Jak i z czego wykonać ogrodową ławeczkę?

Ogród jest miejscem relaksu i odpoczynku. Dlatego niezbędne jest w nim miejsce, gdzie możemy usiąść i podziwiać piękno naszej działki. Poza meblami ogrodowymi, które zwykle kupujemy w komplecie, warto rozważyć także wykonanie ławeczki, którą ulokujemy w zacisznym i otoczonym zielenią zakamarku ogrodu. Z jakich materiałów i w jaki sposób wykonać ją własnoręcznie?

Jak i z czego wykonać ogrodową ławeczkę?

Przeczytaj także: Dekoracje ogrodowe z recyklingu

Ławki ogrodowe kojarzą nam się w większości z konstrukcjami drewnianymi bądź metalowymi. Takie modele znajdziemy w sklepach, gdzie dostępna jest bogata oferta zarówno zestawów mebli ogrodowych, jak i tego typu siedzisk. Nie musimy jednak inwestować w gotowy produkt. Do wykonania ogrodowej ławeczki możemy bowiem wykorzystać zalegające w domu lub na strychu starocie, a także przedmioty, które na pozór nie mają nic wspólnego z wygodnym siedziskiem.

Co można wykorzystać do stworzenia ławki?

Stare opony

Czy w naszym garażu lub piwnicy zalegają stare opony? Warto przeobrazić je wygodny mebel, który z powodzeniem będzie mógł stać na zewnątrz. Opony możemy ustawić obok siebie parami – jedna na drugiej – lub pojedynczo. Dwie opony przyklejone do siebie sprawią, że siedzisko będzie wyższe i łatwiej będzie z niego korzystać. Opony malujemy na wybrany kolor farbą olejną – mogą to być żywe i energetyczne barwy. Od góry mocujemy sztywną i stabilną podporę, na której będziemy mogli ulokować miękką poduszkę z wodoodpornym pokryciem. Takie siedzisko ustawione wzdłuż murku, ściany czy płotu będzie z pewnością wygodną alternatywą dla klasycznych, drewnianych ławek. Zamiast malowania opon, możemy je także okleić, np. sznurkiem.

Stare krzesła

Ławeczkę ogrodową możemy wykonać także ze starych krzeseł. Możemy połączyć je ze sobą, ustawiając obok siebie lub połączyć dwa z nich, zwracając je do siebie siedziskami. Ich ramy łączymy ze sobą, doprawiamy drewniany stelaż siedziska (jeśli krzesła takiego nie posiadały) oraz drewniane oparcie, za które posłużą dwie lub trzy płaskie deseczki łączące oparcia krzeseł. Drewno przygotowujemy do przechowywania na zewnątrz, malujemy na wybrany kolor lub lakierujemy.

Stara ława

Równie dobrze wykorzystać możemy starą ławę lub stolik do kawy. Wystarczy doprawić do niego oparcie i nadać nowy wizerunek, by w wygodnym, ogrodowym meblu nikt nie rozpoznał salonowego wyposażenia. W roli ławeczki ogrodowej sprawdzą się także odnowione stare skrzynie, a nawet komody i niskie szafki.

Zobacz też: Rodzaje ławek ogrodowych

Jak i z czego wykonać ogrodową ławeczkę?

Drewniane palety

Drewniane palety to kolejny materiał do stworzenia oryginalnej, ogrodowej ławeczki. Co więcej, może ona przybrać nawet postać wygodnej leżanki lub wieloosobowego mebla, na którym wygodnie usiądziemy w gronie znajomych. Wystarczy połączyć ze sobą dwie palety, ustawiając je w poprzek siebie, tak by ich powierzchnia tworzyła niewielki narożnik. Doprawiamy do nich odpowiednie oparcie, również wykonane z palet. Tak przygotowaną konstrukcję wystarczy już jedynie odpowiednio wykończyć, zabezpieczając przed działaniem warunków atmosferycznych. Twarde siedzisko możemy zwieńczyć wygodnymi, płaskimi poduchami.

Cegły i deski

Oryginalną ławeczkę skonstruujemy również z cegieł i deski. Wystarczy zaledwie kilkadziesiąt ceglanych bloczków, które dzielimy na dwie części. Konstruujemy z nich w wybranym wcześniej miejscu dwa niewielkie, trzyrzędowe murki. Pamiętajmy jednak, by rzędy wewnętrzne były o dwie-trzy cegły niższe od pozostałych. Na nich bowiem osadzimy następnie deskę przyciętą do odpowiednich wymiarów, która będzie stanowiła siedzisko. Taka ławeczka sprawdzi się zwłaszcza ustawiona wzdłuż ceglanej ściany, gdzie dobrze skomponuje się z otoczeniem.