Jak nawozić iglaki w okresie jesiennym?

Bardzo często iglaki nawozimy tylko w okresie wiosennym, kiedy rośliny budzą się do życia, a my chcemy im w tym dodatkowo pomóc. Przygotowanie iglaków do zimy jest jednak zabiegiem równie istotnym, dlatego nie możemy o tej czynności zapominać.

Jak nawozić iglaki w okresie jesiennym?

Regularne nawożenie iglaków

Iglaki są ozdobą ogrodów, tarasów i balkonów przez cały rok, dlatego na stałe wpisały się już w nasz krajobraz. Nieustannie zielone nie mogą jednak uśpić naszej czujności – rośliny te także wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, a przede wszystkim nawożenia. Wybierając nawozy, powinniśmy kierować się nie tylko potrzebami danej odmiany, ale również rodzajem podłoża, wiekiem rośliny oraz warunkami klimatycznymi. Inne środki zastosujemy zatem wiosną, a inne jesienią. Nie ryzykujmy nawożenia iglaków przed zimą środkami, które zostały nam z kwietniowych zasileń, bowiem możemy tylko zaszkodzić drzewkom.

Przeczytaj także: Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące

Przygotowanie iglaków do zimy

Odpowiednie przygotowanie ułatwi iglakom przetrwanie zimy, polepszając gospodarkę wodną roślin. Zasilone nawozami iglaki zdecydowanie lepiej poradzą sobie z niesprzyjającym warunkami atmosferycznymi i ujemnymi temperaturami. Jesienią stosujemy nawozy potasowe i fosforowe. Nie sięgajmy natomiast po substancje zawierające azot. Jest on co prawda niezbędny do intensywnego wzrostu, jednak zbyt późno podany utrudni roślinom przygotowanie się do przezimowania. Potas sprawi, że iglaki staną się odporniejsze na przemarzanie, a mroźny i suchy wiatr nie wyrządzi im żadnej szkody. Przed zimą należy zadbać o solidne nawodnienie, które powinno wystarczyć do wiosny. Nawozy zawierające fosfor wpływają korzystnie na system korzeniowy oraz wspomagają drewnienie pędów. Jesienne nawozy do iglaków zawierają również żelazo, magnez, mangan, miedź oraz inne makroelementy, które wspomagają rośliny i zapobiegają brązowieniu igieł. Proces nawożenia najlepiej rozpocząć już pod koniec sierpnia lub na początku września. Późniejsze działania nie powinny raczej zaszkodzić, jednak drzewka prawdopodobnie nie zdążą wchłonąć wszystkich składników zawartych w nawozie.

Jak nawozić iglaki w okresie jesiennym?

Jak nawozić iglaki? 

Nawożąc drzewka i krzewy, stosujmy się do zaleceń producentów nawozów. Są to substancje, które działają szybko i skutecznie, jednak ich nieumiejętne wykorzystanie może zaszkodzi iglakom. Najczęściej popełnianym błędem jest zastosowanie zbyt dużej dawki preparatu, co może skutkować zasoleniem podłoża, czego rośliny nie lubią. Dobrym rozwiązaniem są nawozy wolnodziałające, przy których trudno o przedawkowanie.