Jaka huśtawka dla dziecka będzie najlepsza? Podpowiadamy!

Jaka huśtawka dla dziecka jest najlepsza? Przede wszystkim powinna spełniać wysokie normy bezpieczeństwa. Huśtawka ogrodowa musi być także dostosowana do wieku maluchów, które będą z niej korzystać. Sprawdź, jaką huśtawkę ogrodową kupić, aby zadowolić najmłodszych członków rodziny.

huśtawka dla dziecka

Jaka huśtawka dla dziecka jest najlepsza? Zalety 

Czy Twoja pociecha uwielbia przesiadywać na osiedlowym placu zabaw na huśtawce? Jeżeli posiadasz ogródek przy swoim domu, możesz sprawić dzieciom nie lada niespodziankę, wstawiając do niego podobny sprzęt.

Huśtawka w ogrodzie dla dzieci to prawdziwa frajda dla najmłodszych. Wiosną, latem i wczesną jesienią nie będzie potrzeby zachęcania maluchów do spędzania czasu na świeżym powietrzu, bo będą bujały się w ogrodzie do upadłego. 

Nie musisz wcale mieć wielkiego ogrodu − nawet na niewielkiej przestrzeni jesteś w stanie ustawić sprzęt odpowiedni dla dzieci. Montaż huśtawki ogrodowej jest dość prosty i nie wymaga zaawansowanych narzędzi. 

Dobre huśtawki dla dzieci spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa − m.in. normę PN-EN 1176 i posiadają odpowiednie certyfikaty CE. Nie musisz się więc obawiać o swoją pociechę. 

Huśtawka ogrodowa nie musi być wcale dużym wydatkiem. Najprostsze modele, zwłaszcza te przeznaczone do montażu na drzewie, to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych. 

huśtawka dla dziecka

Rodzaje huśtawek ogrodowych dla dzieci

Jaka huśtawka dla dziecka będzie najlepsza? Przede wszystkim taka, która spełnia jego potrzeby. Inny sprzęt będzie nadawał się dla rocznego maluszka, a inny dla rozbrykanego, pełnego życia 10-latka. W ofercie sklepów ogrodniczych znajdziesz m.in. huśtawki, których parametry można dostosować do wzrostu oraz wysokości dziecka – to bardzo ekonomiczna inwestycja, która starczy na lata. 

Jaka huśtawka dla dziecka do Twojego ogrodu sprawdzi się najbardziej? Wyróżnia się kilka rodzajów huśtawek dla dzieci:

  • Huśtawki modułowe − tak naprawdę sama bujawka to jeden z elementów całego placu zabaw: domków, zjeżdżalni i małpiego gaju, który możesz postawić na swoje posesji. Taka zabudowa wymaga jednak sporo miejsca. Decydują się na nią rodzicie kilkorga pociech, które już samodzielnie chodzą. 

  • Huśtawka pojedyncza − to najbardziej klasyczny model, który posiada siedzisko przeznaczone dla jednej osoby. Najmłodsze dzieci najlepiej umieszczać na siedzeniach z zapięciami (dziecko sadza się od góry lub zapina w siodełku). Z kolei starszaki mogą korzystać z bardzo prostych siedzisk, w formie ławeczki czy prostej deski, wykonaną z odpowiedniego tworzywa. 

  • Bocianie gniazdo − przypomina nieco hamak ogrodowy. Siedzisko to tak naprawdę duży okrąg, który wypełnia siatka upleciona ze sznura lub inna elastyczna membrana. Do gniazda może wejść więcej niż 1 mały człowiek. Warto jednak przestrzegać limitu wagowego, aby nikomu nie stała się krzywda. 

Bujawki można też podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Do ogrodu nadają się huśtawki:

  • Drewniane − drewno to wdzięczny surowiec, który bardzo dobrze wpisuje się w zieloną przestrzeń ogrodu. Powinno być jednak odpowiednio obrobione i zakonserwowane, aby wytrzymało przez długie lata, niezależnie od warunków atmosferycznych. Zaletą drewna jest to, że można z niego wykonać całą zabudowę. Drewniane siedzisko zawieszone jest na drewnianym stelażu na łańcuchu lub wytrzymałym sznurze. Najczęściej dostać możesz konstrukcje z drewna sosnowego, modrzewia lub świerka. Pamiętaj, że drewno takie wymaga regularnej impregnacji. W ofercie sklepów ogrodniczych znajdziesz też piękne huśtawki ogrodowe przeznaczone dla dorosłych, np. w postaci bujanej ławeczki. 

  • Metalowe − to bardzo wytrzymały i stabilny materiał. Najczęściej z metalu wykonuje się stelaż, a siedzisko wykłada się miękkimi tekstyliami. Do ogrodu najlepiej kupić konstrukcję ze stali nierdzewnej. 

  • Z tworzywa sztucznego − ma najmniejszą wytrzymałość, jednak zazwyczaj siedzisko jest idealnie dopasowane do potrzeb dzieci, zwłaszcza najmłodszych. Huśtawki mogą przybierać różne kształty i kolory, co bardzo cieszy dzieciaki. 

Jaka huśtawka dla dziecka będzie najbezpieczniejsza?

huśtawka dla dziecka

Jaka huśtawka do ogrodu spełni wszystkie wymagania bezpieczeństwa? Wspomnieliśmy już o normach jakości, które dają Ci gwarancje, że sprzęt nie będzie stwarzał zagrożenia dla dzieci. 

Przede wszystkim musisz zamontować siedzisko na odpowiednim poziomie. To, jaka wysokość huśtawki ogrodowej będzie dobra dla Twojego dziecka, zależy przede wszystkim od jego wieku oraz wzrostu. Dla starszych dzieci oraz osób dorosłych wybierz konstrukcję o wysokości między 180-230 cm. 

Jaka huśtawka dla 3-latka, a jaka huśtawka dla rocznego dziecka? Małe dziecko, które może bujać się już samo, powinno być w stanie samodzielnie wsiąść na siedzisko. Dlatego też należy je zawiesić odpowiednio nisko. Jeżeli zaś chodzi o huśtawkę dla rocznego dziecka, które będziesz całkowicie kontrolować podczas zabawy, koniecznie kup wyprofilowane siodełko z pasami bezpieczeństwa. 

Huśtawka musi być stabilnie zamontowana na równym podłożu − dopilnuj, żeby trzymała pion i poziom, aby nie była przekrzywiona. Zwróć też uwagę, żeby drewno czy metal były zupełnie gładkie, aby dziecko nie wbiło sobie drzazgi. Przestrzegaj również limitu wagowego! W przeciwnym razie − o wypadek nietrudno. 

Jaka huśtawka dla dziecka będzie pasować do Twojego ogrodu? 

To, jaka huśtawka dla dziecka będzie pasować do Twojego ogrodu, zależy od całej aranżacji. Jeżeli prowadzisz elegancki ogródek przepełniony zielenią, postaw na konstrukcję drewnianą, która wtopi się w krajobraz. 

Kiedy posiadasz kilkoro dzieci i Twój dom staje się ich królestwem, najlepiej wyznaczyć na posesji konkretne miejsce, w którym stworzysz ich mały raj, czyli plac zabaw z huśtawką. Do przestrzeni takiej nada się konstrukcja z tworzywa sztucznego. 

Huśtawkę dopasować możesz także do pozostałych stałych elementów wyposażenia, np. ogrodzenia czy mebli ogrodowych. Postawiłeś na metalowy stół i krzesła? A może masz kute ogrodzenie? W takim wypadku w Twojej przestrzeni najlepiej sprawdzi się metalowa huśtawka. 

Jaka huśtawka do ogrodu? Bezpieczna i solidna!

Wiesz już, jaka huśtawka dla dziecka najlepiej wyglądać będzie w Twoim ogrodzie. Dobieraj ją zawsze do wieku, wzrostu i wagi dziecka. Skup się na montażu, dokręć wszystkie elementy, ustabilizuj konstrukcję i wypoziomuj ją odpowiednio.