Renowacja i konserwacja czerwonej cegły

Mało jest materiałów prezentujących się równie okazale, co czerwona cegła. Przed popularyzacją betonu była podstawowym budulcem wszelkich konstrukcji - od gmachów użyteczności publicznej, przez mosty i mury, na domach jednorodzinnych skończywszy. Niestety, upływający czas zaciera jej czar, dlatego warto dowiedzieć się, jak można przywrócić jej blask.

Renowacja i konserwacja czerwonej cegły

Tynk

Jeśli warstwa cegieł skrywa się pod tynkiem, musimy oczywiście się go pozbyć. Skuwanie powinniśmy wykonywać w miarę ostrożnie, mniejszymi młotkami. Starszy tynk powinien odchodzić w większych płatach, możemy pomóc mu, podważając dłutem. Praca ta będzie dość czasochłonna, jednak należy wykonać ją w miarę możności dokładnie, usuwając jak najwięcej wierzchniej warstwy. Zaoszczędzimy sobie dalszego żmudnego polerowania, które będzie znacznie mozolniejsze, jeśli zostawimy zbyt wiele starego materiału.

Przeczytaj także: Jak fugować cegły w ceglanej ścianie?

Czyszczenie

Jeśli budynek jest w całości wykonany z cegły i nie był otynkowany, prawdopodobieństwo, że będzie pokryty brudem, jest bardzo wysokie. Dlatego pierwszym naszym krokiem w ramach poprawy stanu cegły będzie dokładne umycie jej myjką ciśnieniową. Nie chcemy zniszczyć samej struktury, ale strumień wody powinien dokładnie i silnie penetrować powierzchnię, oczywiście bez uszkadzania spoiwa. Mokra cegła będzie łatwiejsza do dalszej obróbki, czyli szorowania. Możemy wykonać je ręcznie za pomocą szczotki ryżowej lub drucianej (sprawdźmy tylko wcześniej, czy nie zostawi wyraźnych śladów) - niestety to dość pracochłonne i niewdzięczne zajęcie. Jeśli cegła jest w dobrym stanie, możemy skorzystać z polerskiej maty drucianej oraz wiertarki, co znacznie przyspieszy pracę. Zdecydowanie najszybszą, najskuteczniejszą, ale też i najdroższą metodą będzie piaskowanie. Usługę tę wykonują liczne firmy w Polsce. Piaskowanie wymaga specjalistycznego sprzętu, który można także wypożyczyć do indywidualnego użytkowania.

Pamiętajmy, że każde szorowanie i szlifowanie wywołuje potężne pylenie, zwłaszcza przy tak ścieralnym materiale jak cegła. Dlatego do wszelkich prac niezbędne będzie zabezpieczenie dolnych i górnych dróg oddechowych oraz oczu. Najlepiej wykonywać te prace latem i w miarę możności odgrodzić budynek. Koniecznie musimy zamknąć wszystkie okna. Pylenia unikniemy, jeśli zdecydujemy się na hydropiaskowanie, jednak lepiej skonsultować jego zastosowanie z konserwatorem, ponieważ może uszkodzić strukturę cegły.

Dowiedz się też: Jak wzmocnić słabe i kruche ściany

Renowacja i konserwacja czerwonej cegły

Zabezpieczenie

Jeśli w trakcie wszystkich procesów pojawiły się ubytki w spoiwach, teraz będzie jedyna okazja, by je uzupełnić. Oczywiście nie dysponujemy zaprawą murarską sprzed stu lat, ale na pewno znajdziemy skuteczniejszy zamiennik. Warto przed zastosowaniem ocenić zgodność kolorystyczną na przykładowym kawałku, tak by załatane dziury nie były zbyt widoczne.