Jak odnowić stolarkę drzwiową i drzwi wewnętrzne – poradnik krok po kroku

Stolarkę drzwiową możemy w łatwy sposób odnowić lub całkowicie zmienić jej wygląd. Posłużą nam do tego podstawowe środki do renowacji drewna, a także narzędzia, w jakie wyposażony jest każdy domowy warsztat. W jaki sposób używać poszczególnych preparatów, odnowić drzwi i ich najbliższe sąsiedztwo, przedstawiamy w formie poradnika.

Dlaczego warto odnowić stare drzwi?

Odnowienie starych drzwi może być niedrogim sposobem na metamorfozę wnętrza, zwłaszcza jeśli użyjemy do ich pokrycia zupełnie nowego, nieopatrzonego koloru farby, nawiązującej do wystroju pomieszczeń, które drzwi przegradzają. Szybszym do przeprowadzenia zabiegiem jest wymiana skrzydeł na nowe, ale jeśli modele dotychczas funkcjonujące wystarczająco dobrze spełniają swoje zadanie, warto pokusić się o przywrócenie im dawnej świetności. Dzięki temu możemy zaoszczędzić na inny z elementów wyposażenia lub dokonać wymiany jedynie szyldu i klamki na nowe – zależnie od efektu, jaki chcemy nadać drzwiom – o kształcie bardziej nowoczesnym lub nawiązującym do przeszłości.

Odnowione drzwi szczególnie korzystnie zaprezentują się, jeśli ich wymiary odbiegają od standardowych, popularnych w tak zwanej wielkiej płycie, czyli na przykład w kamienicach o dużej wysokości stropów. Ich rozmiary uniemożliwiają ich błyskawiczną wymianę na nowe (chyba że zamówimy wykonanie odpowiednich modeli), więc renowacja jest dobrym sposobem na zmianę ich wyglądu.

Krok 1. Usuwanie starych powłok farby z drewnianych i metalowych powierzchni

Przed renowacją, w celu dokładnego wykonania wszystkich czynności, drzwi należy wyjąć z zawiasów. Ich pozostawienie w zwykłym miejscu skutkować będzie częstym poruszaniem się, a nawet w przypadku skutecznego unieruchomienia za pomocą klinu, wyżej umiejscowione fragmenty będą oświetlone w różnym stopniu, bardziej intensywnie niż dolne, co w przypadku szlifowania i wygładzania powierzchni może doprowadzić do różnic w jakości wykonanej pracy. Z tego między innymi powodu warto działania renowacyjne przeprowadzać przy skrzydłach położonych na podwyższeniu na posadzce. Inną przyczyną jest możliwość powstania zacieków w czasie malowania pionowej płaszczyzny.

wosk w paście

Nie możemy też zapomnieć o uprzednim usunięciu wszelkich metalowych części, czyli klamki, szyldu i ewentualnie zamka – dzięki temu będziemy mogli swobodnie odnawiać wybrane skrzydło.

Odnowienie wyglądu drzwi i ościeżnicy polegać będzie najczęściej na zmianie ich wyglądu przez pomalowanie na wybrany kolor. Jeśli dodatkowo skrzydła są spękane, obite i występują w nich zauważalne ubytki, przywrócimy powierzchni jednolitą gładkość, ale dopiero po usunięciu starych warstw farby. Aby sobie pomóc w tym mozolnym i nierzadko długotrwałym działaniu, warto skorzystać z elektronarzędzi lub preparatów przeznaczonych specjalnie do usuwania złogów farb i lakieru:

- przydatna okaże się w tym wypadku opalarka, dzięki działaniu której powłoka farby będzie się wybrzuszać i tworzyć na powierzchni łatwe do usunięcia pęcherze,

- specjalne preparaty do usuwania warstw farby po naniesieniu działają podobnie jak wysoka temperatura z dyszy opalarki,

- szpachelką trzymaną w dłoni zabezpieczonej rękawicą o właściwościach termoizolacyjnych podważamy, zeskrobujemy i wyrzucamy pozostałości po warstwach koloryzujących.

Porada eksperta

Zarówno prace z opalarką, jak i z preparatami do usuwania starych warstw farby wykonywane być muszą w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Wdychanie wyziewów żrących specyfików chemicznych i pochodzących z rozgrzanej do wysokiej temperatury farby mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia.

korektor

Krok 2. Przygotowanie powierzchni do malowania

Po całkowitym usunięciu farby z powierzchni wyraźnie widać na niej wszelkie uszkodzenia, pęknięcia, ubytki i szczeliny. Po zgrubnym jej oczyszczeniu wypełniamy je szpachlówką do drewna, którą nanosimy za pomocą niezawodnej i w tym przypadku szpachelki. Co ważne – jeśli zewnętrzna warstwa drewna posiada głębokie uszkodzenia, szpachlówkę stosować należy wielokroć, za każdym razem pozostawiając do wyschnięcia warstwę nie grubszą niż 4 mm.

Naprawiona jednolita powierzchnia drewna wymagać będzie następnych działań przygotowujących ją na przyjęcie warstw wykończeniowych. W tym celu zastosujemy papier ścierny o średniej i małej granulacji – pierwszy do oczyszczenia zgrubnego, drugi do nadania ostatecznego szlifu. W zależności od wygody osoby dokonującej renowacji drewna, użyć do tego celu można zarówno kostki, specjalnego klocka, jak i pacy do papieru ściernego, a ten ostatni warto zakupić w rolce.

Po zakończeniu szlifowania i wygładzania, powierzchnię należy starannie odkurzyć i odpylić, w czym skuteczna okaże się zwilżona tekstylna ściereczka. Należy po jej użyciu odczekać do całkowitego wyschnięcia drewna, nim zaczniemy używać wałka, pędzla lub pistoletu natryskowego.

Porada eksperta

Odnowienie drzwi w wersji minimum wymagać będzie pokrycia farbą poprzedniej powłoki bez jej usuwania. Trudno co prawda w tym wypadku o uzyskanie jednolitej powierzchni skrzydła, jednak efekt wizerunkowy spełni swoje zadanie, o ile wcześniej drzwi skutecznie umyjemy, delikatnie przetrzemy drobnoziarnistym papierem ściernym i odpylimy, a przed samym malowaniem odtłuścimy.

13_724000_Politura_do_drewna_V33_0_5_l

Krok 3. Malowanie drzwi i stolarki drzwiowej

Spośród materiałów wykończeniowych, których możemy użyć do pomalowania drzwi, wymienić należy przede wszystkim wszelkie preparaty, które możemy zastosować na powierzchniach drewnianych. Będą to: lakier, lazura, lakierobejca, emalia, olej i wosk. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, całkowicie zamalujemy drewnianą powierzchnię (na przykład farbą tablicową), uwypuklimy wygląd słojów, zabarwimy drewno lub sprawimy, że będzie się prezentowało niemal naturalnie. Ciekawy efekt uzyskamy, jeśli odnowioną powierzchnię drzwi pokryjemy preparatem nadającym jej wygląd starodawny, z ozdobnymi przebarwieniami. Tym sposobem dopełnimy aranżację w stylu vintage.

Porada eksperta

W przypadku renowacji drzwi zewnętrznych konieczne będzie użycie impregnatu, który skutecznie zabezpieczy skrzydło przed zmiennymi warunkami temperaturowymi, wpływem wilgoci, deszczu, a także ingerencją owadów w strukturę naturalnego surowca. Ochrona tego typu jest konieczna również w przypadku innych drewnianych przedmiotów i konstrukcji umiejscowionych poza budynkiem.

Inne materiały wykończeniowe użyte zostaną do renowacji metalowej ościeżnicy, klamki i szyldu. W tym wypadku po usunięciu śladów rdzy dobieramy farbę przeznaczoną do metalu o właściwościach zabezpieczających malowane elementy przed korozją. Jest to szczególnie ważne w przypadku drzwi zewnętrznych i tych umiejscowionych wewnątrz mieszkania, które prowadzą do pomieszczeń o dużej zawartości pary wodnej w powietrzu, czyli kuchni, łazienki, pralni i suszarni.

Porada eksperta

Nie tylko pokryte nową warstwą farby drzwi zyskają nowy, unikalny wygląd. Do tego celu możemy użyć innych materiałów wykończeniowych, spośród których warto wymienić choćby tapetę czy okleinę z gotowym wzorem lub przedstawiającą powiększoną fotografię. Zastosować też możemy obicie ze skóry, zamszu lub innego materiału tekstylnego.

bejca do drewna

Jak dekoracyjnie podkreślić przeszklenia i klamki w drzwiach?

Jeśli szyby w drzwiach wewnętrznych straciły swój dawny blask, warto pokryć je warstwą cienkiej, na wpół transparentnej okleiny. Przykładem takiego materiału wykończeniowego będzie okleina przywodząca na myśl mozaikę lub witraż – możemy wykorzystać gotowe wyroby lub samodzielnie wykonać wzór i wypełnienia specjalnymi flamastrami.

Bardziej zaawansowaną metodą będzie wyjęcie przeszklenia, pokrycie go farbami do szkła i ponowne umieszczenie w skrzydle. Warto wykorzystać ten fragment drzwi w roli dekoracji, która zupełnie inaczej prezentuje się w świetle naturalnym, a inaczej oświetlona od strony pomieszczenia światłem sztucznym o ciepłym zabarwieniu. Do wykonania tego typu ozdoby warto użyć barw nawiązujących do wykończenia ścian i komplementarnych względem dominującej w danej aranżacji palety kolorów.

W inny sposób nawiązać do panującego stylu wykończeniowego możemy przez wyposażenie skrzydeł drzwiowych w odmienne od dotąd używanych klamkę, szyld i zamek. Warto uwypuklić charakterystyczny wygląd tych elementów, które w zależności od zastosowanej aranżacji mogą przyjmować kształty starodawne lub na wskroś nowoczesne. Możemy w tym celu posiłkować się wzorami dostępnymi obecnie w sprzedaży (z dodatkami stylizowanymi na stare włącznie) lub skorzystać z okazji wypatrzonych na targu staroci.

wosk barwiący