icon
31.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
31.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rodzaje blatów kuchennych – który wybrać?

Blat w kuchni to jeden z ważniejszych elementów wykończeniowych. W końcu przestrzeń robocza jest bardzo ważna - musisz mieć wystarczająco dużo miejsca do przygotowywania posiłków, odstawiania naczyń czy choćby przechwywania produktów, po które sięgasz codziennie. Kolor blatu powinien komponować się z innymi elementami wystroju kuchni, a sam blat powinien być odporny na wysoką temperaturę, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Blat laminowany

Blat laminowany to wciąż najpopularniejszy i najtańszy rodzaj blatu. Jego budowa jest niezmiernie prosta. Sam blat ma zaokrąglone krawędzie, a laminat naklejony jest na płytę wiórową. Producenci obecnie dysponują technologiami, które umożliwiają pokrycie blatu dowolnym nadrukiem. Szeroki jest również wybór dostępnych faktur i wzorów.

Stosowanie w kuchni płyty wiórowej – nawet jeśli jest dokładnie pokryta utwardzanym papierem i żywicą – niesie z sobą jednak dość istotne zagrożenie: blat nie jest odporny na wilgoć – wszędzie tam, gdzie nie jest dobrze zaimpregnowany. Po wycięciu w nim otworu lub po jakiejkolwiek innej ingerencji w strukturę fizyczną laminatu, należy blat uchronić przed wszelkim możliwym kontaktem z wodą.

blat laminowanyblat laminowanyblat laminowanyblat laminowany

Blat drewniany

Blaty drewniane nadadzą naszej kuchni z kolei szlachetnego wyglądu. Drewno na blaty – tradycyjnie np. sosna, dąb, buk lub nieco egzotycznie: mahoń, badi, sapella, merbau – to rozwiązanie ekologiczne, solidne i eleganckie. Tego rodzaju blaty, odpowiednio zadbane, posłużą nam przez lata. By dokonać renowacji, wystarczy zeszlifować powierzchnię drobnym papierem ściernym lub szlifierką i nałożyć warstwę lakieru, oleju bądź też bejcy. Oczywiście należy pamiętać o tym, że – z uwagi na kontakt z pożywieniem – blaty takie wymagają impregnacji przy użyciu środków z atestem spożywczym.

Wady? W przypadku zalania np. tłuszczem musimy niezwłocznie usuwać tego typu zabrudzenia, gdyż może ono wniknąć w strukturę drewna i odbarwić ją. Cena takiego blatu za metr kwadratowy zależy naturalnie od gatunku drewna i zwykle jest wyższa od ceny blatów z laminatu.

blat drewnianyblat drewnianyblat drewnianyblat drewniany

Blat z konglomeratu

O wiele bardziej trwałe niż wymienione już blaty są te wykonane z konglomeratu (czyli z mieszanki sproszkowanych pigmentów, żywic akrylowych i innych minerałów). W swoim wyglądzie przypominają blaty kamienne, ale mają tę zaletę, że są od nich o wiele lżejsze. Łatwiej też poddaają się obróbce, stąd możemy odnależć tego typu blaty w często nieco fantazyjnych kształtach.

Do wyboru mamy blaty matowe lub błyszczące (te drugie niestety bywają podatne na zarysowania). W przypadku ukruszenia jakiegoś elementu, łatwo wypełnimy uszczerbek. Natomiast ogromną zaletą tychże blatów jest to, że bardzo łatwo utrzymać je w czystości.

Blaty tego typu nie wymagają również specjalnej konserwacji, są przeważnie odporne na wyższe temperatury i  zarysowania. Niestety, są też o wiele droższe od drewnianych.

Blat z kamienia

Na końcu przyjrzyjmy się blatom z kamienia. Zależnie od surowca, z którego zostały wyprodukowane, mają różne właciwości. Granit jest twardy i nienasiąkliwy. Nieco gorzej pod tym względem wypada marmur, który mimo regularnego impregnowania i tak może ulec czasami przebarwieniom. Co prawda mniejsze rysy na takim blacie można po pewnym czasie wypolerować, ale i tak nie zaleca się kroić bezpośrednio na powierzchni blatu. Blat z kamienia z definicji jest również zimny w dotyku.

Blaty z kamienia nie są tak podatne na obróbkę, jak blaty z konglomeratu, są również od nich o wiele, wiele cięższe.

Blat to nie wszystko

Warto pamiętać także o zakupie listew przyblatowych i obrzeży klejonych, które kolorystycznie będą pasowały do blatu, a także zadbają o profesjonalne wykończenie jego krawędzi. Przyda się także panel przyblatowy lub szkło laminowane, które ochronią ścianę nad blatem - szczególnie w miejscach narażonych na zachlapanie wodą (okolice zlewozmywaka) jak również ślady po gotowaniu (przy kuchence). Przeczytaj tutaj więcej o tym, jak wykończyć ścianę nad blatem kuchennym.

Data publikacji: 21.02.2014