Produkty

Grill ogrodowy z cegły – jak go wykonać?

Grill ogrodowy z cegły – jak go wykonać?

Grill ogrodowy z cegły, może być funkcjonalną ozdobą. Niezależnie od jego projektu i wybranego materiału, podczas budowy warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

grill ogrodowy z cegłyZrobienie projektu grilla możemy albo zlecić specjaliście, albo poszukać gotowego planu w Internecie. Niezależnie jednak od pomysłu i wybranego materiału, podczas budowy stacjonarnego grilla warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Grill ogrodowy możemy zbudować z bloczków betonowych, silikatowych lub z naturalnego kamienia. Jeśli zdecydujemy się na budowanie z cegły, we wszystkich miejscach, które będą się nagrzewać (m.in. miejsca, na których będzie oparte rusztowanie czy tuż nad rusztowaniem), powinna się znaleźć cegła szamotowa. Tylko ona cechuje się odpowiednią odpornością na szybkie zmiany temperatury (pozostałe cegły mogą być klinkierowe). Niezależnie od rodzaju wybranego materiału, do murowania używamy zaprawy cementowo-wapiennej.

Budowa grilla z cegieł

Krok 1 – wybór materiału i miejsca

Wybór miejsca na stacjonarny grill trzeba dobrze przemyśleć – jego przeniesienie jest trudne do zrealizowania. Jeśli nie chcemy tego typu zmian, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim bliskość zabudowań – zbyt bliskie ulokowanie grilla sprawi, że pobrudzimy elewację tłuszczem i dymem, zbyt dalekie utrudni koordynację działań i wypoczynek. Dobrze jest też dopasować konstrukcję do otoczenia – grill powinien być spójny stylistycznie z domem i małą architekturą w ogrodzie.

Krok 2 – przygotowujemy fundament

Zaczynamy od wyznaczenia zarysu grilla (wbijamy w ziemię paliki, które wyznaczą miejsce kopania, dodatkowo rozciągamy między nimi sznurek), następnie wykopujemy dół o głębokości ok. 30 cm. Wysypujemy go żwirem (wystarczy ok. 20-centymetrowa warstwa) i ubijamy, żeby uzyskać równą powierzchnię (jakość wykonania sprawdzamy poziomicą). Dopiero na tak przygotowane podłoże możemy wylać beton – najlepiej B15, robimy go zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu.

Kolejny etap prac możemy zacząć dopiero na sezonowanym betonie – oznacza to, że powinniśmy poczekać minimum 2 tygodnie, aż utwardzi się on całkowicie (w czasie upałów należy go delikatnie polewać wodą).

Krok 3 – układamy pierwsze warstwy ścian

Ten etap pracy zaczynamy od oczyszczenia fundamentu i ustawienia z cegieł zarysu grilla. Pozwoli to zachować kąt prosty w każdym z narożników. Poszczególne elementy montujemy zaprawą (wybieramy ognioodporną i mrozoodporną), trzeba pamiętać o zostawieniu równych odstępów na fugi – z pomocą przyjdą nam krzyżyki dystansowe. Ważne jest, żeby kolejne warstwy cegieł nie były układane równo, lecz z przesunięciem o połowę długości jednego elementu.

Uwaga! Po ułożeniu każdej warstwy sprawdzamy poziomicą, czy został zachowany poziom.

Krok 4 – budowa płyty paleniska grill ceglany wykonanie

W miejscu, w którym będzie zamontowane palenisko, instalujemy prowizoryczną płytę (np. OSB) – prostopadle do ścian murujemy dwie warstwy cegieł. Tymczasowe palenisko usuwamy dopiero po związaniu zaprawy. W tym czasie możemy ułożyć te części ścian, na których będzie mocowany ruszt – cegły ustawiamy dłuższymi krawędziami w stronę środka grilla. Po wyschnięciu zaprawy zamiast płyty wiórowej możemy wsunąć właściwe metalowe palenisko.

Uwaga! Cegły położone z przodu warto dodatkowo wzmocnić prętami (w tym celu trzeba nawiercić w nich otwory).

Krok 5 – montujemy ceowniki (prowadnice)

Nad płytą paleniska mocujemy ceowniki, na których poprowadzone zostaną prowadnice pod ruszt. Warto zamontować je na dwóch poziomach, dzięki temu będziemy mogli umieszczać potrawy na różnych wysokościach (np. na dwóch kolejnych warstwach cegieł) – tym samym zyskamy większą kontrolę na procesem przygotowania jedzenia. Do pierwszego rozpalenia grilla trzeba zaczekać kilka dni (aż będziemy mieli pewność, że zaprawa w pełni wyschła, inaczej może popękać).

Uwaga! Zalecane jest pokrycie farbą antykorozyjną metalowych elementów.

Data publikacji: 17.06.2014
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Surowe wnętrza - cegła klinkierowa w salonie

Surowe wnętrza - cegła klinkierowa w salonie
Chociaż cegły klinkierowe nadal bardzo chętnie są wykorzystywane do tworzenia odpornych na pogodę elewacji, to także projektanci wnętrz coraz częściej...
Czytaj więcej

Jak wykonać ścianę z cegieł?

Jak wykonać ścianę z cegieł?
Ściana z cegieł to jeden z najbardziej popularnych sposobów na oryginalne wykończenie wnętrza. Czy łatwo uzyskać taki efekt? Sposobów jest kilka, poni...
Czytaj więcej

Cegła klinkierowa na ścianie w kuchni

 Cegła klinkierowa na ścianie w kuchni
Dlaczego cegła klinkierowa to materiał, który bardzo chętnie stosujemy w domowych wnętrzach? Przede wszystkim sprawia, że pomieszczenie nabiera niebyw...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Grill ogrodowy z cegły – jak go wykonać?