Krok pierwszy – renowacja powierzchni drzwi
W zależności od tego, jakim zabiegom na przełomie lat poddawane były posiadane przez nas drzwi, ich renowacja może okazać się zajęciem bardziej lub mniej czasochłonnym. Jeśli były malowane, koniecznie należy najpierw usunąć wszystkie warstwy farby zarówno ze skrzydła, jak i z framug. Następnym krokiem będzie szlifowanie powierzchni i w końcu zaimpregnowanie jej.
Uwaga! Drewniane elementy wykończenia wnętrz przez wielu ludzi uznawane są za niezwykle eleganckie, a podłogi i drzwi z tego surowca nadają pomieszczeniom luksusowy charakter. Jednak właściwa pielęgnacja i odświeżanie drewna to zabiegi wpływające nie tylko na estetyczny wygląd, ale także na funkcjonalność i żywotność wykonanych z niego produktów. |
Zanim jednak podejmiemy się jakiejkolwiek pracy, musimy zdjąć drzwi z ościeżnicy i odkręcić wszelkie metalowe elementy. Drewniane skrzydło może sporo ważyć, dla własnego bezpieczeństwa pamiętajmy więc, by nie przenosić go w pojedynkę. Ułożone na stabilnym podłożu możemy poddać obróbce.
Usuwanie starej farby
Jeśli drzwi malowane były wielokrotnie bez wcześniejszego usuwania poprzedniej warstwy farby, należy wszystkie stare powłoki usunąć za pomocą szpachelki. Aby nie uszkodzić powierzchni drewna, warto najpierw posmarować całe skrzydło specjalnym preparatem rozpuszczającym emalię, by ta łatwiej odchodziła. Cienie warstwy farby lub jej pozostałości możemy usunąć za pomocą szlifierki i papieru ściernego o małym ziarnie.
Wyrównywanie powierzchni
Aby drzwi w naszym domu prezentowały się pięknie i nie stanowiły zagrożenia dla domowników (im starsze drzwi tym większe prawdopodobieństwo powstawania drzazg), koniecznie powinniśmy wyszlifować ich powierzchnię. Do tego celu możemy użyć papieru ściernego lub szlifierki kątowej. Pamiętajmy, by dobrać odpowiednią grubość ziarna, gdyż zbyt duża może dodatkowo uszkodzić delikatne drewno. Najlepiej będzie, jeśli sięgniemy po zakres od 150 do 200. W przypadku mocno zdobionych drzwi, do wygładzania drobnych zakamarków niezastąpione okaże się mininarzędzie elektroniczne z głowicą szlifierską.
Dokładność szlifowania drewna ma bardzo duży wpływ nie tylko na jego gładkość, ale także na końcowy efekt. Im gładsza powierzchnia, tym jaśniejszy odcień uzyska nałożona później warstwa impregnatu.
Impregnacja drewna
Przed podejściem do ostatniego etapu renowacji, drzwi należy dokładnie wyczyścić, aby pozostałości po farbie czy drobne ścinki drewna nie tworzyły wybrzuszeń pod warstwą lakieru i świeżej emalii. Do tego celu możemy wykorzystać odkurzacz oraz miękką ściereczkę nasączoną wodą. Jeśli zmoczymy drzwi, przed impregnacją należy pozostawić je do całkowitego wyschnięcia.
Oszlifowane i czyste drzwi malujemy jedną warstwą impregnatu dobranego do rodzaju drewna, z jakiego są wykonane. Najbardziej równomierne rozprowadzenie lakieru zapewni nam zastosowanie wałka. Przed nałożeniem kolejnej warstwy (w celu wyrównania zacieków) lub farby, należy odczekać minimum 12 godzin, aby impregnat całkowicie wysechł.
Krok drugi – malowanie drzwi
Kiedy już poddaliśmy nasze drzwi kompletnej renowacji, ich wygląd nabierze zupełnie innego wyrazu. Usunięcie zabrudzonej i podniszczonej warstwy wierzchniej z pewnością sprawiło, że stały się jaśniejsze i ładniejsze. Jeśli jednak chcemy bardziej dopasować je do panującego w naszym domu wystroju, możemy nadać im dowolny kolor. Pamiętajmy jednak o zastosowaniu farb przeznaczonych do malowania drewna. Korzystanie z tanich farb olejowych może uszkodzić powierzchnię, a zmiana koloru będzie wymagała od nas wykonania całego procesu renowacji od początku.
Przeczytaj także, jak odnowić stare okna drewniane.