Najpopularniejsze gatunki świerków

Świerk – iglak, który jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej sadzonych w naszych ogrodach. Pomimo jednej nazwy, różni się często wyglądem, dlaczego? Jak bowiem wiadomo w naszych ogrodach można spotkać wiele odmian świerku. Od tych zielonych o regularnym, nieco stożkowatym pokroju, po srebrne, różniące się wielkością igieł.

świerk

Jakie odmiany świerku są najczęściej spotykane:

Świerk biały – Picea glauca: posiada regularny oraz nieco stożkowaty pokrój, najpopularniejszy przedstawiciel świerku białego to karłowa odmiana 'Conica’, która w naszych ogrodach pełni raczej rolę dekoracyjną, pięknie wygląda w ogrodach przydomowych, wśród innych rozłożystych iglaków. Posiada zwisające szyszki: jasnobrązowe i walcowate. Ogromną zaletą świerku jest wysoka tolerancja na zanieczyszczenia powietrza oraz wytrzymałość. Preferuje on ponadto żyzne podłoże, ale radzi sobie także na piaszczystych terenach.

Uwaga, biały świerk nie przepada za przesadzaniem, przemyślmy zatem dobrze miejsce docelowe, w którym postanowimy umieścić sadzonkę.

Świerk kłujący – Picea pungens: świerk srebrny, wykorzystywany bardzo często do aranżacji terenów zielonych, o stożkowatym pokroju. Świerk kłujący może dożyć nawet 300 lat. Posiada znacznie głębszy system korzeniowy niż świerk pospolity, a jego igły, jak sama nazwa wskazuje, są sztywne i mocno kłujące. Roślina jest bardzo dekoracyjna, do pięknego wzrostu wystarczy zapewnić jej słoneczne stanowisko oraz dobrej jakości glebę – próchniczą i dosyć wilgotną. Najpiękniej prezentuje się jako ozdoba na tle dużego trawnika, choć doskonale odnajduje się w barwnych kompozycjach z innymi iglakami.

świerk

Świerk pospolity – Picea abies: uprawiany w ogrodach, parkach oraz na innych terenach zielonych. Ma stożkowaty pokrój i może osiągać nawet 50 m wysokości. Jego gałęzie układają się okółkowo, lekko przewieszając się, a końce pędów pozostają nieco wzniesione. Świerk pospolity posiada płytki, ale mocno rozgałęziony system korzeniowy. Młode pędy są natomiast brązowo-żółte. Szyszki świerku pospolitego są niezwykle dekoracyjne, osiągają nawet 15 cm długości, są też cylindryczne. Sadzimy go na stanowiskach słonecznych i zapewniamy wilgotne podłoże. Niestety, jest mocno wrażliwy na zanieczyszczenia powietrza. Będzie wyglądał pięknie w ogrodach z dużym trawnikiem.

Świerk serbski – Picea omorica: charakteryzuje się wąskim, strzelistym pokrojem, wygląda bardzo malowniczo w ogrodach z dużym trawnikiem. Może osiągać 20 m wysokości. Szyszka podłużnie jajowata, sięga nawet do 6 cm długości. Forma niedojrzała fioletowawa, natomiast po dojrzeniu brązowawa. Świerk serbski bywa bardzo odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Warto wybrać dla niego stanowisko słoneczne o dosyć przepuszczalnym podłożu. Doceniany za wąski, niezwykle malowniczy pokrój. Aby można było go podziwiać, warto posadzić go na dość dużej przestrzeni lub jako ogrodzenie – blisko siebie w formie szpaleru.