Montaż blatu kuchennego krok po kroku

Blat w kuchni wymieniamy z kilku powodów. Jednym z najważniejszych jest chęć zmiany i odświeżenia wyglądu pomieszczenia. Innym jest konieczność naprawy blatu nieco już podniszczonego lub wyprężonego pod wpływem wilgoci. W artykule podpowiemy, jak wymienić blat, by mocno trzymał się szafki i jednocześnie był odpowiednio uszczelniony.

Kolor blatu, ale również jego tekstura, wpływa na wygląd całej kuchni. Nie oznacza to jednak wcale tego, że podczas jego wyboru powinniśmy kierować się wyłącznie czynnikami wpływającymi na wysoki poziom estetyki. Równie ważna jest wytrzymałość produktu, która w przyszłości zadecyduje o zadowoleniu z jego użytkowania.

Do wyboru mamy różne blaty: wiórowe, granitowe, marmurowe, kompozytowe, szklane, a także drewniane. Każdy z nich posiada inne wady oraz zalety. Blaty wiórowe to najtańszy produkt, łatwo się go czyści, ale jednocześnie konieczna jest jego ochrona przed zniszczeniem wodą. Blat granitowy nie brudzi się i jest bardzo mocny. Jego elegantszą wersją jest marmur – dodatkowo bardziej odporny na uszkodzenia. Kompozyty są lekkie i odporne na wilgoć, można je również dowolnie formować. Wreszcie blat szklany jest mocny, ale tylko wówczas, kiedy będzie hartowany. Sprawdzi się przede wszystkim w nowoczesnych aranżacjach.

Wymiana blatu krok po kroku

Kiedy mamy już pewność, że wybraliśmy odpowiedni blat, możemy rozpocząć jego montaż. Pierwszym krokiem będzie uporządkowanie przestrzeni kuchennej, aby było w niej odpowiednio dużo miejsca pod instalację nowych blatów. Przygotujmy także niezbędne narzędzia: wkrętarkę, wiertarkę, poziomicę, silikon do uszczelnienia, taśmę malarską i narzędzie do wykonywania pomiarów (poziomica, ołówek).

Krok 1

Odłączamy zlewozmywak

Zakręcamy zawór wody, tak by nie spowodować niekontrolowanego wycieku z instalacji. Odłączamy przewody wodne oraz rurę spustową. Możemy zdjąć zlewozmywak.

Krok 2

Zdejmujemy stary blat

Odkręcamy wszystkie elementy, za pomocą których był on przytwierdzony do podłoża. Podważamy. Jeśli podnosi się łatwo, oznacza to, że pozbyliśmy się wszystkich mocowań. Zdejmujemy blat z korpusu szafek. Zanim to zrobimy upewnijmy się, że ciężar blatu jest na tyle mały, że damy radę zrobić to tylko przy udziale siły naszych rąk. Przy cięższych blatach koniecznie poprośmy o pomoc dodatkową osobę.

Krok 3

Mocujemy nowy blat

Nakładamy go na korpus szafek i przytwierdzamy wkrętami (zawsze pamiętając, by najpierw sprawdzić poziomy szafek). Przed montażem właściwym najlepiej wyłożyć półki będące wyposażeniem szafek. Łączenia ze ścianą uszczelniamy silikonem, uprzednio naklejając na krawędzie blatów taśmę malarską. Powinna ona pozostawiać tylko kilka milimetrów wolnej powierzchni przy ścianie (wówczas podczas nakładania silikonu nie zabrudzimy powierzchni blatu). Fragmenty wystające poza obręb szafek mocuje się za pomocą plastikowych kątowników i specjalnych wkrętów z kołkami rozporowymi. Jednocześnie cały czas upewniajmy się, że blat został osadzony równo – pomoże nam w tym poziomica.

Krok 4

Ponownie montujemy zlewozmywak – otwór w blacie uszczelniając silikonem. Podłączamy dopływ wody i kontrolujemy, czy nie ma wycieku.

Wskazówki:

W niektórych przypadkach powierzchnia blatu może wymagać przycięcia – zanim sięgniemy po narzędzie warto uprzednio kilka razy upewnić się, że dobrze oznaczyliśmy miejsce nacięcia.

small_mierzenie_szerokosci_blatusmall_mierzenie_szerokosci_blatusmall_mierzenie_szerokosci_blatusmall_mierzenie_szerokosci_blatu

Jeśli przechowujemy blat w trakcie remontu, upewnijmy się, że nie znajduje się on ani w pozycji pionowej, ani tam, gdzie może być narażony na bezpośrednie źródło ciepła.

Nowego blatu nie rozpakowujemy do czasu, aż temperatura oraz wilgotność pomieszczenia nie będzie korzystna, powinna wynosić 18-22 °C, 40-60% wilgotności.

small_montaz_plyty_indukcyjnejsmall_montaz_plyty_indukcyjnejsmall_montaz_plyty_indukcyjnejsmall_montaz_plyty_indukcyjnej