Wykaszarka czy podkaszarka – co sprawdzi się do trawnika przy domu?

Czym jest kosa mechaniczna, a czym trymer? Te wizualnie podobne urządzenia mają odmienne parametry, co sprawia, że do innych celów idealna będzie wykaszarka, a do innych podkaszarka.

Wykaszarka a podkaszarka – czym się różnią?

Wykaszarka, lepiej znana jako kosa mechaniczna, to urządzenie służące do wygodnego koszenia trawników. Od tradycyjnej kosiarki różni się przede wszystkim budową. Świetnie radzi sobie z ogrodami, w których powierzchnia jest nierówna, co uniemożliwia poprawną pracę kosiarce elektrycznej lub spalinowej. Wybiera się ją do ogrodów rzadziej koszonych, np. do działki. Występuje w modelu elektrycznym i spalinowym. Warto wiedzieć, kiedy wybrać wykaszarkę zamiast tradycyjnej kosiarki.

Podkaszarka, zwana także trymerem, to urządzenie bardzo podobne do wykaszarki, ale o węższym zakresie stosowania. Z uwagi na mniejszą moc względem kosy spalinowej oraz możliwość wybrania modelu o znacznie mniejszym zasięgu cięcia, nada się do dokonywania poprawek i koszenia tych fragmentów ogrodu, do których nie udało nam się dotrzeć tradycyjną kosiarką, a nawet wykaszarką. Niestety podkaszarka nie poradzi sobie z większym terenem ani twardszymi roślinami.

Wykaszarka czy podkaszarka – co sprawdzi się do trawnika przy domu?

Kiedy wybrać wykaszarkę?

Kosa spalinowa przydaje się do pielęgnacji działek czy osiedlowych trawników. Przez wzgląd na zasięg cięcia nie skosimy nią wielkiej przestrzeni – będzie to niewygodne. Za to do klasycznego ogródka przy domku jednorodzinnym nada się doskonale.

Wykaszarka występuje w modelach:

- elektrycznym, który jest cichszy i ekologiczny. Niestety z uwagi na obecność przewodu elektrycznego operowanie nią nie będzie tak wygodne, jak w przypadku kosy spalinowej. Elektryczny model jest za to tańszy i lżejszy,

- spalinowym, o znacznie większej mocy i bez ograniczeń w postaci przewodu. Kosa spalinowa jest głośniejsza i wydziela spaliny, odznacza się większą wagą. O wiele lepiej radzi sobie z chwastami, gęstą trawą, grubymi i twardymi łodygami. Wybieranie kosy spalinowej wymaga zapoznania się z możliwościami tych urządzeń.

Porada eksperta

Niektórych wad kos mechanicznych można pozbyć się w łatwy sposób. Jeśli problemem uniemożliwiającym wybór wykaszarki elektrycznej jest obecności kabla, możemy kupić nieco droższy model z akumulatorem. Z kolei ciężar kosy spalinowej zminimalizujemy, decydując się na szelki i pas podtrzymujący. Oba rozwiązania gwarantują swobodę manewrowania kosami mechanicznymi.

Zobacz też: Kosiarka czy wykaszarka – co wybrać?

Do jakich ogrodów nada się podkaszarka?

Trymer jest lekki i poręczny, dzięki czemu idealnie nada się do drobnych prac pielęgnacyjnych oraz wykończenia koszenia przydomowego ogrodu. Dotrze do miejsc ukrytych i wąskich. Skosimy nim trawę dookoła drzew oraz kępki znajdujące się między krzewami czy ścianie. Jego działanie opiera się na mechanizmie złożonym z głowicy i żyłki, a podczas eksploatowania podkaszarki w wersji spalinowej nie będziemy uzależnieni od źródła energii elektrycznej.

Podkaszarki z głowicą z żyłką występują w trzech wariantach zróżnicowanych wg rodzaju głowic. Są to podkaszarki:

- ręczne, których obsługa jest w pełni manualna,

- częściowo zautomatyzowane, czyli półautomatyczne, w których żyłka wysuwa się przy nacisku głowicy na podłoże,

- zautomatyzowane – automatyczne – tu żyłka wysuwa się automatycznie, a urządzenie pozwala na regulację długości.

Przeczytaj także: Kosiarka do koszenia trawy przy domu: z akumulatorem czy bez?

Wykaszarka czy podkaszarka – co sprawdzi się do trawnika przy domu?

Na co zwracać uwagę podczas wybierania kosy mechanicznej i trymera?

Na jakość koszenia wpływają przede wszystkim moc silnika oraz średnica cięcia. Wybierając kosę mechaniczną o większej mocy, skosimy większy teren oraz uporamy się z twardszymi i większymi chwastami. Do rozległych ogrodów przydomowych posłuży nam lekka i cichsza od kosy spalinowej kosa elektryczna. Pozostałe resztki trawy zlokalizowane w trudno dostępnych miejscach przytniemy podkaszarką.

Zasięg cięcia – czyli średnica części tnącej – wpływa na to, jak duży obszar trawnika zetniemy za jednym razem, a parametr ten przekłada się na długość pracy. Ponadto mniejszą głowicą łatwiej dotrzeć do ukrytych zakamarków.

Inne cechy kos mechanicznych i trymerów – ciężar, sposób uruchamiania czy regulacja długości – mają wpływ nie tylko na jakość koszenia, ale wygodę. Urządzeniem o mniejszej wadze łatwiej będzie pracować kobietom, młodzieży, osobom starszym. Uruchamianie za pomocą przycisku jest wygodniejsze niż szarpanie za linkę. Z kolei dzięki opcji regulowania rączki dostosujemy kosę i podkaszarkę do wzrostu użytkownika.