Ile kosztuje podłoga w pokojach? Koszt przygotowania, remontu i wykończenia

Na koszt nowej podłogi w pokoju w największym stopniu wpływa wybór rodzaju pokrycia podłogowego. Do cen materiałów wykończeniowych, izolacyjnych i podkładów należy jeszcze doliczyć kwoty związane z ekspertyzą, oględzinami, pracami rozbiórkowymi oraz przygotowującymi podłoże. Ile to wszystko kosztuje?

Pamiętajmy, że wybór rodzaju pokrycia ma wpływ nie tylko na koszt remontu, ale także na czas jego trwania. Niezależnie od wyboru, musimy pamiętać, że najpierw i tak najważniejsze będą prace przygotowawcze. Poniżej przedstawiamy orientacyjne ceny związane z poszczególnymi etapami remontu podłogi w pokoju.

Przygotowanie do remontu

Oględziny nie powinny nas kosztować więcej niż 100 zł (choć czasami firmy oferują darmowe oględziny w ramach promocji) – do tej kwoty najczęściej należy jednak doliczyć koszt dojazdu. Nieco więcej kosztuje sporządzenie pełnego kosztorysu (w zależności od liczby pomieszczeń od 200 do 1300 zł), choć w tym przypadku również możemy liczyć na gratisy.

Gdy potrzebna będzie techniczna ekspertyza podłogi lub stropu, należy przygotować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Z kolei wszelkie prace demontażowe to wydatek kilku lub kilkunastu złotych za metr kwadratowy. Wywieźć będzie trzeba m.in. powstały w ten sposób gruz– koszty z tym związane zależne są od wagi gruzu i wahają się od 50 do kilkuset złotych.

Przygotowanie podłoża

Tradycyjny podkład podłogowy to tzw. wylewki cementowe – za układanie podkładu płaci się zwykle ok. 25-45 zł za metr kwadratowy. Nieco mniej zapłacimy za zastosowanie masy szpachlującej (15-30 zł za metr) oraz folii paroizolacyjnej (10-15 zł za metr). Nie musimy się za to martwić o koszty związane z gruntowaniem (ok. 3 zł za metr).

Z największymi wydatkami wiąże się zwykle montaż ogrzewania podłogowego (ok. 45-100 zł za metr) czy układanie suchego jastrychu ze specjalnych płyt gipsowo-kartonowych lub włóknowych (ok. 40 zł za metr). W ten sposób unikniemy mokrych robót i szybciej skończymy prace montażowe podłogi.

miaumiaumiaumiau

Układanie posadzki – jakie koszty?

W przypadku podłóg z litego drewna do wyboru mamy: deski podłogowe (jedno z grubszych pokryć, montaż od 120 zł za metr kwadratowy, zależy od rodzaju drewna i sposobu montażu – deski montowane na legarach wyjdą drożej), mozaiki (z wąskich deseczek podklejonych na siatce, montaż – ok. 25-40 zł za metr, w zależności od lakierowania) i parkiety (deseczki łączą się między sobą, a dodatkowo przyklejone są do podłoża, montaż od 80 zł za metr, nieco drożej za parkiet z trzykrotnym lakierowaniem). Alternatywą są panele warstwowe z drewna.

Parkiet dwuwarstwowy (klepki składają się z warstw: nośnej i użytkowej, montowane są podobnie jak tradycyjny parkiet) to wydatek ok. 100 zł za metr kwadratowy. Wiele zależy od rodzaju parkietu (np. może być fabrycznie pokryty lakierem, surowy lub olejowany). Za montaż trójwarstwowych desek zapłacimy ok. 70 zł za metr kwadratowy.

Układanie płytek ceramicznych to wydatek ok. 90-150 zł za metr kwadratowy. Znacznie więcej wyniesie nas instalacja płytek kamiennych – nawet kilkaset złotych za metr. Za to jedną z tańszych metod na podłogę w pokoju są wykładziny. Do wyboru mamy dywanowe naturalne (np. z wełny, montowane na taśmy, ok. 50-100 zł za metr kwadratowy) lub sztuczne (np. z polipropylenu lub poliamidu, ok. 25-30 za metr).

Wykańczanie posadzki i dodatkowe wydatki.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na surowe parkiety, to należy doliczyć koszt lakierowania lub olejowania. Jest zbliżony i wynosi ok. 35-50 zł za metr kwadratowy. Montaż listew przyściennych (ok. 5 zł za metr kwadratowy), ługowanie (ok. 3 zł za metr), cyklinowanie (9-15 zł za metr) to często opcjonalne wydatki, o których zapominamy. Przed montażem pamiętajmy, aby porównać stawki kilku wykonawców – nie bójmy się negocjować! W ten sposób oszczędzimy pieniądze na remont kolejnego pomieszczenia.

Panel_podlogowy_Egger_Dab_ChalkyPanel_podlogowy_Egger_Dab_ChalkyPanel_podlogowy_Egger_Dab_ChalkyPanel_podlogowy_Egger_Dab_Chalky