Jakie drzwi do drewnianego domu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domów z drewna, które wyróżniają przede wszystkim walory estetyczne. Wznoszenie takich budynków wymaga jednak specjalistycznej wiedzy. Jedną z istotniejszych kwestii może być montaż drzwi wejściowych. Jakie zatem wybrać drzwi do drewnianego domu oraz jak je zamontować? Odpowiadamy!

drzwi do drewnianego domu

Aspekty wizualne i użytkowe

Wybór idealnych drzwi do domu drewnianego (letniskowego bądź całorocznego) nie jest łatwy. Drzwi wejściowe będą służyć przez wiele lat, dlatego muszą Ci odpowiadać wizualnie, być bezpieczne, a przede wszystkim nadawać się do zamontowania w domu drewnianym.

Wygląd drzwi zewnętrznych najlepiej dostosować do wyglądu samego domu. Jeśli budujesz dom w stylu kanadyjskim (z gotowych drewnianych modułów), możesz go wykończyć na dwa sposoby: otynkować (na wzór domów murowanych) lub pozostawić drewniane ściany zewnętrzne. W pierwszym przypadku wzór i kolor drzwi zewnętrznych dopasuj do architektury budynku. Możesz wtedy wybrać drzwi w kolorze zbliżonym do koloru elewacji lub – jeśli masz taką fantazję – wybrać po prostu takie drzwi, jakie najbardziej Ci się podobają. Ostateczna decyzja co do wyglądu drzwi należy do Ciebie i zależy wyłącznie od Twojego gustu.

Jeśli jednak stawiasz na naturalność i pozostawiasz drewniane wykończenie domu (bądź budujesz dom z drewnianych bali), wówczas najrozsądniejszym wyborem są drzwi wykonane w całości z litego drewna lub drzwi stylizowane na drewniane. Nowoczesne drzwi z wykończeniem szklanym lub metalowym będą się gryzły z architekturą domu drewnianego.

Oczywiście wygląd drzwi to tylko jeden z czynników, o które musisz zadbać. Przy wyborze drzwi zewnętrznych należy dodatkowo uwzględnić aspekty użytkowe: termoizolacyjność, ochronę akustyczną i stopień odporności antywłamaniowej.

Przeczytaj także: Tapicerki do wyciszania drzwi – co warto o nich wiedzieć?

Zjawisko skurczu

Decydując się na budowę domu z drewna, powinieneś pamiętać przede wszystkim o tym, że jego ściany wykonane są z naturalnego surowca. Oznacza to, że wszelkie elementy otworowe podlegają zjawisku skurczu. Wraz z upływem czasu drewno użyte do budowy domu stopniowo wysycha, co prowadzi do zmniejszenia wymiarów liniowych elementów konstrukcyjnych budynku. Siła kurcząca, w trakcie użytkowania domu, oddziałuje szczególnie na ściany, w których znajdują się drzwi i okna.

Zwróć uwagę na długotrwałość zjawiska skurczu drewnianych elementów konstrukcyjnych domu. Najbardziej intensywne kurczenie drewna w domach drewnianych zachodzi w ciągu kilku pierwszych miesięcy od wzniesienia budowli. Intensywność procesu determinuje pora roku i warunki atmosferyczne. Z uwagi na wysokie temperatury, kurczenie drewna zachodzi najbardziej intensywnie w okresie letnim. Ustania zjawiska skurczu możesz się spodziewać w ciągu kolejnych 2-3 lat od postawienia domu.

Kurczenie drewna w naturalny sposób wpływa na zachowanie poszczególnych elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych. Najbardziej wrażliwe na kurczenie się drewna są elementy stolarki drzwiowej i okiennej, dlatego ich montaż wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiednich narzędzi. Pierwsza i najważniejsza zasada mówi o tym, aby montaż drzwi i okien w domu drewnianym odbył się po upływie co najmniej sześciu miesięcy od wzniesienia budowli. Dokładny czas zależy od rodzaju zastosowanego drewna, wielkości domu oraz czasu samej budowy.

Ze względu na osiadanie domu drewnianego, każdy element stolarki otworowej uszczelnia się za pomocą pianki montażowej. Skrzydła drzwiowe należy przytwierdzać do metalowych kotew, dzięki którym są w stanie niezależnie osiąść w futrynie.

drzwi do drewnianego domu

Tradycyjne domy kanadyjskie a domy z bali

Sposób montażu drzwi wejściowych jest uzależniony od konstrukcji drewnianego domu. Jak zostało wspomniane, wyróżnia się tradycyjne domy kanadyjskie o konstrukcji szkieletowej oraz domy wznoszone z drewnianych bali, budowane metodą łątkowo-sumikową. W przypadku domów kanadyjskich sposób montażu drzwi zewnętrznych jest zbliżony do tego, z jakim mamy do czynienia w domach murowanych. Nieco bardziej skomplikowany jest montaż drzwi w domach z bali.

Drzwi zewnętrzne do domku drewnianego w stylu kanadyjskim montuje się na wzór domów murowanych, a sam procesu montażu jest taki sam w przypadku drzwi i okien. Jedyne, o co należy zadbać to brak mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ucieka ciepło. W razie nieprawidłowego montaży drzwi zewnętrznych tworzą się mostki termiczne liniowe – są to wolne przestrzenie obecne w obwodzie drzwi. Aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych, należy zastosować odpowiednie uszczelnienie – możliwie najbardziej elastyczne, aby mogło pracować razem z całym budynkiem.

Sprawdź także: Co zamiast drzwiczek do szafki? Rolety meblowe!

Drzwi do domu z bali

W przypadku domów wykonanych z drewnianych bali (całorocznych bądź letniskowych) – nie istnieje utarty schemat postępowania dotyczący montażu drzwi zewnętrznych. Montując drzwi zewnętrzne do domku letniskowego lub całorocznego z bali należy postępować zgodnie z wytycznymi, które zostały określone w projekcie budynku. Tutaj najważniejsza jest rola architekta tworzącego dany projekt. Musi on już na etapie projektu uwzględnić właściwą wartość obniżania się domu, który naturalnie osiada pod wpływem ciężaru ścian i dachu. W zależności od rodzaju i ilości wykorzystanych do budowy bali, dom może obniżyć się nawet o kilka centymetrów.

Nieprawidłowe osadzenie drzwi zewnętrznych może skutkować ich trwałym uszkodzeniem. Z tego względu nad nadprożem tworzy się wypełnioną elastycznym materiałem przestrzeń, a próg drzwi wejściowych montuje się na podwalinie, czyli stałej desce osadzonej na fundamencie.

Weź pod uwagę, że dom wykonany z drewnianych bali nieustannie pracuje. Co więcej, właściwości drewnianych bali mogą się nieznacznie zmieniać pod wpływem warunków atmosferycznych. Mając na uwadze powyższe czynniki, podczas montażu drzwi zewnętrznych odradza się łączenie ościeżnic ze ścianami w sposób stały. Powód takiego stanu rzeczy jest prosty – drewno pracuje, a więc montaż drzwi do drewnianego domu powinien być wykonany z wykorzystaniem elastycznych wypełnień.

drzwi do drewnianego domu

Drzwi do drewnianego domu – zadbaj o prawidłowy montaż

Drzwi zewnętrzne pełnią funkcję reprezentacyjną, izolacyjną i ochronną, dlatego ich wybór i prawidłowy montaż jest szczególnie ważny. Jeśli montujesz drzwi w domu drewnianym, koniecznie zadbaj o to, aby proces montażu był przeprowadzony w profesjonalny sposób. Najlepiej zatrudnić do tego wyspecjalizowaną ekipę, która zadba o wszystkie detale związane z bezpiecznym i prawidłowym montażem. Bądź czujny i przeanalizuj wszystkie etapy montażu drzwi zewnętrznych.

Niewłaściwy montaż drzwi zewnętrznych może spowodować ich uszkodzenie, a w rezultacie niezdatność do użytku. W przypadku błędnego ich zamontowania ponowny prawidłowy montaż jest zazwyczaj niemożliwy. Niezależnie od tego, czy kupujesz drzwi do domku letniskowego, czy do domu całorocznego – wzniesionego z bali lub w stylu kanadyjskim – koniecznie zadbaj o ich właściwości ochronne (termoizolacyjne, akustyczne), jak również odpowiedni kolor i wzór, który będzie pasował do architektury Twojego domu.