icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak dbać o kłódki, by służyły dobrze i przez długi czas

Kłódki to jeden z najpopularniejszych sposobów na zabezpieczanie różnego rodzaju schowków, do których dostęp mogą mieć osoby postronne. Aby były skuteczne ważne jest, by znajdowały się w dobrym stanie. Czy istnieją sposoby, aby przedłużyć żywotność standardowym kłódek? Sprawdźmy.

kłódkakłódkakłódkakłódka

Z czego wykonane są kłódki

Kłódki rozróżniamy pod względem ich budowy - która nierzadko ma wpływ na obszar ich zastosowania - oraz materiału z jakiego są wykonane. To na ten drugi czynnik będziemy zwracać uwagę planując ich konserwację, w związku z tym to właśnie na nim się tutaj skupimy.

Kłódki produkowane są obecnie z dwóch materiałów:

- żeliwo – cechuje się wysokim stopniem odporności na uszkodzenia mechaniczne. Kłódki z tego tworzywa wybiera się najczęściej jako zabezpieczenie dodatkowe,

- mosiądz – bardzo trwały i wytrzymały materiał, odporny na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Kłódki mosiężne z powodzeniem można wykorzystywać jako główne zabezpieczenie.

Więcej o rodzajach kłódek dowiemy się stąd.

Co powoduje niszczenie kłódek i jak mu zapobiegać

elementy kłódkielementy kłódkielementy kłódkielementy kłódki

Na stan kłódek wpływ ma wiele czynników - zaczynając od wilgoci poprzez kurz, a kończąc na zwykłym zużyciu materiału. Dobra kłódka powinna jednak służyć nam nawet przez kilkanaście lat. Jednak bez właściwej konserwacji nawet najdroższy zamek nie spełni swojej roli. O czym więc należy pamiętać, aby wybrane przez nas zabezpieczenie było skuteczne i długotrwałe? Najważniejsze są:

- regularne naoliwianie – dzięki niemu klucz nie będzie klinował się w kłódce, a materiał, z którego jest wykonana nie skruszeje,

- osłona przed deszczem – kłódka wystawiona na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych może zardzewieć i stracić na użyteczności. Warto więc osłonić ją na przykład za pomocą wodoszczelnej folii, lub nad zabezpieczanym przez nią schowkiem zamontować mały daszek,

- dobór właściwych akcesoriów – sama kłódka może okazać się niewystarczająca, jeśli dobierzemy do niej słabej jakości skobel. Konieczne jest więc dopasowanie odpowiednich elementów dodatkowych, które w znaczący sposób zwiększą skuteczność naszego zabezpieczenia.

Data publikacji: 05.01.2018