icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak fugować cegły w ceglanej ścianie?

Ułożenie fug między cegłami wymaga dużej wprawy oraz cierpliwości. O czym warto pamiętać podczas fugowania cegieł, by efekt naszej pracy był zadowalający?

środek do fug castorama

Znanych jest sporo rożnych sposobów fugowania cegieł, jednakże istnieją pewne ogólne założenia, które warto poznać i przestrzegać. Ważne jest np. dokonanie wstępnych oględzin ceglanego muru. Jeśli ma on dużo uszkodzeń mechanicznych, cegły się kruszą i łatwo odpadają – nie warto podejmować się fugowania. Taką mocno sfatygowaną, starą ścianę, korzystniej będzie po prostu dobrze oczyścić, a następnie pokryć wybranym rodzajem tynku. Natomiast jeśli jest to mur nowo postawiony albo uszkodzenia występujące w ścianie są niewielkie (dotyczą jedynie pojedynczych cegieł), fugowanie może taki mur wzmocnić

Przygotowanie do fugowania

Z ceglanej ściany, którą zamierzamy fugować, powinniśmy usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli jest taka potrzeba – usuwamy mechanicznie stare fugi, resztki mchu i inne pozostałości zalegające w szczelinach. Za pomocą mokrej gąbki albo drucianej szczotki (zależnie od stopnia zabrudzenia) oczyszczamy także powierzchnię cegieł.

Żeby zapobiec nadmiernemu przywieraniu fug do cegieł, powlekamy ich powierzchnię specjalnym olejem do klinkieru. Ta oleista i śliska powłoka pozwoli na łatwiejsze usunięcie śladów zaprawy fugującej z cegieł. Starajmy się powlec olejem same cegły, pomijając powierzchnie szczelin. Co ważne, tego typu prac nie powinno się wykonywać w dni deszczowe, aby nie dopuszczać do możliwości wypłukiwania dopiero co położonych fug.

Zaprawa i narzędzia do fugowania

Istnieje kilka rodzajów dostępnych na rynku zapraw, które będą nadawały się do fugowania cegieł (np. zaprawa do murów z cegły klinkierowej). Jednak równie dobrze można wykorzystać tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną. W przypadku fugowania cegieł szczególnie istotne będzie to, żeby zaprawa miała konsystencję półsuchą. Powinna ona jedynie dawać się formować i pozostawać bezpiecznie w szczelinie bez jakiejkolwiek możliwości spływania.

Najlepszymi narzędziami do nakładania zaprawy będą kielnie. Jedna – bardzo wąska tzw. fugownica (w sprzedaży dostępne są o szerokościach 6, 8, 10 i 12 mm) dopasowana rozmiarem do szerokości fugowanej szczeliny. Druga kielnia powinna być zagięta pod kątem 90 stopni, dzięki czemu pozwoli ona chronić lica cegieł. Niektórzy proponują użycie zestawu do fugowania z wyciskaczem. Jednakże gęsta konsystencja używanej do fugowania cegieł zaprawy może okazać się problematyczna, gdyż mało kto będzie w stanie poradzić sobie wyciskaniem półsuchej masą.

kinkier

Fugowanie

Fugowanie warto zaczynać od wypełnienia zaprawą (przy pomocy kielni) najgłębszych szczelin czy ubytków między cegłami, dopiero później stopniowo uzupełnia się okolice położone bliżej brzegów szczelin. Najpierw powinny być nakładane fugi poziome między cegłami, a następnie pionowe. Nakładamy je do poziomu lica cegły albo też nieco poniżej. Wklęsłość fug będzie służyła utrzymaniu ich w czystości, a także poprawi ogólny wygląd muru.

Prace końcowe

Oczyszczanie powierzchni cegieł z resztek zaprawy najlepiej zacząć zaraz po wykonaniu fug, po upływie około 1 godziny. Wówczas usuwanie zabrudzeń jest najłatwiejsze, a i nie powinniśmy już uszkodzić przy tym spoin.

Pełne utwardzenie i związanie fug następuje po upływie około 12 do 24 godzin.

Po wyschnięciu i ewentualnym uzupełnieniu fug możemy jeszcze całość dodatkowo zaimpregnować. Pozwoli to na zwiększenie trwałości i odporności powierzchni ceglanej ściany, a także ożywienie jej koloru. Na rynku dostępne są także specjalne nanoimpregnaty, wnikające w strukturę materiału, gdzie krystalizują się, zapewniając wieloletnią szczelność i trwałość wypełnienia. Są jednak znacznie droższe niż zwykłe impregnaty.

 

Data publikacji: 12.06.2015