Jak siać trawę? Instruktaż

Trawa to roślina, bez której nie obędzie się żaden ogród. Uprzyjemnia Ci każdą chwilę spędzoną na świeżym powietrzu. Marzysz o pięknym trawniku? Oto garść porad, dzięki którym Twój ogród zyska soczyście zieloną murawę, w której z radością zanurzysz bose stopy!

Sianie trawnika – na co zwrócić uwagę?

Trawa należy do roślin najbardziej pospolitych. Wiele jej gatunków porasta różnorakie miejsca – od stepów, pastwisk i łąk, po parki i skwery. Wydawać by się mogło, że zakładanie trawnika nie jest szczególnie żmudnym i skomplikowanym zadaniem. I w istocie  tak jest! Jednak nie należy tego robić bez uprzedniego przygotowania. Jak siać trawę, jeśli chcesz cieszyć się równą i bujną zielenią przez długie lata?

Pora roku

Przede wszystkim – dobrze wybierz czas, w którym przeprowadzasz prace. Kiedy siać trawę, by otrzymać najlepsze efekty? Koniecznie weź pod uwagę, że tego typu rośliny potrzebują do swojego rozwoju przede wszystkim odpowiedniego poziomu wilgotności. Do wyboru masz zatem dwa okresy w ciągu roku.

Wysiew pod koniec lata i wczesną jesienią (od połowy sierpnia do października) to świetne rozwiązanie – wilgotna gleba sprawia wtedy, że trawa szybko się ukorzenia i jej pielęgnacja jest o wiele prostsza niż o innych porach roku. Późną wiosną zaś (od połowy kwietnia do czerwca) na wzrost młodej trawy świetnie wpływa optymalna wilgotność powietrza.

Pogoda

Przed przystąpieniem do pracy pilnie śledź prognozy pogody. Mimo że poziom wilgotności jest tu kluczowy, unikaj wysiewania trawy przed ulewnymi opadami deszczu, które przenoszą nasiona w głębsze warstwy gleby i sklejają je tworząc wałki, które już nie nadają się do ponownego użycia. Sianie trawnika kończy się wtedy fiaskiem i wszystkie czynności należy powtórzyć. Pamiętaj jednak o dokładnym usunięciu nasion pozostałych po poprzedniej próbie – zbyt duża liczba siewek w jednym miejscu może być potem przyczyną chorób, takich jak grzybiczne porażenie trawy.

Ważnym czynnikiem jest także temperatura. Jeśli zakładasz trawnik na wiosnę, uważaj na przymrozki – młoda trawa jest na nie bardzo wrażliwa. W razie potrzeby możesz przykryć przyszły trawnik agrowłókniną, która zabezpieczy siewki przed działaniem zbyt niskiej temperatury i utrzyma przy ziemi optymalny poziom wilgotności.

Jak siać trawę? Instruktaż

Rodzaj gleby

Bacznie przyjrzyj się rodzajowi gleby, jaka występuje w Twoim ogrodzie. Jest zwięzła czy luźna? Jaką ma kwasowość? Należy do gatunków żyznych czy raczej słabych?

Na naszych terenach często spotykane są gleby gliniaste. Charakteryzują się bardzo zwartą strukturą, która magazynuje wodę i składniki odżywcze. Nie są najłatwiejszym podłożem pod uprawy, ale nawet na nim możesz z powodzeniem wyhodować piękny trawnik. Do gliniastej ziemi dodaj nieco piasku, aby ją rozluźnić. Położona na niej dodatkowo warstwa ziemi kompostowej utworzy próchnicę, w której trawa łatwo rozwinie swój system korzeniowy.

Inny popularny typ gleby to gleba piaszczysta. Jest ona bardzo przepuszczalna – wszelkie substancje odżywcze i woda łatwo z niej uciekają. Jeśli chcesz poprawić jej strukturę, wymieszaj ją z gliną – cząstki ilaste zatrzymują składniki mineralne. Nie zapominaj też o nawożeniu organicznym.

Zadbaj również o odpowiedni odczyn pH swojej gleby. Wskaźnik ten powinien wynosić od 5,5 do 6,5. Jeśli jest on za niski, to ziemia jest zbyt kwaśna. W takim wypadku przeprowadź wapnowanie – wczesną wiosną lub późną jesienią. Nie tylko poprawi ono wygląd trawnika, ale zapobiegnie też rozwojowi chwastów i mchu.

Jak wybrać odpowiednie nasiona?

Podjąłeś już decyzję co do miejsca wysiewu i poznałeś charakterystyczne cechy swojej gleby. Teraz czas na kluczową kwestię – jakie nasiona wybrać, aby cieszyć się pięknym trawnikiem?

Przede wszystkim – trawa trawie nierówna. Mnogość jej gatunków sprawia, że poszczególne rodzaje znacznie różnią się między sobą zarówno wyglądem, jak i tempem wzrostu, tolerancją na zacienienie oraz wytrzymałością na suszę i deptanie.

Jak zatem wybrać nasiona, z których wyrośnie trawnik o wszystkich pożądanych cechach? Postaw na mieszankę traw! Wykorzystanie co najmniej trzech gatunków w jednym zestawie pozwala na uzyskanie najlepszych efektów.

Odpowiedz sobie na pytanie, czego oczekujesz od swojego trawnika. Ma przyciągać spojrzenia i wypełniać luki między ozdobnymi rabatkami? A może posłuży Ci raczej jako naturalny dywan podczas przyjęć w ogrodzie i codziennych zabaw z psem? To niezwykle ważne – od sposobu użytkowania zależy bowiem, jakie właściwości trawy będą dla Ciebie pożądane.

Twój trawnik ma zachwycać z daleka i nie zamierzasz po nim chodzić? Postaw na mieszanki traw ozdobnych! Taki trawnik ma soczyście zieloną barwę, wolno odrasta i jest niezwykle delikatny. Jakich mieszanek szukać, by uzyskać taki efekt? Ich składnikami są zazwyczaj kostrzewa czerwona (kępowa i rozłogowa), kostrzewa owcza oraz mietlica pospolita.

Jeżeli z kolei zależy Ci głównie na odporności na deptanie, wybierz mieszanki na trawniki użytkowe. Cechują się one dużą wytrzymałością na nacisk i rozrywanie oraz szybko się regenerują, dzięki czemu nawet intensywne ich użytkowanie nie pozostawia na nich trwałego śladu.

Najczęściej używanymi do takich celów gatunkami są rajgras angielski i wiechlina łąkowa. Rajgras angielski szybko kiełkuje i odrasta, jest jednak wrażliwy na przymrozki i pleśń śniegową. Wiechlina z kolei świetnie znosi deptanie, jednak rozwija się stosunkowo powoli. Połączenie ich z kostrzewą czerwoną o silnym systemie korzeniowym sprawia, że uzyskasz trawnik, któremu niestraszne częste użytkowanie.

Nie możesz się zdecydować, które właściwości są dla Ciebie ważniejsze? Wybierz mieszanki uniwersalne! Cieszą oko, a jednocześnie są wystarczające wytrzymałe. Dzięki temu są najbardziej popularnym typem – sprawdzą się w większości ogrodów. Jakie gatunki mogą się tam znaleźć? Szukaj mieszanek z różnymi odmianami rajgrasu angielskiego oraz kostrzewy czerwonej.

 

Jak siać trawę? Instruktaż

Jak siać trawę? Metody wysiewu

W ogrodnictwie wyróżnia się dwa sposoby wysiewu trawy: ręczny lub przy użyciu siewnika. Jeżeli powierzchnia przeznaczona do obsiania nie jest zbyt duża, możesz zdecydować się na sianie ręczne. Jak siać trawę ręcznie? Pamiętaj, aby nasiona były rozłożone równomiernie. Aby uzyskać taki efekt, podziel całą ziemię na kilka równych stref i na każdą z nich przeznacz dokładnie taką samą ilość nasion.

Jak zasiać trawę ręcznie? Metoda krzyżowa

Sianie ręczne przeprowadza się krzyżowo. Jak siać trawę ręcznie metodą krzyżową? Nasiona przeznaczone do obsiania danej kwatery podziel na dwie części. Pierwszą wysiewaj w jednym kierunku, drugą zaś prostopadle do poprzedniej. Taka metoda zwiększa szansę właściwego ułożenia nasion. Możesz ułatwić sobie wysiewanie, dosypując do mieszanki nieco piasku. Po tym procesie przykryj nasiona jednocentymetrową warstwą ziemi, zwałuj cały obsiany teren i umiarkowanie zroś trawnik.

Jak posiać trawę przy użyciu siewnika?

Jeżeli musisz obsiać dużą powierzchnię, ręczne sianie trawy będzie bardzo pracochłonne. Zdecyduj się wtedy na sianie trawy siewnikiem. Gwarantuje on nie tylko równomierne rozłożenie nasion, ale daje też pewność, że każde z nich znajdzie się na odpowiedniej głębokości. Co więcej, tego typu sprzętu możesz używać nie tylko do wysiewu, ale i na przykład nawożenia.

Jak się sieje trawę za pomocą siewnika? Najpierw ustaw średnicę otworu do wysiewania, aby objętość wysiewanej trawy była adekwatna do specyfiki podłoża. Następnie wsyp odmierzoną ilość nasion do pojemnika i rozpocznij proces obsiewania. Profesjonalne siewniki posiadają dodatkowy walec do wałowania dopiero co zasianej trawy, dzięki czemu osobne wałowanie nie jest konieczne.

Jak siać trawę na starym trawniku?

Jeśli masz w ogrodzie stary trawnik, ale z biegiem czasu przestał cieszyć oko, jest rzadki lub przeszkadzają Ci w nim puste przestrzenie, śmiało możesz przeprowadzić proces dosiewania trawy. Na szczęście nie musisz przekopywać całego ogródka, aby zasiać młodą trawę. Jak siać trawę na starym trawniku? Dosiewanie trawy nie różni się szczególnie od zasiewania nowego trawnika. Puste lub rzadkie przestrzenie poddaj zabiegom aeracji, grabienia i nawożenia. Spulchnioną glebę obsyp niewielką warstwą świeżej ziemi ogrodniczej, po czym działaj według kroków opisanych poniżej. Pamiętaj, aby dosiewanie trawy przeprowadzać w okresie wiosennym.

Zobacz też: Jak stworzyć ogród hydroponiczny?

Jak siać trawę? Instruktaż

Wysiew trawy – praktyczny instruktaż, jak posiać trawę

Przygotuj narzędzia

Kiedy już zaopatrzyłeś się w odpowiednią mieszankę oraz zdobyłeś niezbędne informacje, możesz przystąpić do pracy. Przygotuj potrzebne narzędzia: opryskiwaczszpadelgrabiewęża ogrodowego z pistoletem zraszającym oraz taczkę. Nie zapominaj także o rękawicach ochronnych.

Dokończ inne prace ogrodowe

Pierwszym etapem jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, na której ma rosnąć trawa. Ponieważ zazwyczaj wypełnia ona przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami architektury ogrodowej, zadbaj, by prace związane z podziemnymi instalacjami były zakończone, chodniki i ścieżki wytyczone, a rośliny posadzone.

Oczyść i wyrównaj teren

Teren pod trawnik powinien zostać wyrównany i wyprofilowany. Brak należytej dbałości podczas wykonywania tych działań lub – co gorsza – ich pominięcie sprawi, że nie będziesz mógł nadrobić tego kolejnymi czynnościami. Trawnik wcale nie będzie wtedy ozdobą Twojego ogrodu – gorzej wyrośnie i trzeba będzie często go dosiewać.

Jak zatem przygotować podłoże, aby dobrze spełniało swoją funkcję? Najpierw usuń z powierzchni ziemi liście, gruz, chwasty, gałęzie i korzenie. Te elementy nie tylko szpecą otoczenie, ale mogą być również siedliskiem chorób, przez które trawa nie będzie mogła regularnie wzrastać.

Następnie dokładnie przekop podłoże. Usuń wszystkie większe kamienie. Na tym etapie możesz poprawić też jakość gleby, mieszając ją z piaskiem czy kompostem. Po tych działaniach wyrównaj teren i równomiernie go ubij.

Na około tydzień przed planowanym wysiewem zasil glebę specjalistycznym nawozem do trawników – rozprowadź go dokładnie i obficie podlej. Pamiętaj o zastosowaniu odpowiedniej dawki preparatu.

Przeczytaj także: Nawożenie trawnika – kiedy i jak to robić?

Przygotuj nasiona

Kolejnym etapem jest umieszczenie nasion w glebie. Pamiętaj o przygotowaniu odpowiedniej ilości nasion – zazwyczaj jest to około trzech kilogramów na jeden ar. Dopilnuj, aby mieszanka nie przekroczyła terminu daty ważności. Zbyt stare nasiona mogą po prostu nie wzejść i cały proces trzeba będzie przeprowadzać od początku.

Kiedy oraz jak zasiać trawę, aby uzyskać pożądany efekt? Ważne są odpowiednie warunki atmosferyczne. Sianie trawy wymaga bezwietrznej, ciepłej i wilgotnej pogody. Utrzymuj stały poziom wilgotności podłoża – kiełkujące nasiona są bardzo wrażliwe na brak wody.

Jak siać trawę? Instruktaż

Wybierz metodę wysiewu i posiej trawę

Jak się sieje trawę? Niezależnie od tego, czy preferujesz sianie trawy siewnikiem, czy wolisz zrobić to ręcznie, najbardziej efektywna jest opisywana w poprzednim akapicie metoda krzyżowa. Na brzegi trawnika przygotuj nawet dwa razy więcej nasion – kiedy trawa wzrośnie, utworzy tam wytrzymałe krawędzie. 

Kiedy możesz spodziewać się pierwszych efektów pracy? Już po niecałych dwóch tygodniach zobaczysz pierwsze przebijające się na powierzchnię nieśmiałe źdźbła, które przy odpowiedniej pielęgnacji rozrosną się i utworzą piękny, soczyście zielony dywan.