Jak czyścić wannę z hydromasażem?

Wanny z hydromasażem to luksus, na który decydujemy się coraz częściej i chętniej. Ich codzienna pielęgnacja nie różni się od zabiegów, jakim poddajemy wanny tradycyjne. Elementem, o który musimy jednak szczególnie zadbać, jest system hydromasażu. O czym powinniśmy pamiętać, by cieszyć się z jego działania przez długi czas?

Czynniki oddziałujące na system hydromasażu

Głównym zagrożeniem dla całego systemu jest woda, która utrzymuje się w przewodach. Jeśli nie zadbamy o regularne czyszczenie dysz masażowych, będą rozwijać się w nich groźne bakterie. Dużym zagrożeniem jest też powstawanie kamienia, osadzanie się mydlanego nalotu czy substancji będących pozostałością po wykorzystywanych do kąpieli olejkach eterycznych. Wszystkie te elementy mogą prowadzić do zakłóceń w działaniu hydromasażu, do zabrudzenia wody wydobywającej się z dysz i do powstawania nieprzyjemnych zapachów, które, wydobywając się z orurowania, będą skutecznie odbierały kąpieli relaksacyjny charakter.

Aby tego uniknąć, system hydromasażu należy poddawać dezynfekcji co najmniej raz na dwa miesiące lub po co 6-8 kąpieli. Jeżeli natomiast zażywamy regularnych kąpieli, podczas których korzystamy z mydła, cały proces musimy przeprowadzać za każdym razem, gdy zakończymy kąpiel.

Dezynfekcja hydromasażu

Myjąc samą wannę możemy z powodzeniem stosować tradycyjne metody usuwania brudu – wystarczy gąbka lub miękka ściereczka i odpowiedni środek do czyszczenia. Oczyszczanie hydromasażu wymaga jednak nieco innych działań. Producenci sprzętu oferują często specjalne preparaty służące do utrzymywania dysz w dobrym stanie. Warto zaopatrzyć się w taki specyfik, by proces ręcznej konserwacji hydromasażu ten był jak najdłużej skuteczny.

Wanna z hydromasażem

Oto w jaki sposób przeprowadzamy ręczne czyszczenie systemu hydromasażu wanny:
- napełniamy wannę ciepłą wodą do poziomu sięgającego kilka centymetrów ponad dysze,
- do wody wlewamy wybrany środek dezynfekujący – ok. 50-75 ml,
- włączamy system hydromasażu i pozostawiamy go uruchomiony przez 5-10 min.,
- po upływie tego czasu opróżnimy wannę,
- napełniamy ją po raz kolejny – tym razem jedynie wodą,
- włączamy system hydromasażu na parę minut,
- opróżniamy wannę.

Cały proces należy powtarzać tak długo, aż woda wydobywająca się z dysz będzie czysta. Pamiętajmy także, by do czyszczenia hydromasażu nie używać środków żrących, nieprzeznaczonych do tego typu zastosowania. Zamiast oczyścić przewody instalacji, możemy bowiem doprowadzić do ich uszkodzenia. 

Jeżeli natomiast chcemy uniknąć regularnego i częstego oczyszczania dysz, możemy zdecydować się na taki model wanny z hydromasażem, który wyposażony został w funkcję automatycznej dezynfekcji bądź co najmniej samoczynnego osuszania rur. Takie rozwiązanie znacznie zminimalizuje nasz udział w dbaniu o higienę wanny, choć wiąże się z wyższą ceną.

Wanna z hydromasażem