Wiercenie dużych otworów w ścianie – instrukcja krok po kroku

Planujesz remont i zastanawiasz się, jak przebiega wiercenie dużych otworów ścianie? Jest to pozornie bardzo łatwa czynność, musisz jednak wiedzieć, jak obchodzić się z wiertarką, aby Twoja praca była efektywna. Jakie zatem narzędzia musisz wybrać? Jakie wiertło do otworów będzie najlepsze? Dzięki naszym poradom dowiesz się wszystkiego!

Przejdź do następnych akapitów:

Wiercenie dużych otworów w ścianie – jak się przygotować?

Remont lada moment, a Ty wciąż jesteś nieprzygotowany? Koniecznie dowiedz się, jaką wiertarkę zakupić! Nie ważne czy w planach masz zamiar wiercenie dużych otworów w metalu, drewnie czy betonie, to jednak zanim zaczniesz wiercić, zapoznaj się z zasadami, których powinieneś się trzymać oraz dobierz odpowiedni sprzęt, aby nie popełnić żadnego błędu. 

Może Ci się teraz wydawać, że remont mieszkania to niekończąca się historia – masz już wszystko skończone, a tu nagle znów zachodzą Cię zmiany, albo w najbardziej nieoczekiwanym momencie wystąpią jakieś usterki, które będziesz musiał naprawiać.

Ta, czy inna sytuacja popchnie Cię do wzięcia wiertarki w rękę, aby wykonać wiercenie dużych otworów w ścianie, czy innej powierzchni. Musisz jednak wiedzieć, że nie jest to taka prosta sprawa. 

Jeśli kołek ma zostać precyzyjnie zamontowany w ścianie, musisz się do tego przyłożyć. W tym przypadku weź pod uwagę wiertarkę udarową lub też młotowiertarkę. Ta pierwsza nadaje się dla osób początkujących i przyda się do mniej wymagających powierzchni typu ceramika, czy mur.

Dlatego najlepiej użyć tego drugiego narzędzia, czyli młotowiertarki? Zapewni Ci ona bardziej efektywną pracę. Wszystko jednak zależy od tego, jakie roboty na Ciebie czekają. O czym jeszcze powinieneś wiedzieć? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Przygotuj sobie okulary ochronne, aby podczas wiercenia nic nie przedostało się do Twoich oczu i ich nie podrażniło. Nie zapomnij również o osłonce na wiertarkę, do której również mógłby wlecieć pył.

wiercenie-duzych-otworowwiercenie-duzych-otworowwiercenie-duzych-otworowwiercenie-duzych-otworow

Przeczytaj również: Otwornice do drewna – wybór i zastosowanie

Wiercenie dużych otworów w ścianie – instrukcja krok po kroku

Wiedz, że istnieją otwory, które mają różnorakie i dość nietypowe średnice. Otwory te możesz zrobić przy pomocy tradycyjnej wiertarki, jednak musi być ona odpowiednio wyposażona. Dopasuj do niej akcesoria, które ułatwią Ci wykonanie nawet tych największych otworów zarówno w drewnie, ścianie z tynku, czy też metalu.

Zastanawiasz się, jakim urządzeniem wykonuje się wiercenie dużych otworów w drewnie? Doskonale sprawdzi się do tego wiertarka udarowa. Warto, abyś nauczył się umiejętnie wykonywać tę czynność, ponieważ przyda Ci się ona nie tylko w trakcie trwania remontu, czy budowy. Możesz jej potrzebować również do innych napraw. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się również, jak wykonać wiercenie dużych otworów w betonie oraz drewnie. 

Wiercenie w betonie

Jeżeli zastosujesz ogranicznik wiercenia narzędziem, możesz dzięki temu wywiercić nawet kilka otworów, które będą miały podobną głębokość. Dlatego, jeśli chcesz wiercić w murze lub betonie, najlepiej wybierz wiertarkę udarową. Jeżeli podczas wykonywanej pracy wiertło się zablokuje, przerwij czynność, wyjmij wiertło z otworu, by na nowo, ponownie wrócić do pracy. W ten sposób możesz wykonać na przykład otwór w ścianie na rurę. Upewnij się jednak, że w miejscu, w którym chcesz wiercić, nie ma żadnej elektryczności, a punkt otworu zaznacz dla ułatwienia sobie ołówkiem.

Zainspiruj się: Jak prawidłowo dobierać wiertła?

Wiercenie w drewnie

Jeśli chcesz wykonać otwory w drewnie, bez problemu możesz użyć do tego wiertarki akumulatorowej. Nie zapomnij odpowiedniego wiertła. Ustaw maksymalne obroty, rób jednak przerwy na jego oczyszczenie z pyłu.

wiercenie-duzych-otworowwiercenie-duzych-otworowwiercenie-duzych-otworowwiercenie-duzych-otworow

Instrukcja krok po kroku – Zachowaj gładkie krawędzie otworów

Jeśli wierciłeś przed chwilą w drewnie, druga strona materiału może być nadszarpana, dlatego, zanim przejdziesz do tej czynności, zaczep pod spodem część listwy. Musi ona stykać się z miejscem, które będzie wiercone. Następnie możesz przejść do wykonania otworu. Zastosowanie tego sposobu pomoże Ci zachować estetykę.

Użyj wiertła typu sednik

Jeśli chcesz wykonać szeroki otwór w drewnie, potrzebna będzie Ci do tego wiertarko-wkrętarka, której wiertło to sednik. Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś, jak wyciąć okrągły otwór w drewnie, bez problemu możesz wykonać tę czynność przy pomocy tego narzędzia.

Rób półkoliste otwory

Wyżej wspomniane wiertło świetnie sprawdzi się również podczas wykonywania półkolistych otworów w krawędziach takich materiałów jak płyta, czy deska. Jeżeli chcesz osiągnąć, taki efekt wystarczy, że zanim zaczniesz wiercić, połączysz dwa elementy. W tym celu może Ci się przydać imadło. Dobre będą też ściski stolarskie.

Korzystaj z otwornicy

Jeżeli chcesz wykonać bardzo duże otwory, niezbędna może się okazać otwornica.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o wiertłach i koronach wiertniczych?

wiercenie-duzych-otworowwiercenie-duzych-otworowwiercenie-duzych-otworowwiercenie-duzych-otworow

Jakie wiertło do wiercenia otworów wybrać?

Nie od dziś wiadomo, że właściwe wiertło to podstawa. Źle dobrane uniemożliwi Ci wiercenie otworów, nawet jeśli na wyposażeniu posiadałbyś naprawdę dobre narzędzia. Dowiedz się, jakie wiertło powinieneś wybrać do drewna, a jakie do betonu. 

Jeśli chodzi o wiercenie dużych otworów w ścianie, musisz wiedzieć, że jedno wiertło nie nada się do każdego materiału. Nic, co jest wykorzystywane do wszystkiego, nie będzie dobrej jakości.

A jak jest w przypadku drewna? Jest to materiał, który najczęściej poddawany jest obróbce. Jego zastosowanie możesz zauważyć, chociażby w sklepach meblowych, dlatego musi mieć ono dobrze dobrane wiertło. Tutaj możesz liczyć na szeroki wybór w zależności od jego budowy, rozmiarów oraz tego, jaki rodzaj pracy będziesz wykonywać. Pamiętaj, że jeśli chcesz wiercić w drewnie, musisz zrezygnować z funkcji udarowej.

Wśród wierteł do otworów wyróżniamy:

• spiralne;

• kręte;

• piórowe;

• frezujące;

• stożkowe;

• cylindryczne;

• środkowce dwuostrzowe;

• otwornice.

Beton natomiast uważa się za najpopularniejszy oraz niebywale twardy materiał, który od lat stosuje się w budownictwie – zarówno w tym starodawnym, jak i w nowoczesnym. Dlatego, jeśli chcesz wiercić dziury w betonie, będziesz potrzebował bardzo mocnego oraz wytrzymałego narzędzia, czyli tak zwanego wiertła murarskiego, który bez problemu możesz stosować do wierceń udarowych w takich materiałach, jak cegła, czy kamień.

Do betonu wyróżniamy wiertła, takie jak: 

• widiowe;

• udarowe;

• diamentowe;

• tytanowo-węglowe.

Teraz gdy już wiesz, jak wygląda wiercenie dużych otworów w ścianie, oraz jakie narzędzia będą potrzebne Ci do tej czynności. Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem sklepu Castorama, w którym znajdziesz narzędzia ułatwiające wiercenie.

Data publikacji: 11.01.2016

Data aktualizacji: 28.11.2022