Jak zabezpieczyć działkę przed złodziejami

Posiadacze ogrodów działkowych z pewnością nieraz mieli do czynienia z włamaniami na teren działki bądź przynajmniej o nich słyszeli. Oddalone zwykle od budynków mieszkalnych tereny są apetycznym kąskiem dla złodziei, którzy szczególnie we wnętrzu naszych altanek upatrują swojej zdobyczy. W jaki sposób możemy zabezpieczyć naszą działkę przed dostępem osób trzecich?

kłódka żeliwna OPPAltanka dobrze chroniona

To, co dla złodziei najcenniejsze, przechowujemy zwykle w ogrodowych altankach. Dlatego warto zadbać o to, by maksymalnie utrudnić włamywaczom dostęp do ich wnętrza. W tym celu warto zainwestować w solidny zamek i kłódkę, a także w mocne okiennice. Ważne jednak, by nie afiszować się liczbą i wielkością zabezpieczeń. Im bardziej będą się one rzucały w oczy, tym większe obudzą w złodzieju przeświadczenie, że w naszej altance przechowujemy wartościowe przedmioty. Pamiętajmy także, że łupem działkowych złodziei padają nierzadko przewody elektryczne. Również one powinny więc zostać zamocowane w taki sposób, by były możliwie najmniej widoczne.

Trochę techniki

Nie zaszkodzi także zamontowanie w altance systemu alarmowego, a nawet wynajęcie firmy ochroniarskiej. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na taką formę zabezpieczenia, warto zdecydować się choćby na zamocowanie czujek zasilanych bateriami. Mogą one uruchamiać oświetlenie po wykryciu ruchu w zasięgu ich działania, a nawet sygnalizować go dźwiękowo. Takie czujniki są znacznie tańsze od profesjonalnych alarmów, nie wymagają także użycia żadnych przewodów – możemy zamontować je samodzielnie na ścianie altanki.

żywopłotOchronny żywopłot

Dla złodziei grasujących na działkach zwykła siatka ogrodzeniowa, jaką otoczony jest nasz teren, nie będzie stanowiła najmniejszego problemu. Włamywacze posiadają bowiem odpowiedni sprzęt, dzięki któremu z łatwością poradzą sobie z tego typu przeszkodą. Warto więc taki płot uzupełnić roślinami, które utrudnią dostęp na nasz teren. Możemy w tym celu obsadzić go gatunkami o kolczastych pędach, które rozwijając się, mogą stworzyć barierę niemal niemożliwą do przekroczenia. W roli ciernistego żywopłotu sprawdzą się np. takie rośliny, jak głóg jednoszyjkowy, ałycza, berberysy, śliwa tarnina czy dzika róża.

Zasady bezpieczeństwa

Pamiętajmy o tym, że w ustrzeżeniu się przed kradzieżą mogą pomóc nam codzienne, najprostsze środki ostrożności. Dlatego zawsze zamykajmy na klucz nie tylko samą altankę, ale również furtkę prowadzącą na naszą działkę. W miarę możliwości często zaglądajmy także do naszego ogródka działkowego, nawet będąc tylko przejazdem. Możemy także poprosić zaprzyjaźnionego sąsiada, który częściej bywa na działce, by od czasu do czasu skosił na naszym terenie trawę czy zgrabił liście – w ten sposób działka nie będzie sprawiała wrażenia rzadko odwiedzanej.

Ponieważ łupem złodziei mogą paść także ozdobne rośliny, najlepiej zawsze umieszczajmy je bezpośrednio w glebie. Hodowane w donicach są bowiem łatwe do przeniesienia.

Data publikacji: 22.10.2015