Jak dbać o stare drewniane drzwi i nadać im nowoczesny wygląd

Stare drzwi mogą skrywać w sobie wyjątkowe piękno i stanowić zachwycający element wystroju. Aby jednak tak było, konieczna jest renowacja drzwi drewnianych, która zapewni im atrakcyjny wygląd. Należy się do tego dobrze przygotować, co dzięki naszym wskazówkom nie będzie problemy. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakich narzędzi użyć do tego zadania, jak zadbać o stan starych drzwi i co zrobić, aby dopasować je do aranżacji w domu czy w mieszkaniu.

Renowacja drzwi drewnianych krok po kroku

szlifowanie drewna

W zależności od tego, w jakim miejscu znajdują się drzwi, a także jakim zabiegom były poddawane na przestrzeni lat, ich renowacja może okazać się zajęciem mniej lub bardziej czasochłonnym. Jak zatem wygląda właściwa renowacja drzwi drewnianych krok po kroku? Przed rozpoczęciem prac, konieczne będzie zdjęcie drzwi z ościeżnicy i odkręcenie wszystkich metalowych elementów. Podczas ich wyjmowania należy zachować szczególną ostrożność. Takie stare skrzydła mogą ważyć całkiem sporo, stąd najlepiej jest wykonywać tę czynność z pomocą innych osób. 

  • Usunięcie starej farby 

Jeśli drzwi były wcześniej malowane, koniecznie jest rozpoczęcie prac od usunięcia wszystkich warstw farby (a tych w przypadku bardzo starych drzwi może być sporo). Zabieg ten wykonuje się zarówno dla skrzydeł, jak i framug drzwi. Warstwy farby usuwa się za pomocą szpachelki. Aby nie uszkodzić drewna, najlepiej jest posmarować wcześniej całe skrzydło specjalnym preparatem rozpuszczającym emalię, co zapewni jej łatwiejsze odchodzenie. Cienie warstwy farby lub jej pozostałości można usunąć za pomocą opalarki, szlifierki i papieru ściernego o małym ziarnie. 

  • Wyrównywanie powierzchni

    jak odnowić drzwi drewniane

Następnym krokiem będzie wyszlifowanie powierzchni drzwi, co zapewni im piękną prezencję i większe bezpieczeństwo użytkowania (im starsze są drzwi, tym większe jest prawdopodobieństwo powstawania drzazg). Jako narzędzia do renowacji drzwi drewnianych posłużą papier ścierny i szlifierka kątowa. Tutaj konieczne jest zastosowanie papieru o dosyć drobnym ziarnie z zakresu 150-200, tak aby nie uszkodzić delikatnego drewna. Renowacja drzwi drewnianych o bogatych zdobieniach może wymagać użycia narzędzia z głowicą szlifierską. Wyrównywania drewna ma wpływ nie tylko na komfort użytkowania drzwi, ale również na to, jak będzie układała się warstwa impregnatu. 

  • Oczyszczenie drewna

Przed przystąpienie do kolejnych etapów renowacji drzwi drewnianych, warto dokładnie je wyczyścić. Dzięki temu pozostałości po farbie, opiłki drewna i inne zanieczyszczenia nie będą powodowały powstawania wybrzuszeń pod warstwą lakieru czy świeżej emalii. Nie są do tego potrzebne żadne specjalne narzędzia do renowacji drzwi drewnianych. Można je po prostu oczyścić odkurzaczem i miękką ściereczką nasączoną wodą. Jeśli dojdzie do zmoczenia drzwi, konieczne jest ich późniejsze pozostawienie do całkowitego wyschnięcia. 

  • Impregnacja drewna 

Oszlifowane i oczyszczone drzwi należy pomalować jedną warstwą impregnatu, dobranego do rodzaju drewna, z jakiego zostały one wykonane. Warto sięgnąć po wałek, tak aby zagwarantować sobie równomierne rozprowadzenie lakieru. Przed nałożeniem kolejnej warstwy (w celu wyrównania zacieków) lub farby, należy odczekać minimum 12 godzin, aby impregnat całkowicie wysechł. Impregnat zapewnia pełną i skuteczną ochronę przed sinizną, grzybami domowymi czy owadami. 

Jak malować stare drewniane drzwi?

jak wykończyć drewniane drzwi

Usunięcie zabrudzonej i podniszczonej warstwy starej farby z pewnością dało starym drzwiom nowe życie. Czyste drewno ma niewątpliwie swój urok, ale konieczne jest dalsze zabezpieczenie drzwi, podkreślenie ich walorów czy dopasowanie ich koloru do wystroju wnętrza. 

  • Farba do renowacji drzwi drewnianych 

Stare drzwi po renowacji mogą mieć niemal dowolny kolor. Można wybierać pomiędzy tradycyjną stylistyką, czy zastosować nieco bardziej odważny kolor, tak aby połączyć nowoczesność z klasyką. Poza wartością estetyczną skuteczna farba do drewna zapewnia odporność na plamy, tłuszcze i detergenty, a także może być stosowana do wewnątrz i na zewnątrz, przez co zapewnia znakomitą wytrzymałość i piękny wygląd drzwi na lata. 

  • Lakier do drewna 

Renowacja drzwi drewnianych pozwala na nowo odkryć piękno, skrywane przez wiele lat pod wieloma warstwami farby. Wiele osób może więc pokusić się o zachowanie naturalnego wyglądu drewna bez ponownego krycia go pod farbą. W takiej sytuacji konieczne jest jednak zastosowanie lakieru do drewna, który podkreśli jego charakter, a jednocześnie zabezpieczy go przed zarysowaniami, uszkodzeniami czy zabrudzeniami. 

  • Bejca do drewna

Alternatywnym rozwiązaniem dla farby jest zastosowanie bejcy do drewna. Jest to typ impregnatu, który może zawierać w sobie pigment. Pozwala więc na zmienienie barwy starych drzwi drewnianych, przy jednoczesnym zachowaniu wyglądu słojów czy linii drewna. Co ciekawe istnieje możliwość mieszania kolorów bejcy i uzyskanie naprawdę oryginalnego efektu końcowego na odnawianych drzwiach.