Jak dobrać armaturę do kuchennego zlewozmywaka

Rzadko które akcesoria kuchenne są tak zróżnicowane co do wyglądu, jak armatura. Poniżej przyjrzymy się różnego rodzaju bateriom zlewozmywakowym i wylewkom. Czy w parze z ich nowoczesnym wykonaniem idzie oszczędność? A może bardziej korzystne względem kosztów zużycia wody będą starodawne, klasycznie prezentujące się elementy armatury?

Przejdź do kolejnego akapitu:

  • Armatura jako element wyposażenia i aranżacji kuchni
  • Do czego służy wydłużona wylewka?
  • Jakie znaczenie ma materiał wykonania armatury?
armaturaarmaturaarmaturaarmatura

Armatura jako element wyposażenia i aranżacji kuchni

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez dostępu do bieżącej wody – armatura wraz ze zlewozmywakiem stanowią często używaną i najbardziej narażoną na zanieczyszczenia część pomieszczenia, w którym przygotowywane są i nierzadko spożywane posiłki. Wraz z modami na aranżowanie wnętrz, wśród których kuchnia nie stanowi wyjątku wśród innych pomieszczeń i tak samo poddaje się stylizacjom, nastąpiło znaczne zróżnicowanie kształtów armatury zlewozmywakowej, z czego najlepszym przykładem są wylewki – obok „klasycznych” pojawiły się bardziej nowoczesne, a miejsce tych ostatnich zajęły futurystyczne z wyglądu urządzenia przywodzące na myśl sprzęt stosowany w dużych kuchniach restauracyjnych. Skojarzenie to jest tym bardziej słuszne, że wiele spośród funkcji urządzeń stosowanych w tego rodzaju pomieszczeniach znalazło zastosowanie w zwykłych, domowych kuchniach. Zanim przyjrzymy się przeznaczeniu różnych elementów nowoczesnych baterii kuchennych, wymieńmy 2 najpopularniejsze typy armatury ze względu na sposób zamocowania:

- sztorcowa (stojąca), która z racji bardziej przyjaznego i intuicyjnie łatwiejszego sposobu połączenia z instalacją wodną znajduje głównie zastosowanie w nowoczesnych i klasycznych typach baterii, mocowana jest na otworze zlewozmywaka, a że jego usytuowanie może być odmienne ze względu na warunki i możliwości każdego pomieszczenia kuchennego z osobna, producenci sprzedają zlewozmywaki bez otworów, a te można wykonać na miejscu, czym zajmują się pracownicy sklepu,

- ścienna – jej jakość montażu zależy od staranności i zachowania precyzji przez monterów i instalatorów, którzy poszczególne komponenty instalacji wodnej umieścili w ścianach.

armaturaarmaturaarmaturaarmatura

Do czego służy wydłużona wylewka?

Najbardziej charakterystycznym elementem wielu nowoczesnych baterii zlewozmywakowych jest wydłużona, wysoka, zgięta ku dołowi wylewka, która dodatkowo otoczona jest spiralnie elastycznym przewodem metalicznym, który przypomina z wyglądu wydłużoną sprężynę. W wielu przypadkach długa wylewka jest dodatkowo wyciągana i uruchamiana tuż przy zakończeniu za pomocą specjalnego przycisku. Jego naciśnięcie skutkuje wylotem strumienia wody pod dużym ciśnieniem, dzięki któremu z łatwością usuwane są resztki pozostałe na talerzach czy garnkach po zakończeniu posiłku. Zwilżona i oczyszczona powierzchnia talerzy, garnków i sztućców jest dzięki temu skuteczniej domyta przez zmywarkę – ta z kolei po wstępnym opłukaniu naczyń pod silnym strumieniem wody może z powodzeniem działać na programie „eko”.

Nie bez znaczenia jest umiejscowienie wylotu wylewki względem dna komory (lub komór w przypadku zlewozmywaka składającego się z dwu, a nawet trzech komór), a konkretnie odległość między nimi. Długi strumień wody padający do komory umożliwia napełnienie garnków, wazonów i innych pojemników o znacznej wysokości, które można wygodnie podsunąć pod wylewkę. Rozwiązanie to ma jednak swoją wadę – silny strumień padający bezpośrednio na dno komory sprawia, że woda chlapie ponad ściany komory na okoliczną ścianę pokrytą okładziną ceramiczną lub szklaną i tworzy widoczne ślady na ścianach niezabezpieczonych przed działaniem wody.

Samodzielnie dobierając model armatury do rodzaju zlewozmywaka, warto uwzględnić różnice w typach wylewki – odmienny wygląd poszczególnych modeli przeznaczony będzie do różnych głębokości komór zlewozmywaka. W zależności od ich kształtów, przywodzących na myśl kolejne litery alfabetu, rozróżniamy:

- wylewka „F” – do płytkiej komory,

- wylewka „U” – również do płytkiej komory, ale wylewka jest bardziej zbliżona do dna komory,

- wylewka „C” jako rozwiązanie uniwersalne, polecane do zlewozmywaków o średniej głębokości komór,

- wylewka „S”,

- wylewka płaska, która zamiast wysokości oferuje długość tej części kuchennej baterii.

armaturaarmaturaarmaturaarmatura

Jakie znaczenie ma materiał wykonania armatury?

Materiał wykonania armatury ma znaczenie przede wszystkim estetyczne i dekoracyjne. Dlaczego? Zlewozmywaki sporządzane są obecnie z następujących materiałów: stal, granit, konglomeraty mineralno-żywiczne, a także szczególnie popularne ostatnio szkło – wszystkie znacznie się od siebie różnią, zarówno fakturą powierzchni, jak i kolorami (z transparentnym szkłem włącznie). Tymczasem jednak z nie każdego wymienionego materiału można sporządzić funkcjonalną i wodooszczędną baterię i należy tak dopasować armaturę do zlewu, aby ich połączenie było estetycznie korzystne i dekoracyjne.

Modele armatury kuchennej, które przywodzą na myśl wiekowe, używane w poprzednich stuleciach baterie, czyli wykonane z mosiądzu, miedzi lub pokryte powłoką o barwie złota, stworzone są do aranżacji obficie czerpiącej z przeszłości, a więc rustykalnej, wiejskiej i vintage. Nie znaczy to oczywiście, że rozwiązania w nich zastosowane przenoszą osoby zajmujące się kuchnią o stulecia wstecz. Wręcz przeciwnie, większość z modeli tego typu wyposażona jest w perlator, a „starodawny” kształt uwzględnia często dziś stosowane wydłużone wylewki. Także wnętrze tego typu muzealnych i jednocześnie nowoczesnych produktów skrywa precyzyjne mechanizmy, czego przykładem jest ceramiczny model serca baterii, czyli głowicy.