Produkty

Jaki próg wybrać?

Jaki próg wybrać?

Decydując się na drzwi oraz wykończenie podłogi, musimy również dokonać wyboru w kwestii progów – zarówno ich obecności, jak i rodzaju. O ile powinien on znaleźć się przy drzwiach wejściowych, o tyle nie musimy koniecznie umieszczać ich w innych częściach domu czy mieszkania. Sprawdźmy, jak wybrać próg.

Próg w drzwiach chrni przed wnikaniem zimna z zewnątrzPo co nam próg?

Próg ma głównie za zadanie zablokować dostęp zimnego powietrza do wnętrza, a także maksymalnie wygłuszyć przestrzeń pod drzwiami tak, aby hałasy nie dostawały się zbytnio do środka. Spełnia on zatem ważne funkcje w naszym domu i z tego względu powinien koniecznie znaleźć się przy wejściu. Szczególnie istotna będzie jego obecność w wolnostojących budynkach. Jeśli zaś nasze drzwi wejściowe otwierają się na ciepłą klatkę, nie musimy koniecznie montować progu.

Jeśli zależy nam na maksymalnym wygłuszeniu i ociepleniu okolicy drzwi wejściowych, zdecydujmy się na próg. Pamiętajmy jednak, że ma on również swoje wady – może utrudniać poruszanie się osobom mniej sprawnym, a także wwożenie wózka czy roweru.

Progi między pokojami również będą służyć odpowiedniemu odizolowaniu ich od reszty pomieszczeń. Drzwi bez progów będą znacznie bardziej przepuszczać dźwięki, a także ciepło i zimno czy np. zapachy.

Rodzaje progów

Próg z PCVElementy te rozróżniamy przede wszystkim ze względu na materiał ich wykonania. Możemy zatem wymienić 3 główne grupy:

- progi metalowe – wyróżniają się bardzo dużą trwałością, należą jednak do dość zimnych; zazwyczaj wykonuje się je z aluminium i wykorzystuje do drzwi wejściowych,

- progi drewniane – to progi tradycyjne, lecz wciąż cieszące się dużą popularnością – są dość uniwersalne i wyróżniają się dużą estetyką, należą również do najszczelniejszych i najcieplejszych,

- progi PCV – należą do najtańszych i pomimo swojej niskiej odporności na uszkodzenia mechaniczne, wyróżniają się dobrą szczelnością; ich inną zaletą jest duża różnorodność pod względem wzornictwa, więc zazwyczaj wykorzystamy je do wewnątrz.

Czy wiesz, że…?

Niektóre ościeżnice z drzwiami możemy zakupić wraz z dopasowanym progiem. W takiej sytuacji znacznie ułatwiamy sobie jego montaż oraz zyskujemy pewność, że poszczególne elementy są ze sobą kompatybilne.

Wybieramy próg

Próg drewniany CastoramaDecydując się na próg, przede wszystkim wybierzmy odpowiedni model do miejsca, w którym ma się znaleźć – inny powinien być w drzwiach wejściowych, a inny wewnątrz lokalu. Musimy również rozróżnić je ze względu na przeznaczenie. Do budynków i pomieszczeń użyteczności publicznej wybierzmy najtrwalsze progi metalowe, a tam gdzie będzie mniejszy ruch, ale ważna jest łatwość utrzymania w czystości – progi z PCV.

Tutaj dowiemy się, gdzie najlepiej sprawdzą się progi drewniane.

Dodatkową korzyścią progów wykonanych z drewna jest ich odnawialność oraz możliwość dopasowania. Możemy je przyciąć, zeszlifować i w inny sposób dostosować do warunków. W przypadku progów metalowych i z PCV nie mamy takiej możliwości dopasowania ich po zakupie. Nadają się one zatem najczęściej do standardowych wymiarów i wykończeń.

Pamiętajmy także, aby nasz próg był skomponowany pod względem wyglądu – powinien dobrze prezentować się zarówno z drzwiami, jak i podłogą pomieszczeń.

Data publikacji: 06.08.2018
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Progi drewniane – jak o nie dbać?

Progi drewniane – jak o nie dbać?
Decydując się na progi drewniane, musimy liczyć się z tym, że będą one wymagały szczególnego traktowania. W zamian za odpowiednią pielęgnację o...
Czytaj więcej

Jak zamontować próg drewniany – instrukcja

Jak zamontować próg drewniany – instrukcja
Przy montażu drzwi zewnętrznych może się zdarzyć tak, że niezbędny będzie montaż dodatkowego progu. Decydując się na próg drewniany, musisz lic...
Czytaj więcej

Drzwi fornirowane – czym są i jakie mają zalety?

Drzwi fornirowane – czym są i jakie mają zalety?
Drzwi w domu i mieszkaniu powinny charakteryzować się nie tylko funkcjonalnością i trwałością, ale także pięknym wyglądem. Jak na tle tych wymagań pre...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jaki próg wybrać?