Rodzaje i zadania wierteł
Wiertła mogą być wykonane z różnych materiałów i mieć rożne kształty oraz wielkości. Najczęściej stosowaną formą wierteł są wiertła kręte.
Wśród nich możemy wyróżnić:
- wiertła uniwersalne stosowane do metalu, drewna i tworzyw,
- wiertła do drewna,
- wiertła do metalu z ostrzem stalowym,
- wiertła do blach,
- wiertła do metalu lub betonu wyposażone w ostrze z węglików,
- wiertła do betonu z ostrzem z węglików.
Różnorodne mogą być także chwyty wierteł, wśród których spotkamy wiertła:
- z chwytem cylindrycznym (walcowym),
- z chwytem z 3 płaszczyznami,
- z chwytem wtykowym,
- z chwytem sześciokątnym,
- z wtykiem stożkowym.
Rodzaj chwytu powinien być dopasowany do urządzenia, którym dysponujemy.
Wiertłami krętymi wykonujemy otwory walcowate o średnicy do ok. 100 mm w zależności od naszych potrzeb i odpowiednio do nich dobranej średnicy wiertła.
Materiałami, z których mogą być wykonywane wiertła, są:
- stal narzędziowa szybkotnąca,
- węgliki spiekane,
- segmenty z diamentu przemysłowego,
- połączenia stali z elementami z węglików i diamentu.
Należy pamiętać o tym, że istnieją wiertła przeznaczone jedynie do wiertarek zwykłych, jak także do udarowych. Wiertła udarowe nie powinny być używane do tworzyw sztucznych, mas bitumicznych, glazury czy metali. Nadają się natomiast do wiercenia w betonie, w naturalnym kamieniu lub murze.
Wiertła koronowe
Do wykonywania otworów o dużych średnicach na obwodzie wykrawanego otworu służą wiertła koronowe. Mają one ostrza rozmieszczone na obwodzie okrągłej powierzchni roboczej. Przy koronach służących do wierceń płytkich przyjmują kształt garnka, natomiast przeznaczone do wierceń głębokich – rur. Ostrza na roboczych krawędziach korony do obrabiania miękkich materiałów (np. drewna) mogą być wykonane z odpornej stali, ale do wiercenia w twardszych powierzchniach ostrza korony powinny być wykonane co najmniej z węglików spiekanych.
Wiertła i koronki z segmentami diamentowymi są najbardziej ostre i wytrzymałe. Nadają się do obróbki takich materiałów jak:
- beton i beton zbrojony,
- asfaltobeton,
- materiały budowlane,
- granit, piaskowiec, marmur i inne kamienie naturalne.
Najnowsze rozwiązania
Obecnie dostępne są praktyczne wiertła, specjalnie oznakowane i określające głębokość wiercenia przy rożnych typach podłoża. Jednakże intensywność i ilość wykonywanych zadań mogą wiązać się z mniejszą wydajnością pracy takiego wiertła. Najnowsze technologie tworzenia wierteł i koron wprowadzają cenne innowacje, jedna z nich polega na wbudowaniu specjalnych głowic. Te wiercące głowice posiadają wielokrotnie szlifowane diamentowo ostrza z węglików spiekanych, które nie tępią się nawet przy trudnej pracy z udarem w betonie. Ponadto opracowano innowacyjny kształt spirali wierteł, które można stosować pod dużym kątem, co daje możliwość wszechstronnego użycia narzędzi oraz wygodną i wydajną pracę. Innowacyjne, wielozadaniowe wiertła umożliwiają zarówno precyzyjne wiercenia np. płytek glazurowanych, jak i niełatwe wykonywanie otworów w betonie.