Girlandy ogrodowe – do czego je wykorzystać?

Oświetlenie ogrodu pełni niezwykle istotną rolę latem – pozwala korzystać z uroków przebywania na zewnątrz w ciepłe noce, zwiększając nasz komfort. Jednocześnie poprawia aspekty wizualne całej przestrzeni – podkreśla romantyczny charakter ogrodu i sprawia, że staje się on bardziej przytulny po zmroku. Jednym z rodzajów oświetlenia zewnętrznego do ogrodu są girlandy – dlaczego warto je stosować i jak je wykorzystać?

Czy warto wybrać girlandy do ogrodu?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista – warto. Girlandy składają się z wielu małych lampek, które pozwalają na stworzenie niepowtarzalnego klimatu w ogrodzie. Rozpraszają światło na sporą przestrzeń, nie rażąc przy tym w oczy, lecz delikatnie rozjaśniając otoczenie. W związku z tym doskonale sprawdzają się rozwieszone nad stołem, przy którym lubimy wieczorami biesiadować z rodziną i przyjaciółmi, ale i nadają się do uzupełnienie półotwartych przestrzeni, takich jak tarasy czy balkony. Dodatkowo wykonanie efektownego oświetlenia ogrodowego nie musi wiązać się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi – dostępne na rynku modele w technologii LED pobierają niewiele prądu, a ponadto cechują się znakomitą żywotnością. Jeszcze tańsza w utrzymaniu jest girlanda solarna, która przez cały dzień kumuluje energię słoneczną, aby potem oddawać ją w postaci subtelnego światła.

Girlandy ogrodowe – do czego je wykorzystać?

Porada eksperta

Jeśli wybieramy girlandę na zewnątrz, dopasujmy ją do możliwości naszego ogrodu. W zależności od tego, jaki model łańcucha świetlnego wybierzemy, możemy zasilać go energią słoneczną, bateriami lub poprzez podłączenie do sieci. Jeśli w naszym ogródku nie ma gniazdek, zaopatrzmy się w jeden z wariantów bez wtyczki. Pamiętajmy też, aby kupić girlandę o odpowiednim stopniu szczelności, która zniesie kontakt z wilgocią.

Girlandy – nie tylko do ogrodu

Girlanda może stać się integralną częścią dekoracji ogrodu również poza sezonem. Wyjątkowo efektownie zaprezentuje się nad oczkiem wodnym lub innym zbiornikiem, rozwieszona między gałęziami drzew, a także wkomponowana w pergole i kratki porośnięte kwiatami. Jeśli jednak nie czujemy potrzeby upiększania podwórka poza latem, możemy przenieść ozdobne oświetlenie do mieszkania i wykorzystać je jako dekorację półek, balustrad i poręczy schodów. W sypialni nad łóżkiem stworzy natomiast ciepły, przytulny oraz romantyczny klimat, a w pokoju dziecięcym pomoże zasnąć maluchom bojącym się ciemności.

Zobacz też: Jak zrobić świecące kamienie na ścieżki ogrodowe?

Girlandy ogrodowe – do czego je wykorzystać?

Girlandy ogrodowe jako lampki świąteczne?

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby girlandy ogrodowe stały się częścią dekoracji bożonarodzeniowej. W szczególności jeśli do naszego ogrodu wybraliśmy modele o uniwersalnym wyglądzie – łańcuchy świetlne w kształcie flamingów czy owoców zostawmy jednak na okres letni. Zwykłe cotton ballsy mogą jednak zagościć w naszych mieszkaniach i na fasadach, tworząc świąteczną atmosferę, a jeśli rozmiary lampek są niewielkie, posłużą także do przystrojenia choinki. Girlandy ogrodowe mają więc wiele zastosowań, jednak ich zadanie jest zawsze to samo – sprawić, abyśmy mogli zrelaksować się i wprawić w dobry nastrój.