icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Drzwi prawe czy lewe – jakie to ma znaczenie?

Właściwy sposób zamocowania drzwi na ramie jest przez nas często bagatelizowany. Tymczasem to, czy drzwi są prawe czy lewe – o czym decyduje kierunek ich otwierania – jest bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa i komfortu użytkowania domu.

Drzwi prawe czy lewe

Prawe a lewe

Prawidłowe określenie kierunku otwierania drzwi jest bardzo istotne przy zakupie każdego modelu. Aby tego dokonać, należy kierować się niezwykle prostą zasadą. Kiedy stoimy naprzeciw drzwi w taki sposób, aby te otwierały się w naszą stronę i ich zawiasy znajdują się po lewej stronie, a klamka po prawej, to są to drzwi lewe. Analogicznie, z drzwiami prawymi mamy do czynienia, kiedy ich zawiasy znajdują się po stronie prawej, a klamka po stronie lewej.

Drzwi prawe czy lewe

Komfortowe warunki

To, czy w danym pomieszczeniu znajdą się drzwi prawe, czy lewe, powinniśmy uwzględnić już na etapie planowania budynku. Wszystko po to, aby dany sposób otwierania drzwi był jak najbardziej wygodny dla większości domowników. Powinniśmy pamiętać o tym, że zanim rozpoczniemy prace wykończeniowe, jesteśmy w stanie zadecydować, chociażby o tym, po której stronie znajdą się włączniki światła. Te, jak wiadomo, powinny być zawsze zamocowane naprzeciw zawiasów, po stronie, po której znajduje się klamka. Decydując o tym, jakie drzwi zostaną zainstalowane w konkretnym pomieszczeniu, powinniśmy mieć na uwadze jego warunki przestrzenne, które przekładają się zarówno na bezpieczeństwo użytkowników, jak i elementów, z którymi będzie miało styczność rozwierane skrzydło, ze szczególnym uwzględnieniem mebli. Sposób otwierania powinien zapewnić nam maksymalny komfort i funkcjonalność. Jeśli do spełnienia tych warunków niewystarczające są tradycyjne drzwi, to warto przemyśleć zakup drzwi łamanych lub przesuwnych.

Jak wybrać właściwy kierunek?

Tutaj powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jak poruszamy się po danym mieszkaniu. Jeśli najczęściej podchodzimy do drzwi z prawej strony, to powinny być one lewe i analogicznie – jeśli częściej podchodzimy do nich z lewej strony, to drzwi powinny być prawe. Jeśli mamy zaś do czynienia z sytuacją, w której drzwi do różnych pomieszczeń znajdują się blisko siebie, to powinny być one zainstalowane tak, by ich skrzydła nie blokowały się przy otwieraniu i zamykaniu. Jeśli zaś montujemy drzwi przy schodach, to powinny one umożliwiać swobodne utrzymanie równowagi na spoczniku podczas ich otwierania.