Jak chronić drzewa podczas koszenia trawy?

Koszenie trawy, przynajmniej w teorii, to wyjątkowo łatwy zabieg pielęgnacyjny. Kiedy jednak nasza praca jest niezbyt ostrożna, wynikiem mogą być niepożądane szkody. Szczególnie narażone są na nie pnie drzew, które należy odpowiednio zabezpieczyć przed ostrzem i obudową kosiarki. Jak to zrobić? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów.

Jak chronić drzewa podczas koszenia trawy

Osłonki do młodych drzew

Wykorzystanie specjalnych osłonek jest jednym z najpowszechniejszych i najłatwiejszych sposobów na zabezpieczenia drzewa w trakcie koszenia trawy. Tego rodzaju osłonki to nic innego jak niewielkie siatki, którymi możemy owinąć pnie, szczególnie młodych drzewek – to właśnie do nich rozwiązanie to jest najbardziej polecane. Bardzo drobne oczka siatki doskonale chronią pień drzewka, jednocześnie zapewniając optymalny przepływ powietrza. Warto pamiętać również o tym, że ich zadaniem jest nie tylko ochrona drzewa podczas koszenia, ale także zabezpieczenie go przed ogryzaniem przez zające i sarny w zimowym okresie.

Siatki na starsze drzewa

Do ochrony starszych i dużych okazów drzew warto wykorzystać przeznaczone w tym celu siatki. Wykonane są z tworzywa sztucznego odpornego na działanie warunków zewnętrznych i znajdują zastosowanie jako ochrona drzew i krzewów także przed zwierzętami. Siatki takie sprzedawane są w rolkach po kilkadziesiąt metrów i mają różną wysokość oraz kolor. Możemy też łatwo docinać je do pożądanego rozmiaru. Warto zauważyć, że produkty tego typu mają także inne zastosowanie – za ich pomocą wydzielimy obszar grządek warzywnych czy rabatek kwiatowych, również chroniąc je w ten sposób przed uszkodzeniem w trakcie koszenia trawnika.

Jak chronić drzewa podczas koszenia trawy

Tuby

Tuby pozwalają zabezpieczyć drzewka i krzewy liściaste zarówno przed możliwymi szkodami powstałymi podczas koszenia i podkaszania, jak i przed zwierzętami i niektórymi szkodnikami (niestety słabo chronią przed gryzoniami). Chętnie stosowane są do ochrony takich gatunków jak kasztanowiec, jawór czy jesion. Tego typu zabezpieczenia posiadają u góry otwory, które są niezbędne do tego, aby tuba nie była zagrożeniem dla ptaków (te mogłyby utknąć między tubą a pniem). Otwór zapewnia też przewiew i zmniejsza ryzyko gnicia pnia. Można dostać gotowe tuby lub też wykonać je samodzielnie – jak np. tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=Gzb7MM3Pbhk

Maty

Innym sposobem będzie ogrodzenie pnia wiklinową matą. Wykonane z mocnego, odpornego na warunki atmosferyczne materiału będą chroniły nasze drzewka także przed kurzem oraz wiatrem. Maty wiązane są zazwyczaj nierdzewnym drutem, który mocno trzyma całą konstrukcję. Po koszeniu matę możemy też wykorzystać jako element ogrodzenia, szczególnie jeśli do tej pory od sąsiada odgradzała nas wyłącznie siatka. W ten sposób skutecznie zapewnimy sobie w ogrodzie poczucie intymności. Matę możemy też pozostawić przy pniach na cały okres zimowy, a szczeliny pomiędzy nią a drzewami wypełnić słomą lub liśćmi. W ten sposób nasze drzewko będzie osłonięte od zimna.