Produkty

Montaż blatu kuchennego krok po kroku

Montaż blatu kuchennego krok po kroku

Blat w kuchni wymieniamy z kilku powodów. Jednym z najważniejszych jest chęć zmiany i odświeżenia wyglądu pomieszczenia. Innym jest konieczność naprawy blatu nieco już podniszczonego lub wyprężonego pod wpływem wilgoci. W artykule podpowiemy, jak wymienić blat, by mocno trzymał się szafki i jednocześnie był odpowiednio uszczelniony.

mierzenie blatuKolor blatu, ale również jego tekstura, wpływa na wygląd całej kuchni. Nie oznacza to jednak wcale tego, że podczas jego wyboru powinniśmy kierować się wyłącznie czynnikami wpływającymi na wysoki poziom estetyki. Równie ważna jest wytrzymałość produktu, która w przyszłości zadecyduje o zadowoleniu z jego użytkowania.

Do wyboru mamy różne blaty: wiórowe, granitowe, marmurowe, kompozytowe, szklane, a także drewniane. Każdy z nich posiada inne wady oraz zalety. Blaty wiórowe to najtańszy produkt, łatwo się go czyści, ale jednocześnie konieczna jest jego ochrona przed zniszczeniem wodą. Blat granitowy nie brudzi się i jest bardzo mocny. Jego elegantszą wersją jest marmur – dodatkowo bardziej odporny na uszkodzenia. Kompozyty są lekkie i odporne na wilgoć, można je również dowolnie formować. Wreszcie blat szklany jest mocny, ale tylko wówczas, kiedy będzie hartowany. Sprawdzi się przede wszystkim w nowoczesnych aranżacjach.

Wymiana blatu krok po kroku

Kiedy mamy już pewność, że wybraliśmy odpowiedni blat, możemy rozpocząć jego montaż. Pierwszym krokiem będzie uporządkowanie przestrzeni kuchennej, aby było w niej odpowiednio dużo miejsca pod instalację nowych blatów. Przygotujmy także niezbędne narzędzia: wkrętarkę, wiertarkę, poziomicę, silikon do uszczelnienia, taśmę malarską i narzędzie do wykonywania pomiarów (poziomica, ołówek).

Krok 1

Odłączamy zlewozmywak

Zakręcamy zawór wody, tak by nie spowodować niekontrolowanego wycieku z instalacji. Odłączamy przewody wodne oraz rurę spustową. Możemy zdjąć zlewozmywak.

Krok 2

Zdejmujemy stary blat

Odkręcamy wszystkie elementy, za pomocą których był on przytwierdzony do podłoża. Podważamy. Jeśli podnosi się łatwo, oznacza to, że pozbyliśmy się wszystkich mocowań. Zdejmujemy blat z korpusu szafek. Zanim to zrobimy upewnijmy się, że ciężar blatu jest na tyle mały, że damy radę zrobić to tylko przy udziale siły naszych rąk. Przy cięższych blatach koniecznie poprośmy o pomoc dodatkową osobę.

Krok 3

Mocujemy nowy blat

Nakładamy go na korpus szafek i przytwierdzamy wkrętami (zawsze pamiętając, by najpierw sprawdzić poziomy szafek). Przed montażem właściwym najlepiej wyłożyć półki będące wyposażeniem szafek. Łączenia ze ścianą uszczelniamy silikonem, uprzednio naklejając na krawędzie blatów taśmę malarską. Powinna ona pozostawiać tylko kilka milimetrów wolnej powierzchni przy ścianie (wówczas podczas nakładania silikonu nie zabrudzimy powierzchni blatu). Fragmenty wystające poza obręb szafek mocuje się za pomocą plastikowych kątowników i specjalnych wkrętów z kołkami rozporowymi. Jednocześnie cały czas upewniajmy się, że blat został osadzony równo – pomoże nam w tym poziomica.

Krok 4

Ponownie montujemy zlewozmywak – otwór w blacie uszczelniając silikonem. Podłączamy dopływ wody i kontrolujemy, czy nie ma wycieku.

Wskazówki:

W niektórych przypadkach powierzchnia blatu może wymagać przycięcia – zanim sięgniemy po narzędzie warto uprzednio kilka razy upewnić się, że dobrze oznaczyliśmy miejsce nacięcia.

Jeśli przechowujemy blat w trakcie remontu, upewnijmy się, że nie znajduje się on ani w pozycji pionowej, ani tam, gdzie może być narażony na bezpośrednie źródło montowanie płyty indukcyjnej w blacieciepła.

Nowego blatu nie rozpakowujemy do czasu, aż temperatura oraz wilgotność pomieszczenia nie będzie korzystna, powinna wynosić 18-22 °C, 40-60% wilgotności.

 

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jaki blat do kuchni wybrać? Podpowiadamy!

Jaki blat do kuchni wybrać? Podpowiadamy!
Wybór blatu kuchennego powinien opierać się na ocenie oczekiwań dotyczących jego funkcjonalności, wyglądu czy konserwacji. Dobry blat jest trwa...
Czytaj więcej

Jak dobrać blat do mebli kuchennych?

Jak dobrać blat do mebli kuchennych?
We współczesnej kuchni jej funkcjonalność powinna stać na równi z atrakcyjnym wystrojem. W związku z tym, w czasie jej wykańczania, nale...
Czytaj więcej

Kuchnia ze stołem – jak zaaranżować w niej oryginalny kącik jadalniany?

Kuchnia ze stołem – jak zaaranżować w niej oryginalny kącik jadalniany?
Jeśli nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem na jadalnię, pozostaje nam tylko jedno – wprowadzić stół do aranżacji kuchni. Jak to zrobić,...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
17.11.2015
To zależy od wielu rzeczy - musisz pamiętac, że trzeba w blacie wyciąć miejsce na zlew, bo raczej nie kupisz gotoego, także wszelkie wymiary są bardzo istotne.
03.11.2015
Myślę żeby samodzielnie wymienić blat, bo żonie się marzy taki drewniany. Z tego co czytam to nie jest rzeczywiście aż takie skomplikowane. Uwinę się z tym w jeden dzień, żeby jej zrobić niespodziankę?

Ocena i komentarz dla:

Montaż blatu kuchennego krok po kroku