Jak naprawić parkiet?

Naprawa parkietu – co musisz o niej wiedzieć?

Drewniana podłoga daje ogromne możliwości aranżacyjne, ponieważ deszczułki parkietowe są tworzone z najróżniejszych gatunków drewna i mogą być układane w przeróżnych konfiguracjach. Parkiet będzie pasował zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Jednak często zdarza się, że w wyniku różnych sytuacji niszczeje.

Jakie są najczęstsze uszkodzenia?

 • Zarysowania – powstają w wyniku normalnej eksploatacji powierzchni drewnianej. Najczęściej występują w miejscach najintensywniej używanych (przedpokoje, hole, okolice biurek, stołów czy kanap).

 • Płytkie ubytki i wgniecenia – powstają w wyniku uszkodzeń mechanicznych.

 • Odbarwienia – mogą powstawać w wyniku zalania wodą, ale też kontaktu z żywnością czy np. niewłaściwymi środkami czyszczącymi.

 • Szpary między deskami – często powstają w wyniku zmiany wilgotności posadzki, a co za tym idzie wielkości deszczułek, które są bardzo wrażliwe na wodę.

 • Skrzypienie – jest następstwem zwiększenia objętości desek, które coraz bardziej ocierają się o siebie, wydając nieprzyjemny dźwięk.

Powyższe zniszczenia można w stosunkowo łatwy sposób naprawić. Jednak istnieją też takie, których niestety nie da się usunąć. W takich przypadkach należy przemyśleć wymianę parkietu.

Czy wiesz, że…?

Parkiet ma już prawie 400 lat i wywodzi się z francuskiego trendu wykańczania podłóg w domach należących do elit. W epoce baroku wygląd takiej posadzki nie różnił się wiele od tych, z którymi możemy spotkać się obecnie. To największy dowód na to, że parkiet jest nieśmiertelny. I że nigdy nie wyjdzie z mody.

Do tego rodzaju nadmiernych zniszczeń należą:

 • pleśnienie i łódkowanie, spęcznienie desek – występuje najczęściej w wyniku zalania podłogi;

 • nadmierne zużycie drewna – jeśli parkiet był długo używany i często cyklinowany, to całkiem prawdopodobne, że jest już zbyt cienki i nie da się go odnowić kolejny raz.

Właściwa pielęgnacja – klucz do sukcesu

Zniszczenia parkietu na pewno nie są rzeczą przyjemną, dlatego, jeśli chcesz długo cieszyć się jego pięknym wyglądem, pamiętaj o właściwej pielęgnacji. Jakie są podstawowe zasady?

Przede wszystkim postępuj ostrożnie z wodą. Do czyszczenia parkietu używaj specjalnych środków pielęgnacyjnych. Nie mocz zbytnio desek, bo może to powodować odbarwienia i spęcznienia parkietu. Podłogę możesz przecierać wilgotną ścierką, ale nie dopuszczaj do przemoczenia desek.

Pamiętaj też o odpowiedniej impregnacji. Na rynku dostępnych jest wiele środków, które z powodzeniem zabezpieczą Twój parkiet przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi. W zależności od rodzaju powierzchni i efektu, jaki chcesz uzyskać, możesz wybrać lakier, wosk lub olej do drewna.

Jaki impregnat wybrać?

 • lakier – pokrycie parkietu lakierem pozostawia na jego powierzchni specjalną powłokę chroniącą go przed rozmaitymi zniszczeniami – wilgocią, zabrudzeniami, uszkodzeniami mechanicznymi. Środki te są jednak dość inwazyjne i mogą nadać podłodze nieco nienaturalny wygląd. W przypadku parkietów lakierowanych odświeżanie trzeba powtarzać 1-2 razy w roku.

 • olej – taki impregnat jest najbardziej naturalny i nie pozostawia żadnej powłoki. Olej wnika w powierzchnię i nie zatyka porów drewna, które tym samym może swobodnie oddychać. Olejowanie podkreśla naturalny kolor, a także odpowiednio chroni przed wodą i wnikaniem zabrudzeń. W pierwszym roku użytkowania parkietu należy powtórzyć olejowanie, co znacznie przedłuży jego trwałość. Olejowana podłoga po pierwszych dwóch latach może być pielęgnowana z mniejszą pieczołowitością.

 • wosk – ten rodzaj zabezpieczenia przypomina nieco olejowanie, jednak również pozostawia delikatną warstwę na powierzchni parkietu. Wosk nadaje aksamitny połysk i lepiej niż olej chroni parkiet przed wilgocią.

Uwaga!

Woskowany parkiet trzeba często pastować, dlatego nie nadaje się dla osób, którym zależy na zminimalizowaniu czynności pielęgnacyjnych.

Porysowany parkiet – naprawa

W Twoim domu jest porysowany parkiet? Naprawa takich uszkodzeń wcale nie musi być trudna! Możesz ją wykonać na kilka sposobów – wszystko zależy od rodzaju Twojego parkietu i tego, czym był wcześniej impregnowany.

Parkiety olejowane

Jak naprawić parkiet, który był już olejowany? Niewielkie rysy i zadrapania czy przypalenia możesz maskować olejami naprawczymi. Jak to zrobić?

 • Wybrane miejsce przeczyść i osusz – możesz do tego użyć wilgotnej szmatki ze środkiem do czyszczenia. Podłogę wytrzyj i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

 • Podłogę poddaj szlifowaniu (ręcznemu) – użyj do tego papieru ściernego. Powinien on mieć gradację od 100 do 120. Pamiętaj, że szlifowanie parkietu olejowanego nie może być wykonywane za pomocą zbyt drobnoziarnistego papieru, ponieważ grozi to zamknięciem porów, które zaburzą wnikanie tłuszczu w strukturę drewna.

 • Nanieś olej naprawczy – możesz użyć do tego np. pędzla. Pomalowaną powierzchnię pozostaw do wyschnięcia.

 • Wypoleruj parkiet polerką jednotarczową.

Niektóre drobne zarysowania – pochodzące z naturalnej aktywności dzieci i zwierząt czy też przesuwania mebli – wystarczy przetrzeć olejem, a staną się ponownie niewidoczne.

Uwaga!

Jeśli chcemy korzystać z olejów naprawczych zwróćmy szczególną uwagę na ich barwę, która musi być idealnie dopasowana do koloru naszego parkietu.

Jeśli Twój parkiet ma głębokie bruzdy, ubytki i szczeliny, spróbuj zamaskować je za pomocą odpowiedniego kitu do parkietu. Możesz je też wypełnić tzw. szpachlówką stolarską, a następnie zabezpieczyć olejem. Jeśli chcesz całkowicie odnowić olejowany parkiet, konieczne będzie jego mechaniczne zeszlifowanie i ponowne olejowanie.

Parkiety lakierowane

Naprawa parkietu lakierowanego może być bardziej kłopotliwa ze względu na to, że lakier pozostawia powłokę na drewnie. Jeśli jednak rysy nie są głębokie, swobodnie usuniesz je bez konieczności ingerowania w większą powierzchnię podłogi.

Możesz do tego użyć specjalnych mazaków lub wosków koloryzujących. Pamiętaj tylko, aby ich kolor dobrać dokładnie do barwy drewnianego parkietu. Zarysowane miejsca możesz także potraktować wełną stalową, a daną powierzchnię potem odpylić i zalakierować.

W wypadku większych uszkodzeń niekiedy bardziej opłaca się wymienić dany fragment podłogi niż naprawiać. Jeśli jednak cała powierzchnia lakierowanych klepek parkietowych jest już zniszczona, zaleca się jej cyklinowanie.

Trzeszczący parkiet – naprawa

Drewniane, stare podłogi mają niezwykły urok. Skrzypiące deski na początku wprowadzają ciepły, domowy klimat. Po pewnym czasie okazuje się jednak, że nie ma nic bardziej irytującego niż trzeszczący parkiet. Naprawa takiej podłogi może być przeprowadzona na kilka sposobów. Jeśli chcesz zastosować domowe sposoby naprawy, użyj m.in. talku. Najpierw zlokalizuj miejsce skrzypienia, przechodząc z deski na deskę. Gdy już je znajdziesz, w szczeliny między deskami wsyp talk. Na koniec nadmiar produktu zetrzyj wilgotną szmatką.

Do naprawy skrzypiącej podłogi możesz też użyć specjalnego kleju do parkietu. Jest to bardziej ingerująca metoda, ale też wykazująca się większą skutecznością. W łączeniach między skrzypiącymi klepkami wywierć małe dziurki. Najlepiej, by były jak najmniej widoczne. Następnie w powstałe otwory wstrzyknij klej i pozostaw do wyschnięcia. Dziurki zalep kitem do parkietu, a następnie całość pomaluj na kolor reszty podłogi.

Uwaga! Gdy w Twoim domu skrzypi duża część parkietu, możliwe, że jedynym wyjściem będzie zerwanie go i położenie na nowo.

Naprawa parkietu – podklejanie

W Twoim drewnianym parkiecie poluzowało się kilka desek? Zauważyłeś, że kilka klepek odpada? A może cała podłoga zaczyna się odklejać od posadzki? W każdym z tych przypadków niezbędne będzie podklejanie desek. Skomplikowanie takiego zabiegu zależy oczywiście od stopnia zniszczeń. Jak wygląda taka naprawa parkietu? Podklejanie podłogi zazwyczaj odbywa się przy użyciu specjalnego kleju do parkietu. Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych produktów. Jeżeli nie wiesz, który wybrać, najlepiej zapytaj o to fachowca. On dobierze środek odpowiedni do rodzaju podłogi w Twoim domu.

Jeżeli poluzowała się tylko jedna deska lub kilka, nie musisz ich wyjmować do zaklejenia. Tego typu naprawa wygląda analogicznie, jak w przypadku skrzypiącego parkietu, o którym pisaliśmy powyżej. Wywierć w drewnie małe otwory. Następnie za pomocą strzykawki zaaplikuj klej pod deski i pozostaw go do wyschnięcia. Następnego dnia powstałe otwory zalep kitem do parkietu, a całość zalakieruj.

A jak naprawić parkiet, którego większa część zaczęła się odklejać, ale deski są w dobrym stanie? W takim przypadku możesz zdjąć całą podłogę i na nowo przykleić. Jest to na pewno bardziej wymagający rodzaj naprawy, ale często też skuteczniejszy. Takich zabiegów najlepiej nie podejmować samemu, dlatego nie wahaj się skorzystać z pomocy fachowców.