Jak dbać o granitowe powierzchnie?

Granit uszlachetnia wygląd mieszkania, zapewnia większą żywotność wykonanym z niego przedmiotom i pięknie się prezentuje. To wystarczające powody, aby zdecydować się na wykończenie domu właśnie za pomocą tego surowca. Aby jednak granitowe posadzki, parapety, blaty czy zlewozmywaki zachowały swoje właściwości, konieczna jest ich prawidłowa pielęgnacja – jak się za nią zabrać?

Krok I – impregnacja granitowych powierzchni

Impregnacja granitu jest bardzo ważna dla zachowania jego eleganckiego charakteru oraz trwałości. Dzięki zastosowaniu odpowiednich środków, zasklepiają się niewidoczne gołym okiem szczeliny na powierzchni. Powstała powłoka skutecznie chroni przed wnikaniem brudu, a tym samym ogranicza ryzyko powstawania uporczywych, trudnych do usunięcia plam. Środki do impregnacji są powszechnie dostępne, więc cały zabieg można przeprowadzić samodzielnie. Należy jednak uważnie czytać instrukcję na opakowaniu, ponieważ aplikacja poszczególnych preparatów może się od siebie różnić.

Porada eksperta

Pierwszą impregnację granitu, jak i każdą kolejną, możemy też zamówić w firmach zajmujących się tego typu zabiegami. Wówczas zyskamy pewność, że nasze blaty czy parapety zostały odpowiednio zabezpieczone. Dodatkowo następne nakładanie preparatów przez nas samych będzie pewniejsze – pierwsza impregnacja stworzy solidną podstawę do powtarzania procesu każdego roku.

Jak dbać o granitowe powierzchnie?

Krok II – codzienna pielęgnacja

Kluczowa dla zachowania granitu w nieskazitelnym stanie jest jego odpowiednia i regularna pielęgnacja. Nawet jeśli na kamieniu nie są widoczne wyraźne zabrudzenia, powinniśmy czyścić go przynajmniej raz w tygodniu. Ważne, aby wybrać preparat bezpieczny dla granitu – z pewnością powinniśmy unikać środków z kwaśnym pH, które zamiast delikatnie oczyścić, mogłyby dodatkowo uszkodzić powierzchnię. Najbezpieczniejszym wyborem są zatem płyny przeznaczone do czyszczenia kamienia naturalnego lub płyn do mycia naczyń. Prawidłowe mycie granitu powinno składać się z kilku elementów:

- do wody dodajemy niewielką ilość detergentu,

- przecieramy granit dobrze wyżętym mopem lub ścierką, krótkimi i delikatnymi pociągnięciami,

- zmieniamy wodę na czystą i ponownie przecieramy – już bez detergentów,

- umyty kamień wycieramy do sucha.

Jeśli zachowamy te zasady w pamięci, nasze granitowe przedmioty będą wyróżniały się wysoką estetyką. Tutaj dowiemy się też, jak czyścić inne powierzchnie z kamienia naturalnego.

Jak dbać o granitowe powierzchnie?

Krok III – usuwanie plam

Choć granit zdaje się być bardzo odpornym na zaplamienia materiałem, można go odbarwić – w szczególności ryzyko to dotyczy blatów granitowych, które mają częsty kontakt z kwaśnymi produktami, takimi jak sok pomarańczowy czy ocet. Niebezpieczne dla granitu jest również stawianie na nim gorących garnków, co może doprowadzić nie tylko do powstania plamy, ale nawet pęknięcia kamienia. Najlepszą metodą na plamy jest więc unikanie ich i przy przypadkowym wylaniu płynów natychmiastowe ich starcie. Jeśli to nie pomoże, warto wypróbować specjalistyczne środki i czyściki – koniecznie muszą być one dostosowane do granitowych powierzchni! Jeśli i to nie zadziała, nie musimy się załamywać. Wystarczy zlecić usługę czyszczenia fachowcom, którzy z dużo większą skutecznością poradzą sobie z tym problemem.