Zrób kwietniki z ocynkowanych staroci

Wiosna to czas, w którym ogrody budzą się z zimowego snu i zakwitają, a my coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Przygotowujemy ogród na nadejście ciepłych dni, sadzimy kwiaty i tworzymy rabaty. Aby stworzyć niepowtarzalny klimat ogrodu niczym z serca Prowansji, do sadzenia roślin można użyć ocynkowanych staroci. Zobaczmy, do czego je wykorzystać.

Zrób kwietniki z ocynkowanych staroci

Rozpoczynając prace ogrodowe, często przystrajamy balkon lub taras. W podłużnych donicach sadzimy pelargonie i surfinie – rośliny o dekoracyjnych pędach z pięknym kwiatostanem. W ogrodzie sadzimy rabatki i przycinamy gałęzie drzew, tak by nadać kształt koronie oraz pobudzić nowe pędy do wzrostu. W ceramicznych i plastikowych donicach pojawiają się kwiaty. Co zrobić, by ogród nabrał oryginalnego charakteru? Jeśli marzymy o urokliwym zakątku lub przestrzeni w stylu prowansalskim, wykorzystajmy stare, ocynkowane naczynia.

Podstawą ogrodu zaprojektowanego w stylu prowansalskim jest mieniąca się odcieniami fioletu lawenda. Posadźmy ją w niestandardowych donicach, które przywołają szyk dawnych czasów, idealnie komponując się z drewnianymi kwietnikami, murami z cegły czy też kamiennymi stopniami.

Zrób kwietniki z ocynkowanych staroci

Magia staroci

Aby zrobić oryginalne kwietniki, będą nam potrzebne metalowe, ocynkowane starocie, które z pewnością znajdziemy na strychu u babci, we własnej piwnicy lub na pchlim targu. Do tego celu przydadzą się balie, wanienki, wiaderka, konewkigarnki i pozostałe naczynia. Im różnorodniejsze wybierzemy kształty naczyń, tym ciekawsza będzie kompozycja ogrodowa. Jeśli dysponujemy starą tarą do prania, również warto ją wykorzystać. Przedmioty „z duszą”, które były kiedyś stosowane do codziennych czynności, zyskają drugie życie. Naczynia idealnie odwzorują francuski styl retro, łącząc szare powłoki z soczystą zielenią roślin. 

Jeśli naczynia są stare, to z pewnością mają liczne otwory i spękania, dlatego nie wykonujmy nowych, by skutecznie odprowadzić nadmiar wody z wnętrza. Po nasypaniu odpowiedniej mieszanki ziemi możemy przystąpić do sadzenia roślin. W dużych baliach wanienkach sprawdzą się gatunki o licznych, małych kwiatkach, które się szybko rozrastają. W konewkach zasadźmy kwiaty o długich pnączach, które będą dekoracyjnie opadały na ziemię. Ocynkowane garnki z lawendą będą ciekawą dekoracją stopni schodów prowadzących do domu. Tak stworzone kwietniki będą pięknie się prezentowały w otoczeniu starego muru lub zadaszonej studni, wprowadzając do ogrodu rustykalny, prowansalski klimat.