na obsianie 40 m² trawnika.

Instrukcja wideo - zakładanie trawnika krok po kroku

O czym jeszcze pamiętać podczas zakładania trawnika?

Zanim przystąpimy do wysiewu trawy, powinniśmy zastosować na ziemi nawóz, który zapewni jej odpowiednie składniki odżywcze do prawidłowego wzrostu. Zanim go rozsypiemy, sprawdźmy jego wydajność – pozwoli nam to dopasować ilość preparatu do wielkości trawnika. Koniecznie sięgnijmy też po nawóz przeznaczony konkretnie do wysiewu trawy. Jeśli wybierzemy preparat do innych roślin, może nie spełnić on swojej roli. Więcej wskazówek dotyczących zakładania trawnika znajdziemy w filmie!