Jak zamocować wolnostojącą wannę?

Wolnostojąca wanna stanowi centrum salonu kąpielowego – to ona przyciąga wzrok, jest dominantą dekoracyjną, a inne przedmioty i meble korespondują z nią co do kształtów i użytych do wykonania materiałów. I jak w każdej łazience niezbędne będzie takie zamocowanie wanny, które pozwoli na jej bezawaryjne użytkowanie. W jaki sposób tego dokonać?

Wanna wolnostojąca

Wanna wolnostojąca – nie do każdej łazienki

Chociaż wanna umiejscowiona z dala od ścian pokoju kąpielowego stanowi niezwykle estetyczny element wyposażenia, nie jest przeznaczona do każdej łazienki. Wyrób tego typu potrzebuje przestronnego wnętrza, a w większości niewielkich mieszkań łazienki mają na tyle małe wymiary, że instalowanie w nich swobodnie stojącej wanny, jeśli nie uniemożliwiałoby, to w znacznym stopniu utrudniałoby korzystanie z tego pomieszczenia. Jeżeli jednak dysponujemy większą przestrzenią i zdecydujemy się na stworzenie w niej atmosfery swobodnej, leniwej rekreacji czy nawet domowego spa, wanna tego typu okaże się naszą ulubioną, często odwiedzaną wyspą kosmetycznego i pielęgnacyjnego wypoczynku.

Materiały wykonania

Wolnostojące wanny to przedmioty, które jak żadne inne decydują o wyglądzie pokoju kąpielowego. Łatwo jest wskazać dwa ich typy stylistyczne, które nadadzą reszcie pomieszczenia i całego jego wyposażenia jednolitą linię aranżacyjną. Są to wanny w stylach retro i nowoczesnym.

1. Wanny w stylu retro

Ich cechą szczególną jest kształt przypominający w mniejszym lub większym stopniu starodawne, żeliwne wanny wyposażone w nóżki. Zwłaszcza ten ostatni element jest wart podkreślenia – nóżki, często bogato zdobione w motywy florystyczne lub przypominające łapy lwa, stanowią główny element dekoracyjny, który odznacza się nie tylko kształtem, ale również często kontrastowym do reszty wanny kolorem. Materiały użyte do wykonania wanien tego typu to między innymi:

- żeliwo,
- ręcznie kuta miedź,
- akryl,
- kompozyty.

Styl retro nadają nie tylko wspomniane wyżej nóżki, ale również kształt, zwłaszcza jeśli nawiązuje on do podłużnych balii.

Porada specjalisty:

Wanny w stylu retro charakteryzują się również brakiem obudowy, a co za tym idzie – woda w nich nie utrzymuje długo ciepła. Z tego względu, jeśli chcemy zapewnić sobie długą kąpiel bez dolewania gorącej wody, warto zdecydować się na wannę żeliwną, która – zwłaszcza jeśli ma grube ścianki – nie pozwala na szybki spadek temperatury wody.

Bateria wolnostojąca

Aby uwypuklić starodawny wygląd wanny, konieczne jest dobranie do niej takich baterii, które linią stylistyczną nawiązywać będą do przeszłości. Zarówno mosiężne, jak i chromowane kurki, a także duże, dekoracyjne słuchawki prysznicowe podkreślą styl retro i, stanowiąc jego przedłużenie, dodatkowo dookreślą charakter salonu kąpielowego.

2. Wanny nowoczesne

Umiejscowione w centrum salonów kąpielowych wanny nowoczesne charakteryzują się opływowymi kształtami, brakiem nóżek i obecnością obudowy. To wygodne rozwiązanie, które pozwala na ukrycie elementów systemu nalewowo-przelewowego. Konstrukcja tego typu wanien daje jednak większe możliwości użycia do ich wykonania różnych materiałów, a zwłaszcza elementów wykończenia. Należą tu na przykład:

- akryl,
- kompozyty,
- drewno egzotyczne,
- żelkot,
- połączenie żywic z dodatkiem mielonego dolomitu.

W wannach nowoczesnych w większym stopniu niż w stylu retro możliwe jest zastosowanie oświetlenia, zwłaszcza ledowego, a także systemów hydromasażu. Niektóre z wanien wyposażonych w obudowy dają możliwość zamocowania baterii nawannowej. Podsumowując – w tym przypadku z designerskim kształtem idą w parze współczesne technologie, co daje spektakularny efekt w postaci wanien, które są nie tylko funkcjonalne, ale i dekoracyjne. Ich wygląd w połączeniu z nowoczesną stylistyką armatury w głównej mierze stanowi o charakterze pokoju kąpielowego – miejsca relaksu i odprężenia.

Wężyk

Łazienka przygotowana na wolnostojącą wannę

Jeśli planujemy stworzyć salon kąpielowy od podstaw i jeśli obmyślamy jego wystrój i aranżację, poza względami estetycznymi i wytrzymałościowymi, jakimi cechować się będzie nasz nabytek, warto zwrócić uwagę na takie rozmieszczenie elementów instalacji wodnej, aby była ona gotowa na umiejscowienie wanny z dala od ścian pomieszczenia.

Chociaż samo umiejscowienie w centralnym punkcie łazienki wolnostojącej wanny i jej zamocowanie są czynnościami stosunkowo prostymi, przygotowując do tego pomieszczenie już istniejące i funkcjonujące jako standardowa łazienka, nie obejdzie się bez większego remontu. Podstawowym jego celem będzie takie rozplanowanie instalacji wodnej, aby doprowadzenie ciepłej i zimnej wody znajdowało się nie w ścianie, a w posadzce. Również odpływ wody, który zwykle usytuowany jest pod jedną ze ścian i do którego ukierunkowany jest spadek posadzki, należy umieścić bliżej środka pomieszczenia. Dodatkową komplikacją może okazać się wcześniejsze zastosowanie w pokoju kąpielowym ogrzewania podłogowego.

Z tego względu w najlepszej sytuacji są ci, którzy są dopiero w fazie planowania swojego domu lub przygotowują się do większych rozmiarów remontu, który obejmować będzie gruntowne przebudowanie instalacji w łazience, łączące przebieg instalacji wodnej i ewentualnie grzewczej podłogowej.

Porada specjalisty

Do wanny wolnostojącej przystosować możemy również standardową baterię wannową, która kształtem będzie tworzyć z wanną estetyczną całość. Chociaż specjalna bateria wolnostojąca prezentuje się niezwykle dekoracyjnie, zamiast niej sprawdzi się tradycyjna, do której przyłącza zabudujemy wysokim cokołem. Tego typu rozwiązanie pozwoli nam na umieszczenie obok armatury niezbędnych do kąpieli kosmetyków, zwłaszcza jeśli kształt obrzeża wanny został tak wyprofilowany, że nie jest możliwe położenie na nim pojemników z mydłem i szamponem.

Kiedy elementy instalacji wodnej są już prawidłowo rozmieszczone, pomieszczenie jest gotowe na zamocowanie wolnostojącej wanny. Ponieważ każdy z producentów dołącza wraz gwarancją dokładną instrukcję montażu z uwzględnieniem szczególnych cech wykonanego przez siebie wyrobu, poniższe sposoby zamocowania wanny wolnostojącej są zaleceniami ogólnymi i dotyczą wanny wyposażonej w nóżki i pozbawionej ich obecności.

Wanna wolnostojąca - jak zamontować

Mocowanie wanny w stylu retro

Po dostarczeniu do domu zabezpieczonej na potrzeby transportu wanny warto użyć jej dużego opakowania, najczęściej tekturowego, do jej ochrony przed uszkodzeniem mechanicznym, jakie może mieć miejsce w czasie jej mocowania. W tym celu tekturę rozstawiamy tuż obok miejsca usytuowania wanny. W przypadku wanny z ozdobnymi nóżkami ważne jest upewnienie się, czy to na nich opierać się będzie wanna, czy na wbudowanych w nóżki, niewidocznych z zewnątrz stopkach-wspornikach. Sama dekoracja może nie wytrzymać ciężaru wanny wypełnionej wodą, co będzie skutkować zarysowaniem wykończonej powierzchni posadzki. Po wkręceniu stopek poziomujemy całość, do czego niezbędne będą zwijana miarka i poziomica. Tę ostatnią układamy na dwu sąsiadujących ze sobą stopkach i tak operujemy pokrętłami wsporników, aby uzyskać idealny poziom uwidoczniony na libelli. Następnie sprawdzamy za pomocą miarki, czy równa jest odległość każdego z końców poziomicy do posadzki. Czynności te przeprowadzamy na przednich i tylnych nóżkach wanny. Po jej wypoziomowaniu odwracamy ją i wykonujemy próbę szczelności układu odprowadzającego wodę – przez około godzinę obserwujemy jego zachowanie. Jeśli próba przebiegnie pomyślnie, możemy zająć się przymocowaniem nóżek do posadzki łazienki, o ile wskazuje tak producent.

Silikon sanitarny

Montaż wanny w obudowie

Powyższe zalecenie dotyczące zabezpieczenia brzegów wanny przed uszkodzeniem za pomocą tekturowego opakowania dotyczy również modelu wanny pozbawionej nóżek. W tym wypadku będziemy mieli do czynienia po pierwsze z przyczepieniem niewidocznych z zewnątrz wsporników do zewnętrznej strony dna wanny, po drugie z ich wypoziomowaniem. Odbywa się to podobnie jak opisano wyżej, przy czym w zależności od typu wanny w różny sposób można mocować poziomujące wsporniki do jej dna. Jeśli konieczne będzie użycie wkrętów, używajmy tylko i wyłącznie elementów montażowych dołączonych do opakowania z wanną lub typów wskazanych w instrukcji obsługi. W przeciwnym razie może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia powierzchni wanny. Ustalamy poziomicą i miarką równą odległość odpowiadającą wysokości obudowy. Obrysowujemy na powierzchni podłogi zarys powierzchni, jaki zajmie i wanna, i obudowa. Po wypoziomowaniu wanny wykonujemy w podobny jak opisany wyżej sposób próbę szczelności. Obrys obudowy na posadzce posłuży nam w końcowej fazie montażu do pokrycia go silikonem sanitarnym, na którego warstwę nakładamy obudowę - wanny nie używamy przez około dobę.

Data publikacji: 17.02.2016