Produkty

Jak obsypywać grządki warzywne?

Jak obsypywać grządki warzywne?

Umiejętnie obsypane grządki są podłożem, w którym niektóre gatunki roślin czują się wyjątkowo dobrze, dając nam obfity i dorodny plon. I chociaż dotyczy to w większości pól uprawnych, rozwiązanie to sprawdzi się także w naszych ogrodach warzywnych. Jakie narzędzia pomagają nam w obsypywaniu grządek?

Charakterystyczny wygląd pól z równo wytyczonymi redlinami jest stałym obrazem naszego krajobrazu. Obecnie ich wykonanie jest nieskomplikowane i szybkie – służą do tego maszyny rolnicze. Kiedyś natomiast ich uformowanie było dalece bardziej czaso- i pracochłonne.

grządki sałatyDo wzruszania powierzchni gleby i kształtowania redlin służyło niegdyś radło, zbudowane wyłącznie z drewna. Jego konstrukcja była nieskomplikowana, a składały się na nią 2 elementy – drążący w ziemi (radlica) i umożliwiający zaprzęgnięcie zwierzęcia – najpierw wołu, później konia. Materiałem na grzędziel, ten drugi element, było drewno, nawet w czasach, kiedy radlica była wykonywana z żelaza. W czasach średniowiecza rolę radła stopniowo przejmowała socha, zastąpiona z kolei przez pług. Socha – również początkowo zbudowana z drewna – w przeciwieństwie do radła umożliwiała nie tylko spulchnienie gleby, ale również, przez niesymetryczne dopasowanie rylców, jej odwracanie. Dzięki temu jednocześnie ziemia pozbawiana była chwastów i użyźniana resztkami roślinnymi, które przedostawały się pod jej wierzchnią warstwę.

Obecnie do pracy na dużych powierzchniach służą nam doczepiane do ciągników rolniczych pielniko-obsypniki, które mają możliwość wykonywania również takich czynności, jak nawożenie, opryskiwanie, napowietrzanie międzyrzędzi i obredlanie rzędów. Dzięki takim zastosowaniom można właściwie zadbać o duże połacie obsadzone ziemniakami, fasolą, sałatą, truskawkami, kukurydzą, słonecznikiem, pomidorami, burakami, ale również drzewkami owocowymi do wysokości nieco ponad pół metra.

Do pracy na działce czy w ogrodzie tego typu urządzenie z powodzeniem zastąpią nam jego ręczne, bardziej poręczne w użyciu wersje – motyka sercówka lubmotyczka obsypnik. Pierwsza z nich kształtem metalowego ostrza wykonanego z nierdzewnej stali przypomina zarys symbolu serca. Drugie narzędzie skonstruowane jest nieco inaczej i składa się z pary identycznych ostrzy połączonych ze sobą pod kątem większym niż kąt prosty. Dzięki takiemu rozstawowi kształtowanie na ziemi redlin jest znacznie ułatwione.

Aby pomóc sobie w tej czynności i zachować podobną wysokość równoległych kopczyków i odległości między nimi, wzdłuż powstających redlin wytyczyć możemy sobie kierunek za pomocą rozciągniętego sznurka – umieszczony na odpowiedniej wysokości będzie również wytyczał górną granicę pracy naszego narzędzia. Podobnie będzie w przypadku siewu – również przyda się sznurek, by umieścić nasiona lub sadzonki w równym rzędzie. Stworzone za pomocą sercówki lub obsypnika redliny będą tym trwalsze, im bardziej ziemia na naszej działce czy ogrodzie jest zasobna w glinę. Jeśli więcej w niej piasku, podczas usuwania chwastów trzeba zwrócić uwagę, by ziemia nie osypywała się po bokach redlin.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak obsypywać grządki warzywne?