Produkty

Ile kosztuje podłoga w pokojach? Koszt przygotowania, remontu i wykończenia

Ile kosztuje podłoga w pokojach? Koszt przygotowania, remontu i wykończenia

Na koszt nowej podłogi w pokoju w największym stopniu wpływa wybór rodzaju pokrycia podłogowego. Do cen materiałów wykończeniowych, izolacyjnych i podkładów należy jeszcze doliczyć kwoty związane z ekspertyzą, oględzinami, pracami rozbiórkowymi oraz przygotowującymi podłoże. Ile to wszystko kosztuje?

ile kosztuje podlogaPamiętajmy, że wybór rodzaju pokrycia ma wpływ nie tylko na koszt remontu, ale także na czas jego trwania. Niezależnie od wyboru, musimy pamiętać, że najpierw i tak najważniejsze będą prace przygotowawcze. Poniżej przedstawiamy orientacyjne ceny związane z poszczególnymi etapami remontu podłogi w pokoju.

Przygotowanie do remontu

Oględziny nie powinny nas kosztować więcej niż 100 zł (choć czasami firmy oferują darmowe oględziny w ramach promocji) – do tej kwoty najczęściej należy jednak doliczyć koszt dojazdu. Nieco więcej kosztuje sporządzenie pełnego kosztorysu (w zależności od liczby pomieszczeń od 200 do 1300 zł), choć w tym przypadku również możemy liczyć na gratisy.

Gdy potrzebna będzie techniczna ekspertyza podłogi lub stropu, należy przygotować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Z kolei wszelkie prace demontażowe to wydatek kilku lub kilkunastu złotych za metr kwadratowy. Wywieźć będzie trzeba m.in. powstały w ten sposób gruz– koszty z tym związane zależne są od wagi gruzu i wahają się od 50 do kilkuset złotych.

Przygotowanie podłoża

Tradycyjny podkład podłogowy to tzw. wylewki cementowe – za układanie podkładu płaci się zwykle ok. 25-45 zł za metr kwadratowy. Nieco mniej zapłacimy za zastosowanie masy szpachlującej (15-30 zł za metr) oraz folii paroizolacyjnej (10-15 zł za metr). Nie musimy się za to martwić o koszty związane z gruntowaniem (ok. 3 zł za metr).

Z największymi wydatkami wiąże się zwykle montaż ogrzewania podłogowego (ok. 45-100 zł za metr) czy układanie suchego jastrychu ze specjalnych płyt gipsowo-kartonowych lub włóknowych (ok. 40 zł za metr). W ten sposób unikniemy mokrych robót i szybciej skończymy prace montażowe podłogi.

Panel podłogowy Egger Dąb Chalky 2,481 m2Układanie posadzki – jakie koszty?

W przypadku podłóg z litego drewna do wyboru mamy: deski podłogowe (jedno z grubszych pokryć, montaż od 120 zł za metr kwadratowy, zależy od rodzaju drewna i sposobu montażu – deski montowane na legarach wyjdą drożej), mozaiki (z wąskich deseczek podklejonych na siatce, montaż – ok. 25-40 zł za metr, w zależności od lakierowania) i parkiety (deseczki łączą się między sobą, a dodatkowo przyklejone są do podłoża, montaż od 80 zł za metr, nieco drożej za parkiet z trzykrotnym lakierowaniem). Alternatywą są panele warstwowe z drewna.

Parkiet dwuwarstwowy (klepki składają się z warstw: nośnej i użytkowej, montowane są podobnie jak tradycyjny parkiet) to wydatek ok. 100 zł za metr kwadratowy. Wiele zależy od rodzaju parkietu (np. może być fabrycznie pokryty lakierem, surowy lub olejowany). Za montaż trójwarstwowych desek zapłacimy ok. 70 zł za metr kwadratowy.

Układanie płytek ceramicznych to wydatek ok. 90-150 zł za metr kwadratowy. Znacznie więcej wyniesie nas instalacja płytek kamiennych – nawet kilkaset złotych za metr. Za to jedną z tańszych metod na podłogę w pokoju są wykładziny. Do wyboru mamy dywanowe naturalne (np. z wełny, montowane na taśmy, ok. 50-100 zł za metr kwadratowy) lub sztuczne (np. z polipropylenu lub poliamidu, ok. 25-30 za metr).

Wykańczanie posadzki i dodatkowe wydatki.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na surowe parkiety, to należy doliczyć koszt lakierowania lub olejowania. Jest zbliżony i wynosi ok. 35-50 zł za metr kwadratowy. Montaż listew przyściennych (ok. 5 zł za metr kwadratowy), ługowanie (ok. 3 zł za metr), cyklinowanie (9-15 zł za metr) to często opcjonalne wydatki, o których zapominamy. Przed montażem pamiętajmy, aby porównać stawki kilku wykonawców – nie bójmy się negocjować! W ten sposób oszczędzimy pieniądze na remont kolejnego pomieszczenia.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Układanie parkietu w jodełkę – jak zrobić to dobrze?

Układanie parkietu w jodełkę – jak zrobić to dobrze?
Podłoga w jodełkę to jeden z najpopularniejszych wzorów układania desek drewnianych w mieszkaniach i pomieszczeniach użytkowych. Ten ciekawy i ...
Czytaj więcej

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?
Użytkowanie każdego rodzaju podłogi wiąże się z jej niszczeniem i ścieraniem wierzchniej warstwy. Nawet najbardziej zaawansowane sposoby konserwacji n...
Czytaj więcej

3 sposoby na szybki remont podłogi

3 sposoby na szybki remont podłogi
Podłoga to jedna z najbardziej eksploatowanych powierzchni w domu. Codziennie robisz po niej setki kroków, kursując pomiędzy pomieszczeniami. W...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
5 komentarzy
18.10.2016
Włos się na głowie jeży po podliczeniu wszystkiego, co by się chciało zrobić w mieszkaniu. No ale jak ma być ładnie, to trzeba się przygotować, nie ma rady.
03.10.2016
Podłoga na wysokim poziomie to podstawa wnętrza. Moim zdaniem niezły pomysł z tą poradą
02.06.2016
art b.rzeczowy i daje jako takie pojecie o remoncie szczególnie jeśli jest sie w tym temacie zielonym jak ja.
31.03.2016
Wow, ekstra artykuł, ja nigdy się nie mogłam dowiedzieć, a planuję zmianę podłogi w salonie i chcę wiedzieć ile to kosztuje wszystko. Teraz już mam jakiś ogląd sprawę. Dobra robota, remont czas start!
05.07.2015
ja sie zdecydowałam na panele, nie wybrałam wcale najtańszego modelu, ale jak przyszło do doberania tych wszystkich złaczek to wyszło mi prawie tyle co za panele - oczywiście z listwami. doliczyć matę pod spód i wychodzi całekim sporo.

Ocena i komentarz dla:

Ile kosztuje podłoga w pokojach? Koszt przygotowania, remontu i wykończenia