Produkty

Wykaszarka czy podkaszarka – co sprawdzi się do trawnika przy domu?

Wykaszarka czy podkaszarka – co sprawdzi się do trawnika przy domu?

Czym jest kosa mechaniczna, a czym trymer? Te wizualnie podobne urządzenia mają odmienne parametry, co sprawia, że do innych celów idealna będzie wykaszarka, a do innych podkaszarka.

koszenie trawyWykaszarka a podkaszarka – czym się różnią?

Wykaszarka, lepiej znana jako kosa mechaniczna, to urządzenie służące do wygodnego koszenia trawników. Od tradycyjnej kosiarki różni się przede wszystkim budową. Świetnie radzi sobie z ogrodami, w których powierzchnia jest nierówna, co uniemożliwia poprawną pracę kosiarce elektrycznej lub spalinowej. Wybiera się ją do ogrodów rzadziej koszonych, np. do działki. Występuje w modelu elektrycznym i spalinowym. Warto wiedzieć, kiedy wybrać wykaszarkę zamiast tradycyjnej kosiarki.

Podkaszarka, zwana także trymerem, to urządzenie bardzo podobne do wykaszarki, ale o węższym zakresie stosowania. Z uwagi na mniejszą moc względem kosy spalinowej oraz możliwość wybrania modelu o znacznie mniejszym zasięgu cięcia, nada się do dokonywania poprawek i koszenia tych fragmentów ogrodu, do których nie udało nam się dotrzeć tradycyjną kosiarką, a nawet wykaszarką. Niestety podkaszarka nie poradzi sobie z większym terenem ani twardszymi roślinami.

Kiedy wybrać wykaszarkę?

Kosa spalinowa przydaje się do pielęgnacji działek czy osiedlowych trawników. Przez wzgląd na zasięg cięcia nie skosimy nią wielkiej przestrzeni – będzie to niewygodne. Za to do klasycznego ogródka przy domku jednorodzinnym nada się doskonale.

Wykaszarka występuje w modelach:

- elektrycznym, który jest cichszy i ekologiczny. Niestety z uwagi na obecność przewodu elektrycznego operowanie nią nie będzie tak wygodne, jak w przypadku kosy spalinowej. Elektryczny model jest za to tańszy i lżejszy,

- spalinowym, o znacznie większej mocy i bez ograniczeń w postaci przewodu. Kosa spalinowa jest głośniejsza i wydziela spaliny, odznacza się większą wagą. O wiele lepiej radzi sobie z chwastami, gęstą trawą, grubymi i twardymi łodygami. Wybieranie kosy spalinowej wymaga zapoznania się z możliwościami tych urządzeń.

Porada eksperta

Niektórych wad kos mechanicznych można pozbyć się w łatwy sposób. Jeśli problemem uniemożliwiającym wybór wykaszarki elektrycznej jest obecności kabla, możemy kupić nieco droższy model z akumulatorem. Z kolei ciężar kosy spalinowej zminimalizujemy, decydując się na szelki i pas podtrzymujący. Oba rozwiązania gwarantują swobodę manewrowania kosami mechanicznymi.

podkaszarka spalinowaDo jakich ogrodów nada się podkaszarka?

Trymer jest lekki i poręczny, dzięki czemu idealnie nada się do drobnych prac pielęgnacyjnych oraz wykończenia koszenia przydomowego ogrodu. Dotrze do miejsc ukrytych i wąskich. Skosimy nim trawę dookoła drzew oraz kępki znajdujące się między krzewami czy ścianie. Jego działanie opiera się na mechanizmie złożonym z głowicy i żyłki, a podczas eksploatowania podkaszarki w wersji spalinowej nie będziemy uzależnieni od źródła energii elektrycznej.

Podkaszarki z głowicą z żyłką występują w trzech wariantach zróżnicowanych wg rodzaju głowic. Są to podkaszarki:

- ręczne, których obsługa jest w pełni manualna,

- częściowo zautomatyzowane, czyli półautomatyczne, w których żyłka wysuwa się przy nacisku głowicy na podłoże,

- zautomatyzowane – automatyczne – tu żyłka wysuwa się automatycznie, a urządzenie pozwala na regulację długości.

koszenieNa co zwracać uwagę podczas wybierania kosy mechanicznej i trymera?

Na jakość koszenia wpływają przede wszystkim moc silnika oraz średnica cięcia. Wybierając kosę mechaniczną o większej mocy, skosimy większy teren oraz uporamy się z twardszymi i większymi chwastami. Do rozległych ogrodów przydomowych posłuży nam lekka i cichsza od kosy spalinowej kosa elektryczna. Pozostałe resztki trawy zlokalizowane w trudno dostępnych miejscach przytniemy podkaszarką.

Zasięg cięcia – czyli średnica części tnącej – wpływa na to, jak duży obszar trawnika zetniemy za jednym razem, a parametr ten przekłada się na długość pracy. Ponadto mniejszą głowicą łatwiej dotrzeć do ukrytych zakamarków.

Inne cechy kos mechanicznych i trymerów – ciężar, sposób uruchamiania czy regulacja długości – mają wpływ nie tylko na jakość koszenia, ale wygodę. Urządzeniem o mniejszej wadze łatwiej będzie pracować kobietom, młodzieży, osobom starszym. Uruchamianie za pomocą przycisku jest wygodniejsze niż szarpanie za linkę. Z kolei dzięki opcji regulowania rączki dostosujemy kosę i podkaszarkę do wzrostu użytkownika.

Data publikacji: 25.04.2018
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak wybrać elektronarzędzia bezprzewodowe? Poznaj bogatą ofertę marki Erbauer!

Jak wybrać elektronarzędzia bezprzewodowe? Poznaj bogatą ofertę marki Erbauer!
Dobrze wyposażony przydomowy warsztat to komfort pracy i możliwość realizowania się w roli projektanta, konstruktora oraz samodzielnego twórcy ...
Czytaj więcej

Koszenie trawnika - top 6 maszyn do koszenia trawy

Koszenie trawnika - top 6 maszyn do koszenia trawy
Koszenie trawnika należy do podstawowych obowiązków związanych z pielęgnacją posesji. W Castoramie wiemy, że tego typu czynności powinny przebi...
Czytaj więcej

Kalendarz ogrodnika – letnie obowiązki

Kalendarz ogrodnika – letnie obowiązki
Lato to najintensywniejszy okres w ogrodzie – nie tylko ze względu na to, że możemy wówczas w jego zaciszu wypoczywać, ciesząc się gorącym słońcem. O ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wykaszarka czy podkaszarka – co sprawdzi się do trawnika przy domu?