Produkty

Co warto wiedzieć o wiertłach i koronach wiertniczych?

Co warto wiedzieć o wiertłach i koronach wiertniczych?

Aby wiertarki lub obrabiarki z napędem obrotowym mogły spełniać swoją funkcję, powinny być wyposażone w wiertła lub korony o odpowiedniej konstrukcji i wielkości. Co warto o nich wiedzieć?

wiertła i korony wiertniczeRodzaje i zadania wierteł

Wiertła mogą być wykonane z różnych materiałów i mieć rożne kształty oraz wielkości. Najczęściej stosowaną formą wierteł są wiertła kręte.

Wśród nich możemy wyróżnić:

- wiertła uniwersalne stosowane do metalu, drewna i tworzyw,
wiertła do drewna,
wiertła do metalu z ostrzem stalowym,
wiertła do blach,
wiertła do metalu lub betonu wyposażone w ostrze z węglików,
wiertła do betonu z ostrzem z węglików.

Różnorodne mogą być także chwyty wierteł, wśród których spotkamy wiertła:

z chwytem cylindrycznym (walcowym),
z chwytem z 3 płaszczyznami,
z chwytem wtykowym,
z chwytem sześciokątnym,
z wtykiem stożkowym.

Rodzaj chwytu powinien być dopasowany do urządzenia, którym dysponujemy.

Wiertłami krętymi wykonujemy otwory walcowate o średnicy do ok. 100 mm w zależności od naszych potrzeb i odpowiednio do nich dobranej średnicy wiertła.

Materiałami, z których mogą być wykonywane wiertła, są:

stal narzędziowa szybkotnąca,
węgliki spiekane,
segmenty z diamentu przemysłowego,
połączenia stali z elementami z węglików i diamentu.

Należy pamiętać o tym, że istnieją wiertła przeznaczone jedynie do wiertarek zwykłych, jak także do udarowych. Wiertła udarowe nie powinny być używane do tworzyw sztucznych, mas bitumicznych, glazury czy metali. Nadają się natomiast do wiercenia w betonie, w naturalnym kamieniu lub murze.

Wiertła koronowe

Do wykonywania otworów o dużych średnicach na obwodzie wykrawanego otworu służą wiertła koronowe. Mają one ostrza rozmieszczone na obwodzie okrągłej powierzchni roboczej. Przy koronach służących do wierceń płytkich przyjmują kształt garnka, natomiast przeznaczone do wierceń głębokich – rur. Ostrza na roboczych krawędziach korony do obrabiania miękkich materiałów (np. drewna) mogą być wykonane z odpornej stali, ale do wiercenia w twardszych powierzchniach ostrza korony powinny być wykonane co najmniej z węglików spiekanych.

Wiertła i koronki z segmentami diamentowymi są najbardziej ostre i wytrzymałe. Nadają się do obróbki takich materiałów jak:wiertła łopatkowe do drewna

beton i beton zbrojony,
asfaltobeton,
materiały budowlane,
granit, piaskowiec, marmur i inne kamienie naturalne.

Najnowsze rozwiązania

Obecnie dostępne są praktyczne wiertła, specjalnie oznakowane i określające głębokość wiercenia przy rożnych typach podłoża. Jednakże intensywność i ilość wykonywanych zadań mogą wiązać się z mniejszą wydajnością pracy takiego wiertła. Najnowsze technologie tworzenia wierteł i koron wprowadzają cenne innowacje, jedna z nich polega na wbudowaniu specjalnych głowic. Te wiercące głowice posiadają wielokrotnie szlifowane diamentowo ostrza z węglików spiekanych, które nie tępią się nawet przy trudnej pracy z udarem w betonie. Ponadto opracowano innowacyjny kształt spirali wierteł, które można stosować pod dużym kątem, co daje możliwość wszechstronnego użycia narzędzi oraz wygodną i wydajną pracę. Innowacyjne, wielozadaniowe wiertła umożliwiają zarówno precyzyjne wiercenia np. płytek glazurowanych, jak i niełatwe wykonywanie otworów w betonie.

Data publikacji: 16.02.2016
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Bezpieczne używanie wierteł SDS – o czym pamiętać?

Bezpieczne używanie wierteł SDS – o czym pamiętać?
Jeśli podczas stosowania wiertła SDS zauważymy, że uchwyt narzędzia powoli się wyciera, najpewniej stosujemy je w niewłaściwy sposób. Jak prawi...
Czytaj więcej

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?
Wiertarki udarowe, młotowiertarki i młoty – to elektronarzędzia, które sprawdzą się zarówno w przydomowym, jak i w pełni profesjonalnym warsztacie. Ic...
Czytaj więcej

Jak prawidłowo dobierać wiertła?

Jak prawidłowo dobierać wiertła?
Właściwy dobór wiertła jest gwarancją poprawnego wykonania wielu prac. Wpływa na skuteczność, bezpieczeństwo i komfort użytkowania wiertarki. Co powin...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Co warto wiedzieć o wiertłach i koronach wiertniczych?