Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Strona główna

Strzałka w prawo

Narzędzia i sprzęt

Strzałka w prawo

Narzędzia ręczne

Strzałka w prawo

Młotki

Strzałka w prawo

Murarskie

Strzałka w prawo

Murarskie

Młotki murarskie to narzędzia stworzone specjalnie dla murarzy i budowniczych. Ich głównym zadaniem jest uderzanie w końcówki dłut, aby w ten sposób kruszyć beton lub inny materiał budowlany. Młotki te charakteryzują się lekkością oraz ergonomicznym kształtem trzonka, co umożliwia wygodną pracę przez długi czas bez odczuwania zmęczenia.

Filtry

Murarskie

Młotki murarskie to narzędzia stworzone specjalnie dla murarzy i budowniczych. Ich głównym zadaniem jest uderzanie w końcówki dłut, aby w ten sposób kruszyć beton lub inny materiał budowlany. Młotki te charakteryzują się lekkością oraz ergonomicznym kształtem trzonka, co umożliwia wygodną pracę przez długi czas bez odczuwania zmęczenia.

8 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Młotki

Wyświetlanie 8 z 8 produktów

Czym charakteryzuje się młotek murarski?

Stosowanie odpowiednich narzędzi w budownictwie jest niezbędne dla precyzyjnego wykonywania poszczególnych czynności. Trudno zaś wyobrazić sobie jakiekolwiek prace bez młotka, czyli najstarszego, znanego narzędzia. Podobnie jak w przypadku innych akcesoriów, można spotkać się z jego różnymi odmianami. Jednym z nich jest młotek murarski, wykorzystywany m.in. w murarstwie i budownictwie.

Młotki murarskie przydają się podczas różnorodnych prac remontowych i budowlanych. Służą do m.in. skutecznego i szybkiego kruszenia cegieł, skuwania tynku czy też rozłupywania bloczków. Jest to możliwe dzięki specjalnej budowie narzędzia dostosowanej do tego typu zadań.

Młotek murarski jest zbudowany tak samo, jak tradycyjne młotki: składa się z obucha i trzonka. Czym się od nich różni? Inna jest w nim przede wszystkim budowa główki (metalowej części osadzonej na trzonku, którą wykonuje się określoną obróbkę techniczną). 

Obuch w młotku murarskim jest zakończony dwiema, różnymi końcówkami. Pierwsza z nich przypomina klasyczny młotek: ma szeroki przekrój i jest płaska. Druga jest z kolei wąska i długa oraz płasko zakończona (nazywa się ją rombem). Dzięki charakterystycznemu wyglądowi nie sposób go pomylić z żadnym innym narzędziem.

Młotki murarskie dopasowane do potrzeb

Budowa młotka murarskiego jest dostosowania do wykonywania różnorodnych zadań murarskich. Część z klasyczną końcówką jest wykorzystywana do przybijania gwoździ oraz dobijania różnorodnych materiałów i sprzętów. Można też stosować ją razem z dłutem. Uderzając w końcówkę dłuta masywnym obuchem, szybko rozkruszysz np. beton.

Młotek murarski z wąską, spłaszczoną końcówką przydaje się przy pracach wymagających precyzji. Sprawdza się idealnie przy m.in. przełamywaniu cegieł, zbijaniu tynku, łupaniu, kuciu oraz podczas wielu innych robót budowlanych.

Dlaczego młotki murarskie nie powinny być zastępowane przez inne narzędzia? Kiedy musisz podzielić cegłę na równe części, użycie zbyt grubej końcówki mogłoby spowodować jej zniszczenie. Cienka końcówka łatwo rozłupie materiał w prostej linii, minimalizując straty.

Jeśli potrzebujesz specjalistycznych narzędzi idealnie dostosowanych do rodzaju prac, warto zwrócić uwagę na konkretne typy młotków murarskich. W profesjonalnym budownictwie wyróżnia się ich dwa, podstawowe rodzaje: młotek reński i młotek murarski berliński.

Młotek reński czy młotek murarski berliński?

Młotek reński ma symetryczny przekrój. Cienka strona często jest w nim ustawiona nieco pod kątem w stosunku do szerokiej części obucha. Co ważne, powierzchnia główki jest gładka i pozbawiona jakichkolwiek wcięć: przypomina wąski grot.

Młotek murarski berliński różni się od reńskiego usytuowaniem poszczególnych części względem osi: masywna i cienka strona są w nim równo ułożone. Ten rodzaj młotka bywa też wyposażony w uzębienie, zlokalizowane na płaskiej stronie rombu. Zadaniem zębów jest zwiększenie nacisku, co pomaga w jeszcze precyzyjniejszym przełamaniu materiału.

Jak dobrać młotek murarski do określonego rodzaju prac? Narzędzie typu reńskiego stosuje się przede wszystkim przy materiałach twardych. Młotek murarski berliński wykorzystuje się z kolei w pracach budowlanych z surowcami miękkimi.

Bez względu na typ młotka istotna jest jak najwyższa jakość materiału, z którego zbudowany jest obuch. Musi być trwały i odporny na wstrząsy. Takie narzędzie ma kontakt z różnymi surowcami, dlatego powinno być również odpowiednio twarde. To z tego powodu młotki są zazwyczaj wykonane ze stali nierdzewnej lub węglowej. Pierwsza z nich jest odporna na korodowanie oraz radzi sobie w trudnym środowisku. Stal węglowa cechuje się natomiast wysoką wytrzymałością i szybciej rozkruszy każdy zwarty materiał.

Młotki murarskie o specjalistycznym zastosowaniu

W budownictwie stosuje się różne rodzaje młotków, co ułatwia dokładne wykonywanie poszczególnych zadań. Jakie jeszcze narzędzia warto włączyć do swojej kolekcji? Młotek reński i berliński będą wzajemnie się uzupełniać z młotkami kamieniarskimi oraz krzyżowymi.

Młotek kamieniarski jest wykorzystywany do prac wymagających użycia dużej siły. Wyróżnia się solidną konstrukcją i (z reguły) wysoką masą, a szeroki obuch jest w nim zakończony tępo z obydwu stron. Taki model przyda się m.in. do rozkuwania betonu oraz rozbijania kostki brukowej.

Młotek krzyżowy, podobnie jak klasyczny młotek murarski, ma obuch składający się z dwóch, inaczej wyglądających części. Szersza główka zazwyczaj ma zaokrąglony kształt i służy do wbijania gwoździ. Druga, spłaszczona, pomaga przy m.in. podważaniu różnych elementów. Młotki krzyżowe są niewielkie, dlatego są przeznaczone do naprawy niewielkich przedmiotów (korzystają z nich np. tapicerzy). Często są wykonane z polerowanej stali, co zwiększa ich wytrzymałość.

Precyzyjny i wygodny młotek murarski

Profesjonalny młotek murarski ma służyć przez wiele lat. Podczas wyboru odpowiedniego modelu należy więc zwrócić uwagę na wszelkie detale, które mają znaczenie dla jego trwałości. Jednym z nich jest budowa narzędzia. Takie młotki występują w dwóch wersjach: monolitycznej lub dwuelementowej. Monolityczny jest wykonany z jednego kawałka materiału, co korzystnie wpływa na jego trwałość, ale zwiększa też wagę. Dwuelementowe są osadzone na trzonku wykonanym z innego materiału, co poprawia wygodę użytkowania.

Prace, do których wykorzystuje się młotki murarskie, wymagają użycia siły. Zaciskając dłoń na uchwycie, można też narazić się na bolesne odciski i urazy. Chcąc tego uniknąć, warto stosować narzędzia z wyprofilowanym uchwytem, który będzie dobrze trzymał się ręki. Dobrym wyborem są też antypoślizgowe materiały, minimalizujące ryzyko wypadku podczas pracy. Dodatkowa powłoka (często wykonana z gumy) zapewnia komfort nawet w trakcie długotrwałych prac.

Dobrze dobrane narzędzia o specjalistycznym zastosowaniu to ważny element wszelkich prac budowlanych. W trakcie remontu, budowy domu czy nawet przy naprawie usterki mogą przydać się różne rodzaje młotków. Kategoria młotków murarskich jest przeznaczona zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów, którym zależy na jak największej skuteczności i precyzji.